Atrakcje turystyczne Bochni. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy?

Autor
atrakcje w bochni

Bochnia położona jest około 35 km od Krakowa. Poruszając się autostradą A4 możemy pokonać ten dystans w ok. 35 minut. Warto zauważyć, że miasto to otrzymało prawa miejskie w 1253 r., czyli wcześniej niż Kraków. Od początku istnienia było silnie związane z wydobyciem soli. Charakterystyczne szyby górnicze do dziś pozostają niemym świadectwem solnego dziedzictwa miasta, a sama kopalnia służy celom turystycznym.

Zwiedzanie Bochni – od czego zacząć?

Warto też zwrócić uwagę na piękną lokalizację miasta na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Kotliny Sandomierskiej. Południe miasta to teren siedmiu wzgórz, północna część jest równinna. Północną granicę wyznacza rzeka Raba. Niedaleko niej znajduje się Puszcza Niepołomicka, a na południe od miasta zlokalizowany jest Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy.

Zwiedzanie możemy rozpocząć od Rynku. Jest to dużych rozmiarów plac pochylony ku wschodowi. Wokół niego zobaczymy zabudowę datowaną na okres od XVII do XIX w. Niektóre kamieniczki zachwycają pięknymi fasadami zwieńczonymi ozdobnymi szczytami. Pośrodku Rynku zlokalizowany jest pomnik zasłużonego dla miasta króla Kazimierza Wielkiego, wykonany w 1871 r. przez profesora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych Walerego Gadomskiego. Do jego stworzenia przekonał marszałka powiatu bocheńskiego Leonarda Serafińskiego sam Jan Matejko.

Atrakcje w Bochni dla rodziny i nie tylko

Na Rynku zobaczymy też trzy wózki górnicze w miejscu dawnych szybów górniczych. Stanowią element Bocheńskiego Szlaku Solnego ,,Na świecie” im. świętej Kingi. Po spacerze po Rynku udajemy się w stronę wzgórza znajdującego się w Parku Rodzinnym Uzbornia, aby zobaczyć całe miasto z wieży widokowej. W rejonie wieży zlokalizowana jest restauracja i zegar słoneczny. Możemy tam też skorzystać z trzech boisk sportowych, stolików do gry w szachy, skateparku, placu zabaw, siłowni, zespołu altan i ścieżki rowerowej. Warto zobaczyć staw, amfiteatr oraz pomnik ofiar zbrodni hitlerowskiej popełnionej 18.12.1939 r. Opuszczając Rynek możemy udać się ulicami Szewską i Regis na Planty Salinarne. W tym rejonie znajdziemy kilka restauracji, kino Regis oraz basen na ul. św. Leonarda.

Punkt obowiązkowy: kopalnia soli

Gdy pospacerujemy już po mieście, możemy zwiedzić bocheńską kopalnię soli. Jest to zdecydowanie największa atrakcja tego miasta. Zabytkowe wyrobiska Kopalni Soli Bochnia włączono do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na odwiedzenie tego miejsca powinniśmy przeznaczyć przynajmniej trzy godziny oraz udać się tam jak najwcześniej, aby uniknąć kolejek.

Turystom udostępniony jest szyb Campi. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. O 13:00 i 16:00 ma miejsce zjazd dla osób niepełnosprawnych, a o 12:30 dla turystów zagranicznych z przewodnikiem mówiącym w języku angielskim. Zwiedzimy ciekawe wyrobiska na poziomie IV August (176 m pod powierzchnią ziemi) oraz na poziomie VI Sienkiewicz (223 m pod powierzchnią ziemi). Zobaczymy dawne maszyny i narzędzia górnicze oraz kaplice z wyjątkowymi rzeźbami i malowidłami, a także najstarsze wyrobiska, stanowiące trasę historyczną ,,Wyprawa w Stare Góry”.

Kolejka, kaplica, boisko

W kopalni możemy skorzystać też z dodatkowych atrakcji, takich jak podziemna kolejka, przeprawy łodziami, 140-metrowa zjeżdżalnia oraz podziemna ekspozycja multimedialna. Na największą uwagę zasługują: Kaplica św. Kingi z ołtarzem papieskim, Kaplica Passionis, Schody Regis, Kierat Ważyński, Koło Wodne, Komora Ważyn oraz zabytkowa maszyna parowa. W Komorze Ważyn możemy odwiedzić restaurację, sklep z pamiątkami, boisko sportowe oraz plac zabaw dla dzieci.

Turyści muszą jednak pamiętać, że temperatura w kopalni nie przekracza 16 stopni Celsjusza, a podczas zwiedzania trzeba pokonać ok. 700 schodów. Pamiętajmy więc o ciepłej odzieży i wygodnych butach. Obok kopalni znajduje się park archeologiczny Osada VI Oraczy, czyli rekonstrukcja osady wiejskiej z połowy XIII w. Na terenie skansenu zobaczymy chaty dawnych rzemieślników i rolników oraz pokazy ich prac.

Porady na każdy temat znajdziesz na stronie puffa.pl

Bocheńskie muzea i kościoły

Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Motyli ,,Arthropoda” przy ul. Tadeusza Czackiego 9 na obrzeżach Plant Salinarnych. Muzeum to posiada największą w Polsce ekspozycję stałą stawonogów. Prezentowane są tam motyle z całego świata, ze wszystkich regionów zoograficznych. Ponadto obejrzymy tam bogatą kolekcję chrząszczy, cykad, ważek, modliszek i skorpionów.

Inną propozycją jest wstąpienie do bazyliki pw. św. Mikołaja, powstałej w I połowie XV w. Po pożarze w tym samym wieku odbudowano ją w stylu późnogotyckim. Bazylikę dotknął też pożar w 1655 r. podczas ,,potopu szwedzkiego”. Została jednak odbudowana dzięki pomocy króla Jana Kazimierza. Wówczas budowla zyskała barokowo-rokokowe wnętrze, z pięknym ołtarzem. Przy bazylice zobaczymy rekonstruowaną drewnianą dzwonnicę z początku XVII w. Odbudowano ją po pożarze w 1987 r. Warte odwiedzenia jest też Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Powstało ono w 1959 r. w dawnym gmachu klasztoru oo. dominikanów. Zobaczymy tam eksponaty z działu archeologii, sztuki, etnografii, historii i przyrody. Oprócz muzealiów dotyczących ziemi bocheńskiej, muzeum prezentuje galerię malarstwa polskiego XIX i XX w., zbiory rękopiśmienne oraz eksponaty dotyczące kultur Afryki, Azji, Ameryk i Oceanii.

Trasy spacerowe – ulice i szlaki

Następnie możemy się przespacerować szlakiem Via Regia Antiqua (rejon ul. Krakowskiej, Czackiego i Bernardyńskiej), np. do XIV- wiecznego kościoła pw. Narodzenia NMP w Łapczycy (ok. 5 km od centrum Bochni). Kościół wzniesiony jest na wzgórzu, z którego roztaczają się piękne widoki. Możemy się też udać do Lasu Kolanowskiego (ulicami Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Brodzińskiego i Kolanowską). Z centrum to 3 km drogi. Inną propozycją jest spacer ulicami: Szewską, Regis, Konstytucji 3 Maja, Karosek, Wodociągową i Majora Bacy aż do mostu wiszącego na Rabie, a następnie niebieskim szlakiem do Puszczy Niepołomickiej, gdzie znajduje się Czarny Staw. Od centrum Bochni do tego stawu pokonamy ok. 7 km.

Jeśli mamy taką możliwość, możemy wybrać się też na wycieczkę po dalszej okolicy Bochni. Warte uwagi są Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana i Lipnica Górna. W Wiśniczu czeka na nas okazały zamek Kmitów i Lubomirskich, barokowy ratusz i kościół parafialny. Z kolei w Lipnicy Murowanej – średniowieczny rynek oraz umieszczony na liście UNESCO kościół pw. św. Leonarda. Natomiast w Lipnicy Górnej zobaczymy pomnik przyrody nieożywionej ,,Kamienie Brodzińskiego”. Możemy też udać się do Przełęczy Widoma, a stamtąd na najwyższy szczyt w powiecie bocheńskim – górę Kamionna (801 m n.p.m.). Działa tam stacja narciarska.

Lubisz spacerować? Powinieneś wybrać się także do Gorlic. O tamtejszych szlakach przeczytasz w artykule: Najciekawsze szlaki piesze w okolicach Gorlic

Bibliografia:
P. Bielak, Bochnia na weekend, Bochnia 2015
www.basenbochnia.pl
www.kino.bochnia.pl
kopalnia-bochnia.pl
www.muzeum.bochnia.pl
muzeummotyli.com
zamekwisnicz.pl

Rate this post
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *