Gorlice – kino. Gdzie obejrzeć film w mieście i okolicach?

Autor
gorlice kino

Oglądanie filmów od lat jest jedną z ulubionych rozrywek Polaków. Na premiery najnowszych produkcji rodzimej kinematografii, a także szeroko zapowiadanych hitów Hollywood czekają zarówno nastolatkowie, jak i starsi kinomaniacy. Nie inaczej jest w mieście Gorlice – kino wszędzie ma taki sam urok. Gdzie zatem wybrać się na film w mieście nad Ropą i jego bezpośrednich okolicach? Podpowiada portal “Gorlice info”.

Gorlice – kino kameralne

Według historycznych zapisków, pierwszy aparat kinowy zawitał nad Ropę jeszcze w czasach zaboru austriackiego – w 1913 roku. Z czasem kinematografia zaczęła się dynamicznie rozwijać, a wraz z nią w mieście pojawiały się coraz bardziej nowoczesne urządzenia. Dziś w Gorlicach brak jednak dużego kina, jakie można spotkać w największych polskich miastach. W stolicy powiatu gorlickiego próżno szukać głównych sieci kinowych obecnych na polskim rynku.

Mieszkańcy miasta mogą natomiast odwiedzać cyfrowe kino Kolory, zlokalizowane przy ulicy Hugona Kołłątaja. Placówka należy do kameralnych – może pomieścić niespełna 40 osób. Codziennie jest tam wyświetlanych kilka seansów. Przez lata w Gorlicach działało również kino Wiarus, z którym wiążą się wspomnienia wielu mieszkańców miasta. W 2019 roku, po niepowodzeniach kolejnych prób reaktywacji kina, władze miasta udostępniły gorliczanom wyposażenie budynku. Można było za darmo wymontować sobie kinowy fotel, a nawet zabrać do domu oryginalny projektor.

Biecz – atrakcje filmowe w kinie

Mieszkańcy powiatu gorlickiego mają jednak alternatywę dla kina z Gorlic. Jest nią Biecz. Atrakcje filmowe w mieście oddalonym od stolicy powiatu zaledwie o kilkanaście kilometrów zapewnia kino Farys, które mieści się przy ulicy Kazimierza Wielkiego, Administruje nim Bieckie Centrum Kultury. W tym miejscu można oglądać nie tylko klasyczne filmy, ale również produkcje zrealizowane w technologii 3D. Seanse są wyświetlane trzy razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, w tym w weekendy.

Gorlice – kino kilkadziesiąt kilometrów od miasta

By odwiedzić bardziej rozbudowane kino, gorliczanie muszą udać się do któregoś z pobliskich, większych miast. Najbliżej znajduje się Nowy Sącz, który od Gorlic dzieli 40 kilometrów. Tam znajdują się dwa większe kina, dysponujące kilkoma salami – kino Helios oraz kino Sokół. Każde z nich codziennie wyświetla najpopularniejsze filmy, a z racji wielkości obu kin znacznie łatwiej obejrzeć w nich głośne premiery niż w mniejszych placówkach, które znajdują się bliżej Gorlic.

Z miasta nad Ropą nieco dalej do Tarnowa – trasa do tego miasta położonego na północ od Gorlic liczy ponad 50 kilometrów. Na miłośników filmów czekają tam jednak aż trzy kina. Alternatywą jest również podróż do Krosna, które także dysponuje trzema placówkami, w których wyświetlane są filmy. By trafić na naprawdę bogate zaplecze kinowe, gorliczanie muszą przebyć już ponad 100 kilometrów i odwiedzić stolicę województwa małopolskiego, czyli Kraków, czy też Rzeszów – największe miasto Podkarpacia.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *