Turystyka w Gminie Biecz

Autor
turystyka w gminie Biecz

Jednym z najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić w południowo-wschodniej Małopolsce, jest gmina Biecz. To teren położony na północny wschód od Gorlic, który oferuje wiele atrakcji. Kraina w dolinie rzeki Ropy i jej dopływów słynie z legend – według najbardziej znanej w jej stolicy, czyli mieście Biecz, szkolono katów. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w tej okolicy.

Biecz – historia

Dziś Biecz z niespełna pięcioma tysiącami mieszkańców zajmuje dopiero 44. miejsce wśród najliczniej zamieszkałych miast województwa małopolskiego, ale niegdyś, w pierwszej połowie XVI wieku, był uznawany za jedno z największych miast Polski. Na terenie miasta w ciągu wieków wybudowano aż trzy zamki: często bywali w nich choćby królowie z dynastii Jagiellonów oraz uznawana dziś za świętą królowa Jadwiga. Do dziś jednak żaden z zamków się nie zachował. Nieco wcześniej to właśnie w Bieczu piastowski książę Konrad Mazowiecki wystawił dokument, na mocy którego sprowadził do Polski zakon Krzyżaków.

Turystyka w Gminie Biecz

Gmina Biecz oprócz miasta obejmuje 10 okolicznych wsi. Najważniejsze atrakcje turystyczne tych terenów są związane z ich walorami przyrodniczymi oraz zabytkami.

Ratusz z wieżą w Bieczu

Z tym miejscem wiąże się najbardziej znana legenda dotycząca Biecza. W tym mieście miała się bowiem znajdować słynna, jedyna w Polsce szkoła katów. Co prawda nie ma dowodów na jej istnienie, ale według historycznych zapisków Biecz wypożyczał katów do okolicznych miejscowości. Pod wieżą ratuszową można dziś zwiedzić Turmę Katowską, czyli loch, w którym przetrzymywano skazańców. Na jej ścianach zachowały się wyryte przez nich napisy, poza tym można tu obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur. Ciekawostką jest fakt, że każdego dnia w południe z wieży ratuszowej pochodzącej z XVI w. odgrywa się hejnał.

Szpital Świętego Ducha w Bieczu

Kolejny świadek dawnej świetności miasta. To najstarszy zachowany szpital w Polsce, ufundowany pod koniec XIV w. przez królową Jadwigę i bieckich rajców. Znajduje się we wschodniej części Biecza, otaczają go resztki murów obronnych.

Kościół w Binarowej

Z Bieczem sąsiaduje Binarowa, której najbardziej znanym obiektem jest kościół św. Michała Archanioła. Wzniesiona około 1500 roku drewniana świątynia jest ceniona nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W 2003 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trasy turystyczne

Krajobraz Biecza i okolic urozmaicają liczne lasy i wzgórza, skąd można podziwiać wspaniałe widoki. Walory naturalne tych terenów warto poznać, korzystając ze szlaków rowerowych – winnego i królewskiego, które przecinają gminę na łącznym odcinku kilkunastu kilometrów. Ciekawe trasy turystyczne prowadzą również przez sam Biecz. Latem można przejść przez miasto między innymi szlakiem katowskim, śladami królowej Jadwigi czy literatów związanych z miastem.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *