Co zabrać na rower? Najważniejsze akcesoria

Autor
rower akcesoria

Jazda na rowerze pozornie nie wymaga niemal żadnego specjalnego sprzętu ani przygotowań. Wystarczą dwa sprawne kółka i można spokojnie objechać okolicę. Jeśli jednak jeździsz na rowerze nieco częściej i planujesz dalsze wycieczki, warto pomyśleć o kilku elementach, dzięki którym wygodniej i bezpieczniej wsiadamy na rowery. Akcesoria rowerowe nie kosztują fortuny, a kilka z nich powinien mieć w swoim wyposażeniu każdy kolarz. Należy do nich m.in. worek plecak, pozwalający nam zabrać kilka niezbędnych przedmiotów ze sobą, oraz chusty na szyje dzięki którym nie przeziębimy się jeżdżąc na rowerze w chłodniejsze dni. Co jeszcze warto mieć przy sobie? Przedstawiamy listę najważniejszych z nich.

Lampki

Zgodnie z przepisami, rower powinien być wyposażony w dwa światła. Z przodu powinna się znajdować lampka w barwie białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – świecąca na czerwono oraz czerwony odblask. W przeciwieństwie do samochodów, światła rowerowe w warunkach dobrej widoczności w dzień nie muszą być włączone. Jeśli więc nie chcesz, w czasie jazdy dziennej możesz je zdemontować. Wtedy jednak warto wozić je w plecaku – nigdy nie wiadomo, czy przejażdżka się nie przedłuży i nie będziesz musiał wracać po zmroku. A wtedy dobre oświetlenie to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Bez tego niektórzy kierowcy mogą Cię dostrzec dopiero w ostatniej chwili.

Kask do rowerów

Kolejny element zalecany przy dłuższych podróżach. Polskie prawo nie wymaga jazdy w kasku, ale dzięki osłonie na głowę można zminimalizować ryzyko jej urazów w razie wypadku. Kask do rowerów zabierz zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz się poza miasto i czeka Cię sporo podjazdów i zjazdów. Pamiętaj, by dobrać odpowiedni model – jeśli postawisz na zbyt mały rozmiar kasku, jazda w nim zamieni się w udrękę.

Licznik

Oczywiście rower to nie samochód i da się nim bezpiecznie jeździć bez licznika, ale zamontowanie na rowerze tego urządzenia sprawi frajdę każdemu kolarzowi. Dziś, gdy elektronika otacza Cię na każdym roku, przyda się również na dwóch kółkach. Dzięki licznikowi będziesz bardziej świadomie pokonywał trasę. Już najprostsze urządzenia pokażą Ci prędkość, z jaką jedziesz, zmierzą przejechane kilometry czy liczbę spalonych w czasie jazdy kalorii. Zwykle wskazują również temperaturę powietrza i są w stanie wyświetlić na ekranie Twój puls.

Pelerynka

Za oknem deszcz i wiatr, a Ty i tak masz ochotę wsiąść na rower? Akcesoria, które pomogą Ci w czasie jazdy, zmieszczą się w małej torebce. Do jazdy w takich warunkach świetnie nada się kolarska pelerynka. Z nią będziesz też lepiej zabezpieczony na nagłą zmianę pogody, opady nie powinny zaskoczyć Cię na trasie. Można ją łatwo poskładać, dzięki małej wadze nie obciąża roweru, warto więc zabierać ją ze sobą na każdy wyjazd.

U-lock

Pod tą nazwą kryje się stalowa pętla, którą zabezpieczysz swój rower przed kradzieżą. Nawet w czasie niedalekiej wyprawy możesz być zmuszony, by na chwilę się zatrzymać i pozostawić rower. Wtedy właśnie przyda się U-lock – to znacznie trudniejszy do sforsowania rodzaj zabezpieczenia niż popularne linki, które złodzieje szybko przecinają. U-lock przekłada się przez ramę i przypina do wybranego miejsca. To element wykonany ze stali, by spełniał swoją funkcję prawidłowo, musi być ona odpowiednio gruba.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *