Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Autor
jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu? Najlepiej zasilany silnikiem benzynowym

Dziś, gdy w domach coraz więcej automatyzacji, jeszcze ważniejszy staje się stały dostęp do sieci elektrycznej. Tymczasem kryzysy energetyczne czy kapryśna aura mogą powodować coraz częstsze przerwy w dostawie prądu. Rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze, które przetwarzają energię mechaniczną na elektryczną. To skuteczne zabezpieczenie na wypadek awarii. Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu jednorodzinnego? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym urządzeniu.

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać? Najważniejsze cechy i parametry

Agregat prądotwórczy w najprostszej wersji składa się z silnika, prądnicy oraz rozdzielni elektrycznej, w której znajdują się gniazda z prądem. Całość jest zamknięta w obudowie. Na tym cechy wspólne się kończą. By wybrać dobre urządzenie do domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

Rodzaj zasilania

Agregaty prądotwórcze dzielą się na trzy główne grupy ze względu na rodzaj silnika. To urządzenia z silnikiem benzynowym, silnikiem Diesla oraz jednostką na gaz LPG.

Agregat benzynowy do pracy może być napędzany silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym. Ten pierwszy do pracy potrzebuje mieszanki paliwowej: benzyny bezołowiowej 95 oraz odpowiedniej domieszki oleju do smarowania silnika. Ten drugi zadowoli się samą benzyną.

Urządzenia z silnikiem benzynowym mają dość prostą konstrukcję. To sprawia, że łatwo je serwisować. Są też tańsze niż modele z silnikami Diesla. Przy intensywnym użytkowaniu ich żywotność może być jednak krótsza. Jeżeli jednak agregat będzie służyć Ci tylko z rzadka, benzynowe agregaty powinny być w sam raz.

Agregat z silnikiem Diesla do prawidłowej pracy potrzebuje oleju napędowego. Jest to jednostka o trochę bardziej skomplikowanej budowie. To urządzenia droższe od agregatów na benzynę. Już po zakupie są jednak znacznie bardziej ekonomiczne. Do tego są przygotowane do długiej pracy na wysokich obrotach. Będą więc dobrym wyborem dla osób, które zamierzają korzystać z agregatów również poza domem, na przykład na budowie. W klasycznych domach jednorodzinnych nie są konieczne.

Agregat na gaz LPG wykorzystuje gaz z butli, czyli paliwo wciąż znacznie tańsze niż benzyna czy olej napędowy. Do tego takie urządzenie jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż agregaty na paliwo. Najczęściej wyróżniają się również cichszą pracą. Z drugiej strony agregaty gazowe mają zwykle mniejszą moc niż ich konkurenci. Trzeba też uważać na tlenek węgla – jeśli zdecydujesz się na taki agregat do domu, pomieszczenie musi być dobrze wentylowane.

Jedna czy trzy fazy?

Agregaty dzielą się również na jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze z tych urządzeń zapewniają dostęp do napięcia 230 V. To standardowe napięcie, które wystarczy do funkcjonowania zdecydowanej większości domowych sprzętów.

Agregaty trójfazowe to możliwość korzystania z napięcia 400 V. Będzie potrzebny do zasilania sprzętów o dużym poborze mocy – trójfazowego prądu potrzebują na przykład niektóre płyty indukcyjne. W trójfazowym agregacie znajduje się specjalne gniazdo, tzw. siła. Takie urządzenia są uniwersalne, można z nich bowiem korzystać również przy napięciu 230 V. Trzeba tylko pamiętać, że wtedy będzie można wykorzystać tylko jedną fazę, czyli 1/3 mocy. Do tego w takim układzie nic równocześnie nie może działać w oparciu o trzy fazy.

Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać  – jednofazowy czy trójfazowy? W niewielkich domach jednorodzinnych zazwyczaj wystarczy agregat jednofazowy o odpowiedniej mocy. Na trójfazowe urządzenie zdecyduj się wówczas, gdy masz w domu dużo sprzętów o dużej mocy – takie agregaty same mają większą moc. Oczywiście to również jedyna opcja, kiedy nawet przy awarii prądu chcesz mieć dostęp do “siły”. Agregat trójfazowy wymaga jednak przystosowanej do niego instalacji i nie w każdym domu będzie się dało z niego korzystać.

Moc agregatu prądotwórczego

Skoro już o mocy mowa to domowe agregaty prądotwórcze trzeba pod tym kątem dobierać bardzo precyzyjnie. Muszą bowiem udźwignąć działanie wszystkich sprzętów, które chcemy do nich podłączyć. Co do zasady, agregaty muszą więc mieć większą moc od łącznej mocy urządzeń, które zasilają.

Dokładna wymagana moc agregatów zależy od typu urządzeń, które do nich podłączysz. W związku z tym moc agregatów jednofazowych powinna być:

 • 1,2 razy większa dla sprzętu AGD, RTV, komputerów i grzejników,
 • 1,5 razy większa dla spawarek,
 • 1,7 razy większa dla zasilaczy awaryjnych UPS.

Z kolei moc agregatów trójfazowych powinna być:

 • 1,5 razy większa dla silników z falownikiem,
 • 3 razy większa dla betoniarek, pomp i mieszalników z łagodnym rozruchem,
 • 9 razy większa dla urządzeń z ciężkim rozruchem, czyli przede wszystkim starszych sprzętów.

Taki zapas jest potrzebny ze względu na to, że przy rozruchu wszystkie urządzenia skokowo potrzebują więcej mocy niż wartość, którą zużywają w czasie zwykłego trybu pracy. Ten standardowy pobór mocy można odczytać z tabliczek znamionowych, które znajdują się na każdym urządzeniu. Nawet w domu jednorodzinnym bez rozbudowanych instalacji należy więc założyć bezpieczny zapas – moc agregatu powinna być przynajmniej 20-30 procent większa niż łączne zapotrzebowanie grzejników i sprzętu AGD oraz RTV: pralek, lodówek czy telewizorów.

Jaką konkretnie moc wybrać do domu? Wystarczyć powinny agregaty o mocy 2000-3000 W. Unikniesz wtedy rozmrożenia i zepsucia jedzenia z lodówki, będziesz w stanie awaryjnie włączyć w zasadzie każdy z podstawowych sprzętów AGD. Jeśli chcesz zapewnić sobie ciągłość działania rozbudowanych instalacji, potrzeba już kilkukrotnie większej mocy.

Pojemność zbiornika paliwa

agregat prądotwórczy trzeba uzupełniać paliwem

Bez względu na to, jaki rodzaj zasilania agregatu prądotwórczego wybierzesz, istotną rolę będzie odgrywać pojemność zbiornika paliwa. Im będzie większa, tym dłużej agregat może pracować bez przerw, a przede wszystkim bez potrzeby Twojej ingerencji. Do domu jednorodzinnego wybierz urządzenie ze zbiornikiem o pojemności co najmniej 10 litrów.

Jeśli zamierzasz często zmieniać położenie agregatu lub używać go również poza domem, lepiej wybrać model z mniejszym zbiornikiem. Będzie lżejszy, co ułatwi jego transport.

Stabilizator napięcia AVR

W większości domów jednorodzinnych nie brakuje urządzeń czułych na wahania napięcia. Należą do nich na przykład telewizory LCD, laptopy czy różnego rodzaju sterowniki. Nawet niewielka zmiana jakości prądu może stanowić dla nich problem i na przykład zniweczyć Twoją pracę.

Z tego powodu szukaj agregatów prądotwórczych z systemem AVR. To skrót od angielskich słów “Automatic Voltage Regulation” – to system automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. Ta funkcja sprawia, że napięcie wyjściowe nie zmienia się bez względu na obciążenie agregatu.

Agregaty ze stabilizatorem napięcia AVR są zazwyczaj nieco droższe od klasycznych generatorów prądu. Odpowiednie oznaczenie, które informuje o systemie AVR, powinno się znajdować na obudowie urządzenia.

Automatyczne włączanie z systemem ATS

Na to, ile kosztuje agregat prądotwórczy, wpływ będzie mieć również ewentualna obecność systemów ATS na wyposażeniu urządzenia. Jest on znany również pod skrótem SZR – Samoczynne Załączanie Rezerwy.

Czym wyróżniają się takie agregaty? Posiadają wbudowany sterownik, który reaguje na każdą, nawet minimalną przerwę w dostawie prądu, cały czas analizując jego parametry. Dzięki temu system ATS automatycznie włącza agregat, kiedy tylko zaczyna brakować energii elektrycznej. Co równie ważne, agregat samoczynnie kończy też pracę wraz z ustaniem awarii i powrotem prądu.

Agregaty z systemem ATS to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz musiał schodzić do piwnicy, by włączyć generator. Będziesz również pewien, że ani na chwilę nie zabraknie Ci prądu. To istotne w domach wyposażonych w sprzęty, które potrzebują ciągłej dostawy energii, na przykład również w gospodarstwach rolnych. Jest to jednak dodatkowy koszt i w większości domów jednorodzinnych mimo wszystko ATS nie będzie nieodzowny.

Liczba gniazd

Przed zakupem warto też sprawdzić, ile gniazd ma agregat prądotwórczy. Standardowe urządzenia mają zwykle dwa lub trzy takie gniazda. W przypadku agregatów trójfazowych mogą to być na przykład dwa gniazda z “siłą” i jedno klasyczne 230 V. Jeżeli więc potrzebujesz większej liczby gniazd, musisz poszukać nieco bardziej rozbudowanych urządzeń. W klasycznych domach jednorodzinnych wystarczą agregaty z dwoma gniazdami, co i tak da Ci dodatkowe możliwości przy awariach prądu.

Rodzaj rozruchu

Największe różnice pod tym względem występują między agregatami spalinowymi. Część z tych urządzeń ma jedynie rozruch ręczny. Oznacza to, że do włączenia generatora potrzebne jest pociągnięcie za linkę, czyli tzw. szarpak. To najtańsze opcje.

W sklepach znajdziesz również agregaty z rozruchem elektrycznym, gdzie trzeba po prostu przekręcić kluczyk w stacyjce. Trzecia opcja to generatory z automatycznym rozruchem, co jest powiązane z systemem ATS. Jeśli nie zależy Ci na wygodzie i po wyłączeniu prądu nie jest Ci potrzebne natychmiastowe uruchomienie agregatu, wystarczy Ci generator z rozruchem ręcznym.

Domowe agregaty prądotwórcze – co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

agregat prądotwórczy sprawdzi się nawet zimą

Zanim zdecydujesz, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać, poznaj jeszcze odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących tych urządzeń.

Ile kosztuje agregat prądotwórczy?

O kilku czynnikach, które wpływają na cenę generatorów prądu, wspominaliśmy już wcześniej. Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kosztuje co najmniej około 700 zł. W tej cenie kupisz proste, domowe agregaty prądotwórcze benzynowe o mocy około 1500 W, bez przesadnych udogodnień. Jeżeli interesuje Cię dużo mocniejszy agregat o maksymalnej mocy polecanej do domów – 7000 W – będzie trzeba wydać na niego już około 1800 zł.

Ile pali agregat prądotwórczy?

Zużycie paliwa przez agregat prądotwórczy zależy od jego mocy, ale również od obciążeń, jakim jest poddawany w czasie pracy. Może więc dynamicznie się zmieniać. Spalanie zależy też od rodzaju paliwa – agregaty na gaz potrzebują więcej litrów paliwa niż modele z silnikiem spalinowym.

Przyjmuje się, że agregat o mocy do 4000 W pali około 1-2 litry paliwa na godzinę pracy. Mocniejsze jednostki, o mocy 5000-6000 W, mogą spalać nawet 3,5 litra na godzinę.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

By podłączyć agregat prądotwórczy na stałe do instalacji elektrycznej, należy zgłosić ten fakt dostawcy energii elektrycznej. Takie rozwiązanie jest opłacalne wówczas, kiedy stawiasz na generatory prądu z systemem ATS, który będzie automatycznie włączać urządzenie tuż po wystąpieniu przerwy w dostawach energii. Elektrownia ma wówczas dokonać odbioru urządzenia.

Agregat prądotwórczy można jednak również podłączyć do specjalnego gniazda na tablicy bezpieczników, które umożliwi Ci prosty wybór źródła zasilania. W rozdzielni elektrycznej powinien się wtedy znajdować przełącznik sieć-agregat. Żadne zewnętrzne odbiory nie są wówczas potrzebne. Tyle że w razie awarii i braku dostaw prądu trzeba będzie ręcznie przełączyć źródło zasilania. To jednak opcja rekomendowana większości domów jednorodzinnych.

Gdzie powinien stać agregat prądotwórczy?

Generator prądu to urządzenie, które może być dość hałaśliwe. Do tego w czasie pracy wytwarza sporo spalin. W związku z tym trzeba uważać z lokowaniem go w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli tylko masz taką możliwość, agregat prądotwórczy powinien stać w garażu lub na podwórku, pod wiatą. W takich warunkach nie trzeba będzie martwić się o odpowiednią wentylację urządzenia.

Jakiej firmy agregat prądotwórczy kupić?

Kiedy przy wyborze generatora prądu weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, z pewnością zdecydujesz się na solidny model, który spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak dodatkowo liczysz na niezawodność, zwróć też uwagę na markę urządzenia. Najlepiej wybierać sprawdzone firmy, które specjalizują się w produkcji agregatów i oferują szeroki wybór takich urządzeń. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na agregaty prądotwórcze Powermat, Scheppach czy Honda.

Co jest lepsze: agregat czy przetwornica?

Przetwornica, a właściwie stacja zasilania z przetwornicą, to alternatywa dla agregatów prądotwórczych. Takie urządzenie zmienia prąd stały na przemienny i przechowuje go w akumulatorach. Stacja zasilania wyróżnia się cichą i ekologiczną pracą, ale akumulatory z czasem się wyczerpią i trzeba je od nowa ładować. Lepszym rozwiązaniem do domu jest więc agregat prądotwórczy, który gwarantuje ciągłą dostawę prądu w czasie awarii – wystarczy dbać, by w zbiorniku nie zabrakło paliwa.

Czy warto kupić agregat prądotwórczy?

Zakup agregatu prądotwórczego to dobra inwestycja. Dzięki temu urządzeniu nie musisz obawiać się przerw w dostawach prądu. Nawet kiedy nastąpi awaria energii elektrycznej, nie będziesz musiał rezygnować z codziennych aktywności – wciąż będziesz mógł korzystać z komputera, oglądać telewizję czy też podgrzać jedzenie w mikrofalówce bądź na płycie indukcyjnej. I to wszystko nawet za cenę niższą niż tysiąc złotych za sprawny generator prądu.

Podsumowanie: jaki agregat prądotwórczy do domu kupić?

Jeśli stoisz przed wyborem, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kupić, weź pod uwagę następujące cechy tych urządzeń:

 • rodzaj zasilania: silnik benzynowy, Diesla bądź na gaz LPG;
 • rodzaj generowanego napięcia: agregat jednofazowy lub trójfazowy;
 • moc urządzenia;
 • pojemność zbiornika paliwa;
 • obecność stabilizatora napięcia AVR;
 • automatyczne uruchomienie z systemem ATS;
 • rodzaj rozruchu urządzenia;
 • liczba gniazd wychodzących.

Przyjrzyj się tym parametrom, a z pewnością dobierzesz urządzenie, które zapewni CI prąd nawet w czasie przedłużających się problemów w elektrowni.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *