Koronawirus Gorlice. Kwarantanna objęła 119 osób wracających z Grecji

Autor
koronawirus gorlice

Aż 119 osób wracających z Grecji, w tym 111 uczniów ze szkół średnich zlokalizowanych w powiecie gorlickim, trafiło na kwarantannę domową. To efekt decyzji Jadwigi Wójtowicz, Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Młodzież miała przebywać na południu Europy do końca marca, ale wróciła do kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Koronawirus Gorlice – zmiany decyzji w sprawie wracających uczniów

Na początku marca do Grecji wyjechały dwa autobusy z uczniami szkół zawodowych z terenu powiatu gorlickiego. Młodzież uczęszczająca do szkół w Gorlicach, Bieczu oraz Bystrej miała odbywać na południu Europy kilkutygodniowe praktyki. Wraz z nimi w podróż udało się ośmiu nauczycieli.

W związku z rozprzestrzeniającą się po kolejnych krajach epidemią koronawirusa podjęto jednak decyzję o powrocie dzieci do kraju. Grecja i Polska zapowiedziały również ograniczenie ruchu na granicach, co tylko przyspieszyło podróż powrotną. Początkowo służby sanitarne zdecydowały, że osoby wracające autokarami z Grecji nie będą poddawane żadnym szczegółowym obostrzeniom, co wzbudziło wątpliwości wielu gorliczan.

Tuż przed przyjazdem uczniów do kraju zapadły jednak nowe decyzje. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego, każda osoba przyjeżdżająca z zagranicy musi odbyć 14-dniową kwarantannę. W związku z tym Powiatowy Inspektor Sanitarny skierował na nią również wracających z Grecji uczniów z powiatu gorlickiego.

Gorlice – kwarantanna. Zasady

Łącznie kwarantanną domową zostało objętych 119 osób. Muszą przestrzegać zestawu reguł, który obowiązuje wszystkich Polaków objętych kwarantanną. Nie powinny opuszczać domów ani wychodzić do sklepu, a także przyjmować w swoim miejscu zamieszkania znajomych. Powinny również, w miarę możliwości, zachować odstęp co najmniej dwóch metrów od pozostałych domowników. Muszą także dwa razy dziennie mierzyć temperaturę, a w razie wystąpienia kaszlu, duszności czy gorączki zawiadomić o tym telefonicznie służby sanitarno-epidemiologiczne. Przestrzeganie kwarantanny sprawdza policja.

Gorlice – atrakcje publiczne niedostępne, zamknięte biblioteki

W Gorlicach, podobnie jak w całym kraju, obowiązuje szereg ograniczeń związanych z wprowadzeniem stanu epidemicznego. Urząd Miasta Gorlice poinformował o zamknięciu szkół, przedszkoli i wszelkich placówek oświatowych. Nieczynne są również biblioteki, hala sportowa czy basen. Gorlice zamknęły również kina i restauracje, obowiązuje zakaz zgromadzeń przekraczających 50 osób.

Koronawirus – objawy i najważniejsze informacje

Jak groźny jest koronawirus? Ile osób zarażonych w Polsce aktualnie odbywa leczenie? Łącznie nad Wisłą zarażenie koronawirusem stwierdzono u 150 osób. Trzy z nich zmarły. W związku z możliwością kontaktu z zarażonymi osobami lub powrotem z zagranicy kwarantannę przechodzi już około osiem tysięcy osób. Na razie w województwie małopolskim zdiagnozowano tylko jeden przypadek zarażenia koronawirusem – pacjent przebywa w szpitalu w Krakowie.

5/5 - (37 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *