Wyjątkowy pomysł na weekend. Gorlickie obiekty z listy UNESCO

Autor
Gorlice atrakcje turystyczne

Szukasz atrakcji turystycznych w okolicach Gorlic? Jeśli tak, to nie możesz przegapić pięciu obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, którymi mogą pochwalić się Gorlice. Informacje na ich temat znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź, co warto wiedzieć o zabytkowych cerkwiach i kościołach, do których z Gorlic dojedziesz w pół godziny.

Czym są obiekty z listy UNESCO?

Lista obiektów UNESCO uwzględnia miejsca o wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości. Skrót UNESCO oznacza wyspecjalizowaną organizację, działającą w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obiekty budowlane uwzględnione na tej liście muszą spełniać wygórowane kryteria, na przykład “reprezentować arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego”.

Obiekty z listy UNESCO w okolicach Gorlic

Znajdujące się w okolicach Gorlic obiekty z listy UNESCO należą do dwóch kategorii – drewnianych kościołów południowej Małopolski i drewnianych cerkwi regionu karpackiego. Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę “Gorlice okolice atrakcje turystyczne”, powinieneś skierować swoje kroki w stronę pięciu budowli, z których słyną Gorlice. Noclegi w okolicy pozwolą zwiedzić wszystkie w ciągu jednego dnia.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Na liście UNESCO znajduje się od 2003 roku, jest jednym z elementów szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Został wzniesiony około 1500 roku i jest uznawany za jedną z najcenniejszych późnogotyckich świątyń Europy. Wyróżnia się wyjątkową polichromią, która niegdyś zdobiła również zewnętrzne ściany kościoła. Podróż samochodem z Gorlic do Binarowej nie będzie trwać dłużej niż 20 minut.

Kościół pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej

Wzniesiony na początku XVI wieku z ciosanych bierwion modrzewiowych, dziś nazywany często Perłą Beskidu Niskiego. Jego walory artystyczne doceniali najwięksi artyści przełomu XIX i XX wieku, namalował go między innymi Stanisław Wyspiański. Na liście UNESCO znajduje się od 2003 roku. Sękową od Gorlic dzieli zaledwie pięć kilometrów.

Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach

To jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich, wpisana na listę UNESCO w 2013 roku. Powstała w 1653 roku jako cerkiew greckokatolicka, dziś jest używana również przez parafię rzymskokatolicką. Niedaleko cerkwi znajduje się cmentarz z kilkoma starymi nagrobkami, a także cmentarz wojenny z I wojny światowej. Owczary znajdują się na południe od Gorlic, dojedziesz tam samochodem w około 10 minut.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu

Uważana za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce, na liście UNESCO od 2013 roku. Została wzniesiona z drewna w drugiej połowie XVII wieku. Wyróżnia ją zachowane w komplecie wyposażenie, obejmujące między innymi ikonostas, czyli ścianę z ikonami, a także ołtarze. Kwiatoń leży niedaleko granicy ze Słowacją, od Gorlic dzieli go około pół godziny jazdy samochodem.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych

W tym samym miejscu wcześniej stały starsze świątynie, obecna została wybudowana w XVIII wieku jako cerkiew greckokatolicka. Dziś jest używana jako kościół, a na listę UNESCO trafiła w 2013 roku. Jej wnętrze zdobi utrzymana w błękitnych tonach polichromia, zachowały się tam również trzy zabytkowe ołtarze. Brunary Wyżne znajdują się w pobliżu Jeziora Klimkowskiego, więc Gorlic dojedziesz tam w pół godziny.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *