Samorozwój – od czego zacząć? 5 kroków w stronę najlepszej wersji siebie

Autor
samorozwój od czego zacząć - porady

Samorozwój – od czego zacząć, kiedy postanawiasz zmienić swoje życie na lepsze? To pytanie jest często zadawane przez tych, którzy chcą wziąć los w swoje ręce i podjąć wyzwanie samodoskonalenia. Zanim wyruszysz w tę fascynującą podróż, warto zrozumieć, że nie jest to jednorazowy skok, ale długotrwały proces, który wymaga zaangażowania, cierpliwości i odwagi do ciągłego rozwoju. Samorozwój to droga, na której odkrywasz swoje możliwości, pokonujesz wewnętrzne bariery i kształtujesz swoją przyszłość w sposób świadomy i przemyślany.

Samorozwój – od czego zacząć? Zrób te 5 rzeczy!

By pewnie wkroczyć na ścieżkę samorozwoju, wykonaj następujące kroki.

 1. Sięgnij do merytorycznych źródeł.
 2. Zdefiniuj swoje dokładne cele metodą SMART.
 3. Zacznij budować nowe nawyki.
 4. Rozpocznij eliminację negatywnych nawyków.
 5. Notuj postępy, plany i refleksje.

1 – Poznaj temat samorozwoju od strony merytorycznej

Poznanie teoretycznych podstaw samorozwoju pozwala zrozumieć, jakie mechanizmy wpływają na nasze zachowanie, jak funkcjonuje ludzki mózg oraz jakie strategie mogą być najbardziej efektywne w procesie doskonalenia siebie.

Książki o samorozwoju są jednym z najważniejszych źródeł wiedzy, które dostarczają zarówno teoretycznych podstaw, jak i praktycznych wskazówek. Bardzo dobre książki o tej tematyce znajdziesz w OSMPower: https://www.osmpower.pl/ksiazki-o-samorozwoju. Dadzą Ci solidne podstawy do dalszych refleksji i skutecznie zainspirują do przełożenia teorii na praktykę.

przykładowa książka przybliżająca samorozwój - jak zacząć ten proces?
Sztuka autoreformy to przewodnik samorozwojowy, który pomoże Ci w każdej dziedzinie życia. Źródło: sklep wydawnictwa OSMPower.

Bierz udział w webinarach trenerów samorozwoju. Zaobserwuj coachów w mediach społecznościowych. Sięgnij do podcastów takich autorów, jak Marcin Osman, Wojciech Pytlarz czy Norbert Majcherczak.

2 – Określ cele SMART

Precyzyjnie określone cele pomagają skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne, ułatwiają podejmowanie decyzji i motywują do działania. Do określenia celów użyj metody SMART. Dobrze zdefiniowany cel powinien być:

 • Specific (Konkretny). Cel powinien być jasny i jednoznaczny.
 • Measurable (Mierzalny). Powinieneś mieć możliwość śledzenia postępów.
 • Achievable (Osiągalny). Cel musi być realistyczny i wykonalny.
 • Relevant (Istotny). Powinien być związany z Twoimi priorytetami.
 • Time-bound (Określony w czasie). Powinien mieć jasno określony termin realizacji.

Oto przykład.

 • Konkretny cel – nauczyć się podstaw języka hiszpańskiego w ciągu 6 miesięcy, uczestnicząc w kursie online i poświęcając na naukę 3 godziny tygodniowo.
 • Mierzalność – regularne testy językowe i próby czytania krótkich tekstów po hiszpańsku.
 • Osiągalność – dobry kurs, przystępne materiały i własna rzetelność w nauce pozwolą Ci bez problemu opanować bazowe kwestie tego stosunkowo prostego języka.
 • Istotność – hiszpański przyda Ci się w rozwoju kariery zawodowej oraz planowanych podróżach.
 • Określenie czasu – równo 6 miesięcy od dnia dzisiejszego.

W podobny sposób możesz definiować wszystkie inne cele samorozwojowe.

 • Przeczytać 12 książek z zakresu psychologii w ciągu roku, po jednej książce na miesiąc. To otworzy Ci drogę do lepszych relacji międzyludzkich.
 • Ukończyć studia podyplomowe z zakresu marketingu cyfrowego w ciągu najbliższych dwóch lat. Tym sposobem zwiększysz swoje możliwości zawodowe.
 • Ukończyć kurs komunikacji interpersonalnej w ciągu 3 miesięcy, aby lepiej radzić sobie w rozmowach ze współpracownikami i rodziną.

To tylko przykłady. Po zebraniu merytorycznej wiedzy z punktu 1. będziesz już wiedzieć, co w aktualnym momencie najbardziej Ci się przyda!

3 – Zacznij pracę nad nowymi nawykami

Podjęcie aktywności prowadzącej do celu to dopiero początek samorozwoju. Teraz czas na planowanie i wprowadzanie nowych nawyków do swojej rutyny. Nawyki pomogą Ci w dążeniu do realizacji założonych osiągnięć

 • Wróćmy do przykładu z nauką hiszpańskiego. Zdecyduj, w którym miejscu dnia umieścisz swoje 30 minut nauki. Niech to będzie zawsze konkretna godzina, np. 18:00, po powrocie z pracy i zjedzeniu obiadu.
 • Relaks przy Netflixie? Od tej pory, Twoim nawykiem będzie oglądanie seriali z hiszpańskim lektorem i polskimi napisami.
 • Zaobserwuj w mediach społecznościowych influencerów posługujących się hiszpańskim. Jeszcze nie rozumiesz, co piszą, ale to będzie się stopniowo zmieniać.
 • Do puli obserwowanych dodaj również nauczycieli hiszpańskiego.

Nie zapominaj o innych obszarach życia. Równocześnie, warto zacząć pracę nad innymi obszarami do poprawy. Więcej aktywności fizycznej? Zdrowsza dieta? Mniej kawy, a więcej snu? Usiądź, przemyśl, w czym Twój styl życia jest daleki od ideału i realistycznie zaplanuj, co możesz z tym zrobić.

okładka książki o nawykach jamesa cleara
W zmianie nawyków również pomogą Ci książki o samorozwoju. Atomowe nawyki sprawią, że zrozumiesz sedno swoich rytuałów. Źródło: strona sklepu wydawnictwa OSMPower.

4 – Zdefiniuj i zacznij eliminować złe nawyki

Zastanów się, jakie działania powtarzasz, które negatywnie wpływają na Twoje życie. Jakie są krótkoterminowe i długoterminowe skutki danego nawyku?

 • Zainstaluj aplikację do zarządzania czasem spędzanym na mediach społecznościowych i ustal limity.
 • Zamiast bezmyślnie przeskakiwać między kanałami, wybierz konkretny film czy serial, który naprawdę chcesz obejrzeć. Później wyłącz telewizor i idź na spacer.
 • O 16:00 schowaj słoik z kawą do wysoko położonej szafki, by nie kusiło Cię popijanie jej wieczorem.

Dzięki eliminacji złych nawyków zyskasz więcej czasu na samorozwój i realne dbanie o jakość swojego życia.

5 – Załóż dziennik pracy i postępów

Regularne notowanie postępów pozwala na łatwe monitorowanie zmian i na bieżąco skłania do autorefleksji. Widoczny postęp, nawet w małych krokach, jest źródłem motywacji do dalszej pracy.

Dzięki dziennikowi łatwiej jest spojrzeć na swoje działania z szerokiej perspektywy rozłożonej w czasie. To narzędzie pomaga w identyfikacji wzorców w swoim zachowaniu, a następnie dostosowywanie do nich strategii działania. Notatki pomogą Ci lepiej zrozumieć samego siebie. W przyszłości dziennik będzie biblią Twojej osobowości.

Zainwestuj w dobrze wykonany, piękny zeszyt. Notuj ręcznie. Postaraj się zrobić z tego codzienny rytuał. Każdy dzień opatruj przynajmniej jednym zdaniem.

Podsumowanie

Każda pora jest dobra na samorozwój. Jak zacząć? Jak najszybciej. Bez wymówek. Ruszaj do sklepu po stylowy dziennik i przejrzyj książki o samorozwoju w OSMPower. Stwórz na YouTube playlistę z merytorycznymi podcastami. Zdefiniuj jasne cele zgodne z metodą SMART. Wypisz swoje złe nawyki, pomyśl, co możesz z nimi zrobić i zaplanuj zastępowanie ich dobrymi rutynami. To dopiero początek! Samorozwój jest fascynującą przygodą, która wciąga bez reszty i nigdy się nie kończy!

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *