Biblioteka, muzeum, kino. Gorlice i najważniejsze placówki kulturalne

Autor

Wydarzenia kulturalne dla wielu z nas są ważną częścią życia. Możliwość obcowania na co dzień ze sztuką, literaturą czy muzyką gwarantują nam placówki kulturalne. Podobnie jest w Gorlicach. Przygotowaliśmy mini przewodnik po najważniejszych instytucjach kulturalnych w mieście. Nie musisz już wpisywać w wyszukiwarkę hasła “info Gorlice” – wszystko znajdziesz w jednym miejscu!

Gorlickie Centrum Kultury

Za najważniejszą instytucję, której zadaniem jest dbanie o kulturę, należy uznać Gorlickie Centrum Kultury. To samorządowa inicjatywa, która działa nad Ropą od prawie 40 lat. Zajmuje się organizacją festiwali, przeglądów oraz różnego rodzaju występów artystycznych. Pod kuratelą centrum znajdują się między innymi cztery osiedlowe świetlice. Do jej struktur należy również Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča, który zajmuje się inicjatywami dotyczącymi kulturowych powiązać z sąsiadami zza południowej granicy powiatu gorlickiego. Główna siedziba GCK znajduje się przy ul. Michalusa 4, Dom Polsko-Słowacki mieści się z kolei przy gorlickim rynku. Dyrektorem centrum jest Janusz Zięba.

Młodzieżowy Dom Kultury

Ważnym miejscem na kulturalnej mapie Gorlic jest także miejski Młodzieżowy Dom Kultury. Są w nim prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży, funkcjonujące w ramach kilkudziesięciu kół zainteresowań. W MDK udziela się młodzież utalentowana plastycznie, muzycznie, tanecznie i recytatorsko. Młodzi ludzie mogą również brać udział na przykład w spotkaniach klubów dyskusyjnych, rozprawiających na tematy związane z kinem czy literaturą. Poza tym MDK organizuje także wiele występów i koncertów. Siedziba instytucji znajduje się przy ul. Cichej 4.

Gorlice: biblioteka, muzeum, kino

Literatura to jedna z najważniejszych gałęzi kultury. O spełnianie czytelniczych potrzeb mieszkańców miasta dba Miejska Biblioteka Publiczna imienia Stanisława Gabryela. Jej główny budynek i najważniejsze zbiory znajdują się przy ul. Jagiełły 1. Poza tym na terenie miasta działa kilka filii tej instytucji, na przykład Biblioteka Naukowo-Techniczna. Część zbiorów została również zdigitalizowana i jest dostępna w wersji cyfrowej.

Miejscem, które odwiedzają miłośnicy sztuki filmowej, jest kino. Gorlice posiadają obecnie tylko jedną tego typu placówkę. To znajdujące się przy ul. Kołłątaja kino Kolory. Codziennie można tam oglądać kilka najpopularniejszych kinowych przebojów, w sali mieści się około 40 osób.

Przy wymienianiu gorlickich instytucji kulturalnych nie sposób nie wspomnieć także o muzeach. Jednym z najważniejszych jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, którego głównym ośrodkiem jest właśnie dwór Karwacjanów przy ul. Wróblewskiego. Tam znajduje się galeria sztuki, poza tym muzeum administruje mniejszymi placówkami w miejscowościach Szymbark czy Łosie. Wspomnieć należy również o Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza. Działa od 1957 r. i mieści się w najstarszej gorlickiej kamienicy przy ul. Wąskiej. Ciekawym miejscem jest też Pawilon Historii Miasta Gorlice zlokalizowany na rynku. Organizowane są tam wystawy i projekcje filmów, ta placówka ma również promować region i miasto oraz stanowić bazę informacji dla turystów.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *