Założenie i prowadzenie własnej firmy – w czym może nam pomóc biuro rachunkowe?

Autor
biuro rachunkowe

Coraz większa ilość osób postanawia zrezygnować z pracy dla kogoś na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej. Czasem są to przedsiębiorstwa jednoosobowe, ale zdarzają się też firmy, które zatrudniają kilku pracowników. Wbrew pozorom założenie i prowadzenie własnej firmy, nie jest tak łatwym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Przed podjęciem decyzji o pracy na „swoim” każdy początkujący przedsiębiorca powinien rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Bardzo często młodzi przedsiębiorcy szukają wsparcia i pomocy wśród innych instytucji, takich jak np. biuro rachunkowe. Wieliczka, Kraków czy Warszawa to jedne z wielu miast, gdzie możemy znaleźć wykwalifikowanych fachowców, którzy pomogą nam przebrnąć przez liczne faktury, dokumenty składane do ZUS i wiele, wiele innych papierkowych obowiązków. Dlaczego korzystanie z usług biura rachunkowego może okazać się dobrym pomysłem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach naszego artykułu!

Zakładanie firmy z pomocą biura rachunkowego

Początkujący przedsiębiorca, który zamierza założyć własną firmę, może zostać przytłoczony nadmiarem formalności, związanych z powstaniem działalności gospodarczej. Zazwyczaj najtrudniejszą decyzją, jaką musi podjąć na samym początku, jest ta związana z formą prawną firmy, jaką planuje założyć, gdyż najczęściej na tym etapie początkujący przedsiębiorca nie posiada zbyt szerokiej wiedzy w tym temacie. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które ma doświadczenie w pomaganiu przedsiębiorcom chcącym założyć własną działalność gospodarczą. Najczęściej pracownicy biura rachunkowego już na wczesnym etapie zakładania firmy, doradzają przedsiębiorcy, jakie kolejne kroki powinien podjąć. Często także biorą sprawy w swoje ręce i wyręczają zleceniodawcę w różnych kwestiach związanych z powstaniem firmy. Jakie kroki wykonują, by pomóc przedsiębiorcy wprowadzić jego pomysł w życie?

Biuro rachunkowe pomocne przy rejestracji firmy

Pierwszą i jedną z najważniejszych czynności, w jakiej biuro rachunkowe może okazać się pomocne, powinno być zarejestrowanie firmy. Najczęściej taką operację można wykonać drogą internetową. Wówczas, jeśli pracownicy wybranego przez nas biura rachunkowego to osoby kompetentne, znające się na swojej pracy, młodzi przedsiębiorcy powinni otrzymać od nich wskazówki dotyczące wypełnienia w formularzu zgłoszeniowym poszczególnych rubryk, które są dla nich niezrozumiałe. Dodatkowo osoby zatrudnione w takim biurze, powinny służyć przedsiębiorcom radą związaną z wyborem odpowiedniej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać już na tym etapie, jest wybór sposobu odprowadzania podatku dochodowego. Młody przedsiębiorca, powinien zdecydować się na jeden z czterech możliwych wariantów do wyboru. Jednakże, aby wybór był właściwy, konieczne jest zapoznanie się z zasadami każdego z nich. W tym także może pomóc biuro rachunkowe, które powinno przedstawić w jasny i rzeczowy sposób najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy rozwiązanie.

Zajrzyj na http://porady-prawne48.pl/ i dowiedz się więcej o prawie firmowym i nie tylko!

Formalności urzędowe

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/we-wtorek-30-kwietnia-mija-ostatni-dzien-na-rozliczenie-podatku-pit-za-2018-rok/ga/c1-14086307/zd/35430903

Podczas zakładania działalności gospodarczej należy także pamiętać, o konieczności realizacji wszystkich formalności w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS. Na tym etapie młodzi przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni i zdezorientowani. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności w tych instytucjach do biura rachunkowego. Z jego wsparciem prawidłowe uzupełnienie wszelkich dokumentów nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Prowadzenie firmy z pomocą biura rachunkowego – dlaczego warto zdecydować się na taką współpracę?

Podjęcie decyzji o korzystaniu z usług biura rachunkowego w sytuacji, gdy przedsiębiorca posiada własną działalność gospodarczą, sprawia że zostaje on zwolniony z obowiązku prowadzenie księgowości samodzielnie. Od tej pory wszelkimi kwestiami związanymi z księgowością, opodatkowaniem oraz wystawianiem faktur zajmują się specjaliści pracujący w biurze podatkowym. W tym czasie przedsiębiorca może zająć się innymi sprawami, np. tymi związanymi z poprawnym funkcjonowaniem jego działalności. Biuro rachunkowe będzie także odpowiedzialne za załatwienie wszelkich spraw urzędowych, co pozwala przedsiębiorcy uniknąć tracenia cennego czasu na stanie w długich kolejkach oraz zapoznawanie się z dokumentami, które są dla niego kompletnie niezrozumiałe.

Chcesz wiedzieć czy wzorowanie się na istniejącym logo jest zgodne z prawem? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Brak odpowiedzialności za pomyłki w księgowości

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, musi wykazać się znaczną precyzją. Każdy nawet najmniejszy błąd w obliczeniach może go bowiem słono kosztować. Przekazując całą księgowość i związane z nią prace biuru rachunkowemu, przedsiębiorca jest całkowicie zwolniony z odpowiedzialności za ewentualne pomyłki. Obecnie pracownicy biur rachunkowych mogą prowadzić księgowość online. Każde niedopatrzenie będzie winą biura, a nie przedsiębiorcy. Dlaczego właściciel firmy jest zwolniony z wszelkich konsekwencji? Zazwyczaj biura rachunkowe przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą, wymagają od przedsiębiorcy wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Dzięki niej wszelkie pomyłki, jakie mogą zaistnieć w księgowości, nie będą stały po stronie właściciela działalności gospodarczej, lecz biura rachunkowego, które zajmuje się wszystkimi formalnościami.

Szeroki zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe

Wbrew powszechnemu przekonaniu, biura rachunkowe zajmują się znacznie większą ilością spraw niż tylko prowadzeniem księgowości przedsiębiorstwa. Większość takich instytucji oferuje kompleksowe działania, związane także z opracowywaniem strategii rozwojowych firmy, czy też kompletowaniem dokumentów niezbędnych do otrzymania dofinansowania na zakup potrzebnych sprzętów. Biura rachunkowe mogą także zajmować się zdobywaniem pozwoleń wszelkiego typu, co także zostaje zdjęte z barków przedsiębiorcy, który w tym czasie może zająć się rozwijaniem własnej firmy. Dodatkowo właściciel działalności gospodarczej nie musi stresować się kontrolą podatkową czy też skarbową, bowiem jeśli coś w dokumentach nie będzie się zgadzało, nie zostanie on ukarany, gdyż za wszelkie pomyłki odpowiadają pracownicy biura rachunkowego.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *