Turystyka w Gminie Ropa

Autor
wędkarz na jeziorze

Ropa to złożona z trzech sołectw gmina na wschód od Gorlic. Wystarczy spędzić kilkanaście minut w samochodzie, aby znaleźć się w tych wyjątkowych okolicach. Ropę warto odwiedzić, bo to tereny, na których przez wieki kultura polska rozwijała się w zgodzie z łemkowską, a historia przeplata się z pięknem natury. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w tej okolicy.

Turystyka w Gminie Ropa

Park miniatur w Ropie

W okolicy Ropy i Gorlic, a także po drugiej stronie granicy, na Słowacji, znajduje się wiele zabytkowych drewnianych kościołów i cerkwi. Warto je odwiedzić, ale ten, kto nie ma czasu jeździć kilkadziesiąt kilometrów tam i z powrotem, powinien przyjechać do Ropy. Utworzony w tej miejscowości park prezentuje 40 miniatur drewnianych obiektów z obszaru Beskidu Niskowego, wykonanych w skali 1:25. Można tam obejrzeć polskie oraz słowackie cerkwie i kościoły, a także pomniejszone zagrody wiejskie z obu stron granicy.

Zagroda maziarska w Łosiu

Z okolicami Ropy, zgodnie z nazwą miejscowości, związana jest ropa. Opowiadają o niej miejscowe legendy. Jej złoża miały zostać odkryte zupełnie przypadkowo w XVI wieku przez Seweryna Bonera, podskarbiego królewskiego. Szlachcic w tych okolicach szukał złota, ale ropa zalała mu kopalnię. Na pamiątkę ukuto przysłowie: “ten, co w Ropie złota szukał, smołą się opłukał”. Surowiec ten zaczęto jednak mocniej eksploatować dopiero w XIX wieku, choć z różnych mazi miejscowość słynęła już wcześniej. Dawniej zamieszkiwali ją głównie Łemkowie, którzy trudnili się maziarstwem, handlując smarami i olejami. Dziś w Łosiu, dzięki otwarciu skansenu – zagrody maziarskiej – można obejrzeć sprzęty, jakimi się posługiwali.

Zalew Klimkówka

Jezioro Klimkowskie, zwane zalewem Klimkówka, powstało w latach 90. jako zbiornik retencyjny na rzece Ropie. Dziś jego północne brzegi leżą na terenie gminy Ropa. Zalew zmienił oblicze okolicy, jego wody pokrywają dziś dawną część wsi Klimkówka. Te okolice zwane są “Gorlickimi Pieninami” – tak określa się przełom Ropy zamknięty jeziorem. Zbiornik stał się jednak również atrakcją turystyczną. Można tam uprawiać sporty wodne – doskonałe warunki znajdą tam między innymi windsurferzy – czy korzystać z kąpielisk. Nad Klimkówkę często przyjeżdżają również wędkarze, ponieważ w tutejszych wodach występują choćby szczupaki, okonie czy karasie.

Cmentarz wojenny w Ropie

Cmentarz oznaczony numerem 72 mieści się na cmentarzu parafialnym w Ropie. Jest jednym z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych. W Ropie spoczywa 37 żołnierzy z armii austriackiej i rosyjskiej, poległych na przebiegającym w tej okolicy froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. Dlatego cmentarz wpisano do rejestru zabytków.

4.7/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *