Turystyka w gminie Sękowa

Autor
wiadomości Gorlice

Gmina Sękowa oferuje turystom przede wszystkim zabytki i piękne krajobrazy, ale można tu również aktywnie spędzić czas. To jedna z kilku gmin, które otaczają Gorlice. Okolice graniczące ze Słowacją kryją w sobie wiele ciekawostek, które warto poznać i zobaczyć z bliska. Najciekawsze atrakcje turystyczne tych terenów opisuje nasz portal – gorlice.info.pl, gdzie można znaleźć również opisy sąsiednich gmin.

Magurski Park Narodowy

Gmina Sękowa leży w samym sercu Beskidu Niskiego. Piękne tereny tej krainy geograficznej pomaga chronić Magurski Park Narodowy, usytuowany na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Część parku leży na terenie gminy Sękowa. Ponad 90 procent jego powierzchni zajmują lasy, zamieszkiwane przez niemal 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt. Wśród nich znaleźć można między innymi  niedźwiedzia brunatnego, rysia czy orła przedniego. Przez MPN oraz tereny gminy prowadzą liczne piesze szlaki turystyczne, dzięki którym można osobiście poczuć niezwykły klimat otaczającej przyrody.

Stacje narciarskie

Fani białego szaleństwa już dawno przyjęli to do wiadomości – Gorlice i okolice dobrze nadają się do uprawiania sportu. W tym aspekcie góruje gmina Sękowa. Wzgórza, którymi urozmaicony jest jej teren, zimą są oblegane przez narciarzy i snowboardzistów. Na terenie gminy działa kilka wyciągów i stacji narciarskich, usytuowanych między innymi na stokach wznoszącej się na 813 metrów nad poziomem morza Magury Małastowskiej. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności, będą więc odpowiednie dla narciarzy na każdym poziomie. Nie zapomniano również o łagodnych zjazdach dla dzieci.

Zabytki

Historia Sękowej liczy 700 lat, o czym do dziś przypominają okoliczne zabytki. Numerem jeden na ich liście jest kościół św. Filipa i św. Jakuba. Drewniana świątynia wzniesiona w pierwszej połowie XVI wieku jest często nazywana “perłą Beskidu Niskiego”, od 2003 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Poza tym na terenie gminy znajduje się kilka cmentarzy z I wojny światowej. Spoczywają na nich żołnierze, którzy zginęli na froncie wschodnim, między innymi w czasie bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Na cmentarzu parafialnym w Sękowej znajduje się z kolei niezwykłe Mauzoleum Długoszów. To okazały grobowiec wzniesiony na podobieństwo greckiej świątyni, postawiony tam w latach 20. XX wieku. Na tych terenach nie brak też pamiątek związanych z wydobyciem ropy naftowej, jedną z nich jest najstarszy na świecie szyb naftowy w Siarach.

Gospodarstwa agroturystyczne

Turyści odwiedzający okolice Sękowej mogą skorzystać z wypoczynku w licznych w tej okolicy gospodarstwach agroturystycznych. Prosto ze szlaku można udać się na nocleg do jednego ze schronisk Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – takie obiekty znajdują się w Bartnem oraz na Magurze Małastowskiej.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *