Własny salon kosmetyczny – wystrój, wyposażenie, niezbędne sprzęty?

Autor
salon kosmetyczny

Własny salon kosmetyczny to marzenie niejednej stylistki paznokci czy makijażystki. Prawie każda osoba zajmująca się manicure czy wizażem, początkowo pracuje u kogoś. Dopiero po jakimś czasie zdobywa grono własnych klientek. Wówczas otworzenie własnego salonu kosmetycznego staje się bardzo realne. Na początek jednak należy znaleźć właściwe miejsce oraz odpowiednio je urządzić i wyposażyć. Jaki sprzęt do salonu kosmetycznego okaże się niezbędny? Jak powinno być urządzone takie miejsce? Dowiesz się tego czytając kolejne akapity tego tekstu.

Rodzaje salonów kosmetycznych

Zanim zdecydujemy się na otworzenie salonu kosmetycznego, zastanówmy się jakie usługi powinien oferować. Gabinet kosmetyczny bowiem to pojęcie bardzo szeroko rozumiane. Warto więc dokładnie sprecyzować, czego klienci będą mogli oczekiwać przekraczając próg naszego salonu urody. Istnieje wiele rodzajów gabinetów kosmetycznych. Niektóre z nich zajmują się wykonywaniem stylizacji paznokci a inne specjalizują się w makijażach okolicznościowych. Są też takie, do których przychodzą panie chcące przedłużyć swoje rzęsy lub wykonać rozmaite zabiegi na twarz. Oczywiście możemy otworzyć salon oferujący kompleksowe usługi, w którym możliwe będzie wykonanie kilku różnych zabiegów oraz stylizacji. Wówczas jednak konieczne stanie się zatrudnienie pracownika, ponieważ nie można być ekspertem od wszystkiego i obsługiwać kilka klientek chcących wykonać różne zabiegi jednocześnie. Zanim więc podejmiemy decyzję o założeniu takiego biznesu określmy, jakie usługi będą dostępne w naszym salonie kosmetycznym.

Następną ważną kwestią jest miejsce, w którym będzie mieścił się nasz salon. Gdzie możemy go otworzyć? O tym w dalszej części tekstu.

Miejsca, w których można otworzyć salon kosmetyczny

Gabinet urody można otworzyć w kilku miejscach. W dużych miastach najczęściej takie miejsca znajdują się w wynajętych lokalach. We wsiach, bardzo często stylistki przyjmują klientki we własnych domach. Niektóre z kosmetyczek posiadają nawet osobne pomieszczenie, które pełni funkcję salonu urody. Wiele osób wykonujących ten zawód nie posiada jednak własnego lokalu, a na wynajem, zwyczajnie ich nie stać. Wówczas pojawia się trzecia opcja. Jest to mobilny gabinet kosmetyczny. Tego typu działalność zyskuje coraz większą popularność z uwagi na to, że klientki nie muszą ruszać się z domu, gdyż stylistka sama się do nich wybierze. Dla klientek jest to z pewnością bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli z jednego mieszkania więcej osób umówiło się na zabieg. Dla stylistki może to być nieco uciążliwe, ponieważ musi przemieszczać się z miejsca na miejsce, z ciężkim kuferkiem, w którym znajdują się kosmetyki oraz akcesoria niezbędne do wykonania usługi. Dodatkowo w czasie, w którym stylistka się przemieszcza, mogłaby przyjąć inną klientkę, gdyby pracowała we własnym salonie. Jednakże na początek taka forma działalności z pewnością pozwoli pozyskać mnóstwo klientek.

salon kosmetyczny w domu
Źródło: https://www.groupon.pl/deals/miedzy-nozyczkami-10

Salon kosmetyczny – wyposażenie, które musi się w nim znaleźć

Mamy już wybrany lokal, w którym zostanie otworzony gabinet kosmetyczny. Wyposażenie to kolejny krok, który przybliży nas do pracy we własnym salonie urody. Jakie jest podstawowe wyposażenie gabinetu kosmetycznego? To bardzo ważne pytanie, na które jeszcze ważniejsza jest odpowiedź. Niestety nie jest ona jednoznaczna. To jakiego wyposażenia potrzebujemy w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie usługi będzie oferował nasz gabinet urody. Jeśli specjalizujemy się w wykonywaniu stylowych paznokci będziemy potrzebowali innych sprzętów niż w przypadku robienia makijaży okolicznościowych.

Jakie więc sprzęty są konieczne w różnych branżach kosmetycznych? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w kolejnych nagłówkach.

Bezpieczny salon kosmetyczny – jakie sprzęty i akcesoria sprawią, że to miejsce będzie bezpieczne?

Każdy salon kosmetyczny, powinien być miejscem, w którym dba się o higienę oraz bezpieczeństwo klientek. Bardzo często klientki przychodzą jedna po drugiej, przez co stylistki nie zawsze mają czas, żeby dezynfekować wszystkie narzędzia potrzebne w ich pracy po kolei. Inwestowanie w akcesoria jednokrotnego użytku może okazać się studnią bez dna. Warto zauważyć, że nie wszystkie narzędzia są także dostępne w wersji jednorazowej. Aby salon kosmetyczny był bezpiecznym miejscem, należy zainwestować we właściwe elementy wyposażenia. Salonów kosmetycznych, które o tym nie pamiętają jest na szczęście coraz mniej. Urządzenia do dezynfekcji powierzchni czy też powietrza, powinny być częścią każdego gabinetu urody bez wyjątku. Warto także mieć pod ręką autoklaw, który dokładnie wysterylizuje metalowe narzędzia.

Sprzęt do gabinetu kosmetycznego – w co zainwestować?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zanim zaczniemy wybierać sprzęt do gabinetu kosmetycznego, powinniśmy określić usługi jakie będą w nim wykonywane. Zacznijmy zatem od jednej z najpopularniejszych branż. Jest nią stylizacja paznokci. Co powinien posiadać tego typu salon kosmetyczny? Podstawowe wyposażenie takiego miejsca, to przede wszystkim meble. Bardzo ważne jest duże biurko, przy którym będą mogły być wykonywane stylizacje. Wygodne krzesła oraz półka, na której zostaną poukładane lakiery, to kolejne meble, które powinien posiadać każdy salon kosmetyczny. Wyposażenie używane jest zdecydowanie tańsze niż nowe. Nie wszystko jednak można odkupić od kogoś innego. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym funduszem startowym, powinniśmy poszukać mebli w serwisach sprzedażowych, które nie posiadają śladów użytkowania, a z pewnością będą znacznie tańsze niż te dostępne w sklepach meblowych. Następnie należy rozejrzeć się za sprzętem. Odkąd manicure hybrydowy zawładnął światem stylizacji paznokci, do wykonywania zawodu manicurzystki potrzebne nam będą lampy UV/LED oraz frezarki, które pomogą nam szybko zdjąć poprzednią stylizację z paznokci klientki. Dodatkowo musimy posiadać dosyć duży wybór lakierów hybrydowych, pilniczków do paznokci, bloków polerskich oraz płatków bezpyłowych. Z pewnością przydatne będą także lampy umieszczone na biurku. Warto mieć także w ofercie różnorodne oliwki, odżywki oraz płyny dezynfekujące.

Kolejnym rodzajem salonu urody, który cieszy się niemałą popularnością jest salon makijażu. Wśród wyposażenia takiego gabinetu urody nie może zabraknąć toaletek, luster, krzeseł oraz przeszklonych gablotek, na których będą ułożone pięknie się prezentujące kremy, paletki i inne kosmetyki. Co jeszcze powinien posiadać taki salon kosmetyczny? Jaki sprzęt będzie w nim niezbędny? Z pewnością przydatne będzie urządzenie do czyszczenia pędzli do makijażu. Ręczne ich czyszczenie jest bardzo czasochłonne i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Oprócz tego w salonie makijażu nie może zabraknąć różnorodnych pędzli, gąbek, wacików oraz kosmetyków. Ten ostatni element wyposażenia będzie z pewnością najbardziej kosztowny. Już całkiem niewielkie paletki cieni potrafią kosztować ponad 100 zł. Oprócz paletek, niezbędne będą także kępki rzęs, kremy, peelingi, kosmetyki do brwi, eyelinery, podkłady, pudry, róże oraz bronzery. Zamiast kupować mnóstwo różnych kosmetyków na raz, warto rozłożyć sobie tę inwestycję w czasie i polować na wszelkie promocje w różnych drogeriach.

salon kosmetyczny wyposażenie
Źródło: https://no.pinterest.com/pin/616852480193963344/

Salony kosmetyczne zajmujące się wykonywaniem zabiegów na twarz, potrzebują nieco innego wyposażenia niż wyżej wymienione gabinety urody. Jeśli chcemy być profesjonalnym salonem kosmetycznym powinniśmy zainwestować w kombajny kosmetyczne, posiadające mnóstwo funkcji umożliwiających wykonywanie rozmaitych zabiegów. Oczywiście możemy zakupić także urządzenia do pojedynczych zabiegów, takie jak sprzęt do mikrodermabrazji, sonoforezy, mezoterapii diamentowej oraz peelingu kawitacyjnego. Im więcej usług oferujemy, tym oferta salonu kosmetycznego staje się bardziej atrakcyjna. Warto jest się więc ciągle uczyć i dodawać kolejne zabiegi do oferty salonu.

Co jest potrzebne, by otworzyć mobilny salon kosmetyczny?

Wśród młodych stylistek paznokci czy makijażystek coraz większą popularność zyskuje mobilny salon kosmetyczny. Wyposażenie, jakie powinny mieć zawsze ze sobą to przede wszystkim kuferek, w którym będą się znajdowały rozmaite kosmetyki i akcesoria. Jak więc widać nie trzeba posiadać własnego lokalu, by otworzyć mobilny gabinet kosmetyczny. Wyposażenie jednak powinno być podobne jak w stacjonarnym centrum urody (oczywiście pomijając meble). W kuferku stylistki paznokci muszą znaleźć się lakiery, wzorniki lakierów do paznokci, pilniki, bloki polerskie, cleaner lub primer oraz płatki bezpyłowe. Makijażystka natomiast powinna mieć pod ręką różne rodzaje pędzli, gąbek do nakładania podkładu, cieni do powiek oraz podkłady, pudry, bronzery i róże. Z pewnością przyda się także tusz do rzęs, eyeliner oraz kępki sztucznych rzęs. Z takim wyposażeniem można świadczyć kompleksowe usługi poza stacjonarnym gabinetem urody.

salon kosmetyczny mobilny
Źródło: http://www.gielda-kosmetykow.pl/niezbedne-wyposazenie-kosmetyczki-mobilnej/

Salon kosmetyczny – jaki urządzić takie miejsce?

Większość salonów kosmetycznych urządzonych jest w stylu glamour. Aranżacje gabinetu kosmetycznego mogą mieć ogromny wpływ na ilość klientek, które będą przychodziły do tego miejsca. Większość kobiet, które udają się na zabiegi do salonów urody zwraca uwagę na panujący tam wystrój. Salon kosmetyczny to nie tylko miejsce, w którym stylistki wykonują dla klientek różne usługi. To przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu, z którego kobiety wychodzą z uśmiechem na twarzy. Taki cel powinien mieć każdy salon kosmetyczny. Wystrój tego miejsca ma duży wpływ na poprawę nastroju klientek. Każdy z nas lubi przebywać w pięknych miejscach i chętnie do nich wraca.

Jak powinien wyglądać właściwie urządzony gabinet urody? O tym przeczytasz w kolejnych akapitach.

salon manicure
Źródło: http://www.gielda-kosmetykow.pl/niezbedne-wyposazenie-kosmetyczki-mobilnej/

Jak urządzić gabinet kosmetyczny w lokalu?

Zanim rozpoczniemy generalny remont lokalu, zwróćmy uwagę na to, czy miejsce, w którym powstanie salon kosmetyczny należy do nas czy też nie. Jeśli jest to lokal wynajęty, nie warto inwestować w niego zbyt dużo pieniędzy. W każdej chwili bowiem może zostać nam wypowiedziana umowa najmu. Wówczas zainwestowane pieniądze nie zwrócą nam się, a właściciel zyska odnowiony i piękny lokal, który będzie mógł wynająć po wyższej cenie innemu najemcy. Jeśli nie mamy w umowie jasno określonych zasad dotyczących remontu (np. że właściciel zwróci nam koszty włożone w odnowienie pomieszczenia), wówczas zastanówmy się, jak urządzić salon kosmetyczny, by wyglądał pięknie, nie wykonując generalnego remontu. Przede wszystkim można pomalować ściany białą farbą. Biel jest bardzo modna, uniwersalna i… najtańsza. Warto także zainwestować w dodatki i dekoracje, które w razie wypowiedzenia umowy najmu będziemy mogli zabrać ze sobą. Należą do nich np. meble (biurka, krzesła, sofy), sprzęty, plakaty lub obrazy dekoracyjne oraz żyrandol. Warto inspirować się stylem glamour, gdyż to właśnie on najbardziej kojarzy się z branżą beauty.

Jak urządzić salon kosmetyczny w domu?

Posiadając własne cztery kąty, możemy nieco bardziej zaszaleć. Jeśli mamy pusty pokój w domu, świetnym pomysłem będzie urządzenie w nim salonu kosmetycznego. Posiadając własny lokal, nie będziemy musieli płacić czynszu najemcy, co zdecydowanie wpłynie na wyższy zasób naszego portfela. Chcąc stworzyć salon urody w domu, możemy pomalować ściany dowolnymi kolorami. Świetnie sprawdzi się także tapeta dekoracyjna. Warto też zmienić podłogę, tak by pasowała do całej aranżacji. Oczywiście wykonując generalny remont można także dokonać przeróbek w instalacji elektrycznej. Warto umieścić gniazdka elektryczne, tam gdzie będą najbardziej potrzebne, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do korzystania z nieestetycznie wyglądających przedłużaczy. Oprócz tego możemy zakupić droższe meble (ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, oszczędzamy na czynszu, którego nie musimy płacić). Świetnie sprawdzą się także stylowe rolety rzymskie zawieszone w oknach. Najczęściej tego typu osłony okienne wykonywane są na określony wymiar, tak więc nie ma sensu kupować ich do wynajmowanego lokalu. Inaczej jednak wygląda sytuacja, w przypadku posiadania własnego.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *