Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Praktyczne porady

Autor
kask rowerowy obowiązkowy

Złodzieje rowerów i strach przed nimi to zmora wielu amatorów jednośladów. Niestety w Polsce wciąż nie brakuje przypadków, w których nawet rower pozostawiony bez opieki tylko na chwilę znika bez śladu i nigdy nie wraca do właściciela. Dlatego na rynku pojawiają się coraz bardziej wymyślne kłódki i łańcuchy, które mają zapobiec kradzieży. Te akcesoria są dziś równie ważne, jak odpowiednio dobrana rodzaje hamulców rowerowych. Bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego bagażu, w którym umieścimy łańcuch podczas podróży. Warto wybrać pojemne i praktyczne plecaki szkolne. Przed zakupem zdecydujmy, jakie plecaki dla dziewczynki będą właściwe, a jak okażą się lepsze dla chłopca. Podpowiadamy, o czym jeszcze pamiętać, by skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Czujność przede wszystkim

Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu swojego roweru. Nawet jeśli zostawiasz go tylko na pięć minut, by wejść do osiedlowego sklepu, w którym zakupy robią przecież tylko Twoi znajomi i sąsiedzi. Rower pozostawiony bez zabezpieczenia to idealny cel, a powiedzenie, według którego “okazja czyni złodzieja” nie powstało bez powodu. Uważaj nie tylko w centrum miasta, ale też zostawiając rower w bloku czy na strzeżonym parkingu. Nawet takie z pozoru bezpieczne miejsca nie stanowią problemu dla sprytnego złodzieja. Zwłaszcza, jeśli Twój rower ma sporą wartość.

Zachowaj dane roweru

Nikt nie spodziewa się kradzieży, ale kilka rutynowych czynności może nieco lepiej Cię na nią przygotować. Potrzebne będą przede wszystkim dowody, że pojazd należał właśnie do Ciebie i to Ty przemierzałeś nim ścieżki rowerowe. Gorlice czy Wrocław, niewielkie miasto czy duża aglomeracja – po ulicach jeździ w końcu sporo podobnych modeli. Dlatego obowiązkowo powinieneś zachować dowód zakupu, a także spisać numer ramy. Pomocne może okazać się także zdjęcie, na którym znajdujesz się wraz z rowerem. Do tego warto spisać wszystkie części pojazdu, zwłaszcza te najbardziej charakterystyczne. To może ułatwić identyfikację roweru.

rodzaje hamulców rowerowych

Przemyśl wykupienie ubezpieczenia

Ewentualną kradzież roweru może Ci osłodzić również ubezpieczenie. Taką opcję warto rozważyć przede wszystkim przy zakupie nowego modelu, na który wydałeś pokaźną sumę pieniędzy. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety, w których wypłata odszkodowania jest uzależniona od stosowanych zabezpieczeń. Takie oferty można wzbogacić na przykład o OC, dzięki czemu będziesz chroniony na wypadek uszkodzenia innego roweru czy samochodu. Bez trudu znajdziesz też ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli tak zwane NNW.

Najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń rowerów

Jeśli wozisz ze sobą kask rowerowy – obowiązkowy dla tych, którzy chcą dbać o swoje bezpieczeństwo na rowerze – elementem Twojego wyposażenia powinien zostać również łańcuch lub tak zwany U-lock. To właśnie te rodzaje zabezpieczeń rowerowych uchodzą za najsolidniejsze. Łańcuch co prawda sporo waży, ale można nim zabezpieczyć jednocześnie kilka części jednośladu.

Z kolei za pomocą U-locka, czyli stalowego pałąku, przypinamy rowerową ramę. Jeśli umieścimy U-lock pod odpowiednim kątem, nawet dobrze wyposażony złodziej będzie miał problem z przecięciem tego zabezpieczenia. Co z popularnymi linkami? Wygodnie je przewozić, można nimi szybko zapiąć rower, ale są zdecydowanie najłatwiejszą do sforsowania zaporą.

Na rowerze przydają się odblaski i odblaskowe ubrania. Więcej na ten temat w kolejnym artykule: Jakie materiały najczęściej wykorzystuje się do produkcji odzieży ostrzegawczej?

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *