Najważniejsze zabytki w okolicy Gorlic – tego nie możesz przegapić

Autor
Gorlice atrakcje

Od ponad 600 lat nad Ropą leżą Gorlice. Atrakcje turystyczne w ich okolicy można podzielić na kilka grup. Jedną z nich są ciekawe zabytki, łączące kulturę polską i łemkowską. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych zabytków, jednak więcej miejsc prezentujemy w naszej witrynie gorlice.info.pl. Do wybranych przez nas miejsc dotrzesz z Gorlic w kilkanaście minut.

Gorlice – atrakcje, zabytki

Miasto powstało w XIV wieku, prawdopodobnie za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Później było ważnym ośrodkiem kalwinizmu, następnie, za sprawą Ignacego Łukasiewicza, stało się centrum polskiego przemysłu naftowego. W Gorlicach i ich najbliższej okolicy znajduje się kilka wartościowych zabytków, pochodzących z różnych okresów.

Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Jedno z najważniejszych miejsc na mapie Gorlic. To rodowa siedziba Karwacjanów, założycieli miasta. Dwór był znany także jako “zbór ariański” lub “lamus” – nazwy te odzwierciedlały jego dawne funkcje. Część obecnej budowli to pozostałości dworu obronnego z XV wieku, który posiadał wówczas między innymi strzelnicę, więzienie i tajne wyjście. Dziś pełni funkcję siedziby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Zespół parkowo-pałacowy w Siarach

Siary to miejscowość oddalona od Gorlic o zaledwie cztery kilometry. Zespół pałacowy, zwany również pałacem Długoszów, został zaprojektowany przez wiedeńskich architektów i wybudowany na początku XX wieku w stylu neobarokowym. Nękały go pożary, po każdym był jednak odbudowywany. Elewacja budynku jest bladoróżowa, otacza go park pełen unikalnych rzeźb z lat dwudziestych.

Skansen i kościół w Szymbarku

Z Gorlic do Szymbarku dojedziesz w około 10 minut. Na terenie wsi położonej w tak zwanych Górach Grybowskich, która niegdyś posiadała prawa miejskie, znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa. To miejsce, które pozwala przenieść się o sto albo i dwieście lat wstecz i zobaczyć, jak wówczas żyli ludzie zamieszkujący te tereny. Można tam obejrzeć chałupy, budynki gospodarcze i warsztaty wiejskie z okolicznych wsi – najstarsze pochodzą z przełomu XVIII/XIX wieku. W Szymbarku znajduje się też drewniany kościół św. Wojciecha, wzniesiony w 1782 r. Jak głosi miejscowe podanie, świątynia powstała w miejscu, w którym św. Wojciech odprawił mszę świętą w drodze na Węgry.

Piramida i pałac w Zagórzanach

Zagórzany od Gorlic dzieli niespełna 10 kilometrów – wystarczy tak nieduża wycieczka, by zobaczyć prawdziwą… piramidę. Zagórzańska powstała w 1931 roku jako miniatura egipskiej piramidy Cheopsa. Wzniesiono ją, aby pełniła funkcję piramidalnego grobowca o wysokości 10 metrów, powstałego dla rodziny hrabiów Skrzyńskich. Z piramidy wyrasta krzyż, w grobowcu zostało pochowanych osiem osób. W Zagórzanach można też podziwiać zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku pałac Skrzyńskich, projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego.

4.6/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *