Turystyka w Gminie Łużna – największe atrakcje

Autor
turystyka w gminie Łużna

Wśród miejscowości otaczających Gorlice szczególną uwagę zwraca Gmina Łużna, która znajduje się w zachodniej części powiatu gorlickiego. Miejscowości skupione wokół Łużnej kryją kilka turystycznych ciekawostek. Są one związane przede wszystkim z historią i jedną z największych bitew frontu wschodniego I wojny światowej, ale gmina oferuje również piękne widoki i malowniczy krajobraz. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w tej okolicy.

Gmina Łużna – turystyka

Cmentarze wojenne

Na terenie gminy znajdują się cztery cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Spoczywają na nich żołnierze polegli w czasie walk pod Gorlicami. Ta bitwa pozycyjna trwała pół roku, do decydującego starcia doszło w maju 1915 r. Zakończyła się zwycięstwem armii austro-węgierskiej i niemieckiej, które przerwały front rosyjski.

Cmentarz na wzgórzu Pustki

To największy w Galicji Zachodniej cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, oznaczony numerem 123. Znajduje się na wzgórzu, które wieńczy gontyna – charakterystyczna, wysoka na 25 metrów kaplica cmentarna. Na cmentarzu spoczywa około 1200 poległych żołnierzy, którzy wchodzili w skład wszystkich trzech biorących udział w bitwie armii. Pochodzili oni z terenów obecnie znajdujących się w Polsce, Austrii,  Niemczech, Ukrainie, Rosji, Słowenii i na Węgrzech, cmentarz jest więc odwiedzany przez turystów z kraju i zagranicy. 

Atrakcje przyrodnicze

Gmina Łużna wchodzi w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego. Okolica jest poprzecinana dolinami, otaczają ją łagodne wzgórza, z których można podziwiać widok na okolicę, a nawet dostrzec Tatry. W gminie nie brakuje lasów, które zajmują ponad tysiąc hektarów. Oprócz ładnych widoków, na terenie gminy można zobaczyć pomniki przyrody. Taki status posiada dąb w Łużnej, o obwodzie pnia wynoszącym aż 450 centymetrów, a także grupa krzewów kłokoczki południowej w Szalowej, jednej z miejscowości wchodzących w skład gminy.

Kościół w Szalowej

Miejscem wartym odwiedzenia jest kościół świętego Michała Archanioła w Szalowej, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku z drzewa jodłowego. Jest obiektem unikatowym w skali europejskiej, został wpisany przez prezydenta RP na listę pomników historii. Wyposażenie świątyni pochodzi przede wszystkim z XVIII wieku, wewnątrz znajduje się między innymi chrzcielnica z czarnego marmuru. 

Szlaki rowerowe i piesze

Atrakcje gminy Łużna można podziwiać również poruszając się po oznakowanych szlakach pieszych i rowerowych, które przebiegają przez jej tereny. Najważniejsze to Winny Szlak Rowerowy, nawiązujący do tradycji średniowiecznego handlu winem, a także Królewski Szlak Rowerowy, prowadzący trasami dawnych przejazdów i pobytu królów na terenach południowej Małopolski. Ciekawą propozycją będzie również piesza wędrówka niebieskim szlakiem Gorlice-Szalowa oraz zielonym, łączącym Stróże z Wysową.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *