Jak ćwiczyć, by nie obciążać stawów?

Autor
ćwiczenia na biceps w domu

Regularne ćwiczenia i codzienne wizyty na siłowni pozwalają zachować dobrą kondycję, poprawiają samopoczucie i kształtują sportową sylwetkę. Atlas, hantle, orbitrek – efekty ćwiczeń z tymi przyrządami nieraz wyglądają spektakularnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zbyt intensywne treningi mogą okazać się zdradliwe dla niektórych części naszego ciała. Szczególnie narażone są stawy – na ich zwyrodnienia cierpi już kilka milionów Polaków. Jak zatem ćwiczyć, by zachować je w dobrej formie? Podpowiadamy.

Stawy najbardziej narażone na przeciążenia w czasie ćwiczeń

Zwykle systematyczne ćwiczenia możemy uznać za świetny sposób na profilaktykę dla stawów. Pozostając w regularnym ruchu, działamy przecież w myśl zasady “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Tyle że jeśli zbytnio przeciążymy ciało, torebki stawowe mogą boleśnie to odczuć.

W czasie wielu ćwiczeń przeciążeniom są poddawane kolana, a nieraz również biodra. W tych stawach z czasem może zacząć brakować mazi stawowej, która chroni chrząstkę przed ścieraniem. Dla kolan szczególnie wycieńczające może być na przykład bieganie. To sprawia, że wiele osób docenia zalety orbitreka, który pozwala zmniejszyć obciążenia stawów przy spalaniu podobnej liczby kalorii.

Jak ćwiczyć, by oszczędzać stawy?

Nie oznacza to jednak, że w trosce o kolana i biodra trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Należy jednak ćwiczyć z głową i pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zachować je w dobrej formie.

orbitrek efekty

Rozgrzewka

Często zapominamy o niej przez lenistwo lub niewiedzę. A rozgrzewka nie tylko podnosi temperaturę ciała i dotlenia mięśnie, ale także pozwala przygotować się naszemu szkieletowi do czekającego go wysiłku. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom poprzedzającym właściwy trening nasze stawy staną się bardziej elastyczne.

Zmieniający się zestaw treningów

Treningowa monotonia to problem wielu osób, które koncentrują się na modelowaniu określonej partii ciała. Wykonując codziennie takie same ćwiczenia łatwo przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza osób preferujących trening siłowy. Codzienne, intensywne ćwiczenia na biceps w domu wcześniej czy później sprawią, że nabawimy się problemów ze stawem łokciowym. Podobnie może być z ćwiczeniami nóg na siłowni, które mogą przeciążać kolana. W takich wypadkach trening powinny uzupełniać ćwiczenia cardio. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę, bo stawy pozbawione treningu siłowego mogą stać się podatne na urazy.

Uwaga na niektóre ćwiczenia

Część ćwiczeń ma szczególnie niekorzystny wpływ na nasze stawy. Zwykle dlatego, że są wykonywane w nieprawidłowy sposób. Ale nawet bez tego osoby, które przesadzają z przysiadami, bieganiem i wyskokami, są szczególnie narażone na problemy z kolanami, kostkami i biodrami.

Dieta na stawy

Jak prawidłowo dbać o stawy? Pomoże w tym odpowiednia dieta. Oprócz sporych dawek witamin powinno się w niej znaleźć białko, zwłaszcza kolagen. Znajdziemy je w serach, drobiu, nabiale i rybach. Do tego warto od czasu do czasu sięgnąć po orzechy lub awokado, by dostarczyć organizmowi kwasów omega.

W utrzymaniu dobrej formy i zdrowia pomocne będzie także rolowanie mięśni. Więcej o nim możesz przeczytać tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/10/23/rolowanie-miesni-8-cwiczen-ktore-musi-znac-kazdy-biegacz/

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *