Drewniany stół w kuchni. Na jakie wymiary się zdecydować?

Autor
stoły drewniane

Kuchnia często uważana jest za prawdziwe serce domu i najważniejsze pomieszczenie. To w niej zwykle najłatwiej zgromadzić wszystkich domowników. Wśród szafek, półek i blatów centralne miejsce zajmuje tam stół. To właśnie przy nim przygotowujemy, a często także spożywamy posiłki. Wyjątkowy klimat w kuchni pomagają stworzyć zwłaszcza stoły drewniane, które świetnie sprawdzają się właściwie w każdym stylu aranżacji wnętrza. By dobrze dopasować te meble, trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Oprócz doboru odpowiedniego, pasującego do wystroju rodzaju drewna, warto bacznie przyjrzeć się wymiarom stołu. Przy jak wysokim stole najlepiej sprawdzą się popularne krzesła drewniane? Lepszy będzie stół okrągły czy prostokątny? Podpowiadamy, na jaki wymiar kuchennego stołu się zdecydować.

Drewniane meble w kuchni – dlaczego warto?

Zastanawiając się nad wyborem stołu do kuchni, w pierwszej kolejności należy wybrać materiał, z którego będzie wykonany ten mebel. Wspomniane stoły drewniane mają bowiem dziś kilku konkurentów. W nowoczesnych wnętrzach można na przykład spotkać stoły metalowe, które zwracają na siebie uwagę surowością, dobrze wpasowując się w minimalistyczne wnętrza. Bardziej elegancką alternatywą są z kolei stoły ze szklanymi blatami na drewnianych nogach, które stylistyką przypominają meble przeznaczone do salonów. Możliwą do wyboru opcją pozostają także stoły wykonane z tworzyw sztucznych. Takie meble dają największe pole do popisu przy wyborze kolorów – można je więc idealnie dopasować do kolorystyki pomieszczeń, szczególnie tych zaaranżowanych w niestandardowy sposób.

Mimo to urok drewnianej kuchni nie przestaje oddziaływać na kolejne pokolenia. Również dziś architekci i dekoratorzy skłaniają się przede wszystkim ku drewnianym stołom. To rozwiązanie stylowe i eleganckie, dobre do wnętrz rustykalnych, skandynawskich, ale i urządzonych w zgodzie z najbardziej nowoczesnymi trendami. Każdy drewniany mebel jest oryginalny i niepowtarzalny – w końcu nie sposób znaleźć dwa dokładnie takie same kawałki drewna. Wybór takich mebli to również ukłon w stronę przyrody i postawienie na naturalne materiały.

stoły drewniane

Drewniany stół w każdym pomieszczeniu wprowadza sporo ciepła, a w kuchni często bardzo nam na tym zależy. Poza tym drewno jest trwałym i wytrzymałym materiałem. Jeśli będziemy odpowiednio dbać i konserwować drewniane meble, będą mogły przetrwać długie lata w dobrym stanie.

Materiał na drewniany stół

Wbrew pozorom, drewniane meble to także możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów. Na rynku znajdziemy bowiem stoły wykonane z niezwykle jasnych materiałów, klasyczne brązy, jak i produkty z drewna o barwie niemal wpadającej w czerń.

Wybór odpowiedniego materiału ma jednak wpływ nie tylko na wygląd, ale również żywotność i wytrzymałość stołu. Niemal symbolem tych cech stały się stoły dębowe, które od lat znajdują się wśród najpopularniejszych modeli w polskich kuchniach. Wysoką jakość zapewnia również stół z drewna bukowego – tutaj oprócz klasycznego buku coraz mocniejszą pozycję zyskuje drewno bukowe twardzielowe, które wyróżnia się mocno zarysowanymi słojami. Miłośnicy jasnych stołów powinni z kolei zwrócić uwagę na drewno jesionowe. W ofercie wielu sklepów meblowych i pracowni stolarskich znajdziemy także duży wybór stołów z drewna orzecha amerykańskiego, a nieco rzadziej również orzecha europejskiego.

Drewniany stół w kuchni – najważniejsze wymiary

Stół trzeba jednak nie tylko dopasować wizualnie do wnętrza, ale i zadbać, by pomieszczenie było funkcjonalne. W tym przypadku najważniejsze będą wymiary mebla oraz jego kształt. Mały stolik raczej nie spełni swojej funkcji, zbyt duży może z kolei źle wpłynąć na układ przestrzenny pomieszczenia i zaburzyć jego harmonię.

Kształt stołu

Na początek trzeba wybrać kształt stołu. Najpopularniejsze są blaty prostokątne, ewentualnie kwadratowe. To rozwiązania najbardziej klasyczne i funkcjonalne. Z jednej strony pozwalają na to, by wygodnie spożywać przy nich posiłki, z drugiej umożliwiają komfortowe przygotowywanie jedzenia, a nawet pracę. Dobrze odnajdują się i w mniejszych, i w większych kuchniach. W przypadku braku miejsca prostokątny stół można ustawić nawet pod ścianą i nadal będzie dobrze się prezentować. To uniwersalny pomysł na umeblowanie kuchni.

Stoły drewniane okrągłe sprawdzą się natomiast przede wszystkim w większych i bardziej przestronnych pomieszczeniach. Ustawione blisko ściany nie tylko nie będą wyglądać zbyt okazale, ale też trudniej będzie z nich korzystać. Najlepiej zatem umieścić je na środku kuchni, w jej centralnym miejscu. Okrągłe i owalne stoły sprawdzą się natomiast wówczas, gdy w kuchni często zasiada przy nich duża liczba osób. W tym przypadku wszyscy będą mogli spędzać czas w równie komfortowych warunkach, każdy będzie mógł swobodnie porozmawiać z dowolnym towarzyszem. Kiedy dwie osoby siedzą na dwóch końcach prostokątnego stołu ich komunikacja jest mocno utrudniona.

Wysokość stołu

Ze względu na wysokość, stoły drewniane do kuchni można podzielić na dwie główne kategorie. Standardowe meble tego typu zwykle mają blat na wysokości 70-75 centymetrów. To wartość uniwersalna, z drewnianych stołów o takiej wysokości mogą wygodnie korzystać osoby o dowolnym wzroście, dorośli i dzieci. Gdy w domu przeważają wysocy ludzie, czasami warto zdecydować się jednak na nieco wyższy mebel – górną granicą wydaje się 80 centymetrów. Taki stół na bardzo wysokich nogach będzie jednak niezbyt korzystnie wypadać w niewielkich wnętrzach.

Optymalną dla siebie wysokość stołu można sprawdzić za pomocą prostego testu. Wystarczy usiąść na krześle, dosunąć je do stołu i oprzeć łokcie na blacie. Jeśli będziemy w stanie swobodnie ułożyć je na stole, to znak, że wybraliśmy odpowiedni mebel.

Alternatywą dla klasycznych drewnianych stołów są znacznie wyższe od nich wersje barowe. W niektórych kuchniach mogą one zastępować tradycyjny stół. Są długie i wąskie, a ich wysokość to zwykle wyraźnie ponad 100 centymetrów – czasami nawet 120. W tym przypadku do kompletu trzeba kupić także wysokie barowe krzesła lub taborety. Klasyczne siedziska będą zbyt niskie.

stoły drewniane

Wymiary blatu

Wielkość blatu, jak żaden inny wymiar drewnianego stołu, jest uzależniona od wielkości kuchni. Obszerny stół w małym pomieszczeniu zupełnie przytłoczy wnętrze. Zbyt mały mebel nie będzie z kolei pasować do przestronnej kuchni i nieco się w niej zagubi.

Tradycyjne stoły prostokątne zwykle mają szerokość zbliżoną do 90 centymetrów. Dzięki temu można wygodnie posadzić naprzeciw siebie dwie osoby, które nie będą sobie przeszkadzać przy spożywaniu posiłków. Gdy miejsce nam na to pozwala, warto nawet poszukać stołów o szerokości dochodzącej do 100 centymetrów.

Długość takiego stołu powinna być z kolei przystosowana do liczby domowników. Jeśli często zdarza się, że wszyscy siadają przy jednym stole, warto postawić na meble o długości dochodzącej do dwóch metrów. Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań są drewniane stoły rozkładane, które w razie potrzeby mogą w łatwy sposób powiększyć swoją powierzchnię.

Jaką wielkość blatu powinny mieć natomiast stoły owalne i okrągłe? W tej sytuacji z pomocą przyjdzie nam matematyka. Dla jednej osoby należy zarezerwować powierzchnię o wymiarach 60 na 40 centymetrów kwadratowych. W ten sposób możemy dopasować wielkość blatu do zakładanej maksymalnej liczby osób, które będą przy nim zasiadać.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *