Turystyka w gminie Bobowa

Autor
Gorlice okolice

Wyjątkowa historia związana ze społecznością żydowską, unikatowe koronki i kilka ciekawych zabytków. Gmina Bobowa to miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Przedstawiamy najciekawsze obiekty i wydarzenia, które powinni zobaczyć turyści odwiedzający te tereny.

Gmina Bobowa – historia i położenie

Gmina Bobowa leży na zachodnim skraju powiatu gorlickiego, nieco ponad 20 kilometrów od Gorlic. Siedzibą gminy jest miejscowość Bobowa, o której źródła pisane wspominają już pod datą 1339. Przez niemal 600 lat, do 1934 roku, Bobowa była miastem. Przed drugą wojną światową straciła prawa miejskie, które odzyskała w styczniu 2009 roku. Obecnie miasto liczy około trzech tysięcy mieszkańców, cała gmina – ponad trzykrotnie więcej.

Gorlice, okolice – atrakcje turystyczne gminy Bobowa

To właśnie siedziba gminy Bobowa jest miejscowością, która oferuje turystom najwięcej atrakcji. Wśród nich są zabytki oraz wyjątkowa tradycja, z której słynie Bobowa – koronki.

Gmina Bobowa – zabytkowe kościoły

Jednym z najstarszych obiektów sakralnych, które można zobaczyć, odwiedzając Gorlice i okolice, jest kościół pod wezwaniem świętej Zofii w Bobowej. Zbudowano go w XV wieku, ale nie zawsze był używany jako katolicka świątynia – na pewien czas przejęli go arianie. Tę gotycką budowlę kilka razy niszczyły pożary, w środku nadal można jednak oglądać między innymi wykonaną ponad 500 lat temu polichromię. Być może jeszcze wcześniej, bo w XIV wieku, w Bobowej wzniesiono kościół Wszystkich Świętych. Do dziś można w nim dostrzec oryginalne elementy, jednak wskutek przebudowy zatracił cechy charakterystyczne dla gotyku.

Na przełomie XIV i XV wieku zbudowano kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja w pobliskich Siedliskach, jednak, podobnie jak świątynia w Bobowej, trudno dziś odnaleźć w nim pozostałości gotyckiej świątyni. Od 1605 roku w Wilczyskach w gminie Bobowa stoi z kolei kościół pod wezwaniem świętego Stanisława. Najstarszym elementem tej drewnianej świątyni jest chrzcielnica z 1486 roku – w czasie wycieczki po tych okolicach jej rysunek wykonał Stanisław Wyspiański.

Bobowa – małopolskie koronki i ich festiwal

Bobowa słynie również z wyrobu koronek. To ośrodek w Małopolsce, w którym od lat jest ona wyrabiana ręcznie charakterystyczną, tradycyjną metodą klockową. Szczególnym wydarzeniem związanym z koronkami jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na który do Bobowej przyjeżdżają goście z całej Europy. W 2019 roku odbyła się już 20. edycja tej imprezy.

Synagoga i żydowskie pamiątki

W Bobowej znajduje się także wyjątkowa, wzniesiona w połowie XVIII wieku synagoga. Jest uważana za szczególnie cenny zabytek, ale jej losy były burzliwe. Pod koniec XIX wieku strawił ją pożar, a w czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli jej wnętrze, urządzając w niej stajnię dla koni. Mimo to, po odnowieniu, nawet dzisiaj da się w niej odnaleźć elementy sprzed ponad 200 lat. O społeczności żydowskiej z Bobowej przypomina również założony w XVIII wieku cmentarz, w którym zachowały się nagrobki z hebrajskimi napisami.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *