Turystyka w gminie Lipinki

Autor
gorlice okolice atrakcje turystyczne

Wśród wielu miejscowości otaczających Gorlice informacje o Lipinkach nie powinny umknąć uwadze turystów. To gmina położona na Pogórzu Karpackim w historycznej Galicji, oddalona kilkanaście kilometrów od Gorlic. Na tych terenach można cieszyć oczy pięknym, naturalnym krajobrazem, ale i podziwiać niezwykłe zabytki. Nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę frazy “info Gorlice” – w naszym tekście przedstawimy Ci najciekawsze miejsca gminy Lipinki.

Gorlice, okolice – atrakcje turystyczne w gminie Lipinki

Położona w powiecie gorlickim gmina Lipinki liczy ponad sześć tysięcy mieszkańców. W jej skład wchodzi sześć wsi – historia niektórych sięga XIV wieku i panowania Kazimierza Wielkiego. W ciągu setek lat miejscowości te znajdowały się nie tylko pod panowaniem polskich władców, ale przez ponad 100 lat stanowiły też część Galicji w cesarstwie austriackim, a potem austro-węgierskim. Do dziś na tych terenach widać ślady przeszłości.

Szlak naftowy

Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy łączy 13 miejscowości związanych z wydobyciem ropy w południowo-wschodniej Polsce. Ważnymi przystankami na tej trasie są Lipinki oraz wchodząca w skład gminy wieś Kryg. Można tam podziwiać pozostałości po kopalniach ropy, które założono na tych terenach w drugiej połowie XIX wieku. W Lipinkach pod koniec dziewiętnastego stulecia działała nawet rafineria, która była jednym z pierwszych zakładów na ziemiach polskich wytwarzających parafinę. Czasy świetności podgorlickich kopalni już minęły, ale nadal przypominają o nich zabytkowe kiwony i trojaki, które można dostrzec na tamtejszych polach.

Wyjątkowe świątynie

Na terenie gminy Lipinki przez lata mieszkali obok siebie wyznawcy różnych religii. Nic więc dziwnego, że w okolicy nie brakuje zabytkowych świątyń, które stawiali wierni różnych wyznań. Najstarszą jest drewniany kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła w Wójtowej, zbudowany w XVI wieku. Wewnątrz znajdują się między innymi dwa ołtarze z XVII wieku oraz tabernakulum z późnego renesansu.

Ziemia gorlicka to jednak również teren znany z łemkowskich cerkwi. Licząca ponad 250 lat cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy znajduje się w Rozdzielu w gminie Lipinki. Trafiła tam jednak dopiero w latach 80., kiedy przeniesiono ją z Serednicy w okolicy Ustrzyk Dolnych. Obecnie jest siedzibą parafii prawosławnej. W Rozdzielu są też pamiątki po tamtejszych Łemkach – na przykład figura świętego Mikołaja, postawiona prawdopodobnie w połowie XIX wieku.

Cmentarze wojenne

Dla każdego, kto choć raz odwiedził Gorlice, informacje o cmentarzach wojennych w okolicach miasta nie będą zaskoczeniem. Nekropolie z czasów I wojny światowej znajdują się również na terenie gminy Lipinki. Mogiły żołnierzy walczących na froncie austriacko-rosyjskim w tych okolicach są usytuowane w Bednarce, Rozdzielu, Pagorzynie oraz Wójtowej. Szczątki największej liczby żołnierzy kryje cmentarz w Pagorzynie, położony w okolicy szczytu tamtejszej Łysej Góry. Pochowano na nim 180 osób – walczyły w armii niemieckiej, która wspomagała Austriaków, a także rosyjskiej.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *