Jak usunąć nadruk z bluzy?

Autor
jak usunąć nadruk z bluzy bez szkody dla materiału

Jedni preferują eleganckie koszule i sukienki, inni luźniejsze ubrania, dżinsy i dresy. Każdy ma nieco inny styl ubioru, gusta i potrzeby się różnią. Ale niemal wszyscy mamy w swoich szafach bluzy z nadrukiem. To komfortowe i wygodne ubrania, które przydają się o każdej porze roku.

Bluzy zakładamy na co dzień, przydają się w czasie aktywności sportowych. Część z nas ubiera ich robocze modele również w pracy. Czasami jednak problemem stają się nadruki i napisy na bluzach. Nieraz chcielibyśmy je zmienić, bo przestały nam się podobać. Bywa, że są uszkodzone i zaczynają szpecić ubrania. Jak usunąć nadruk z bluzy, by odzyskała świeżość? Podpowiadamy!

Grafiki i napisy na bluzach. Podstawowe metody znakowania

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak usunąć napis z bluzy, trzeba rozpoznać metodę znakowania. To od niej zależy bowiem wybór odpowiedniej metody działania.

Nadruk na bluzach najczęściej jest wykonywany sitodrukiem bądź termotransferem, czasami z użyciem folii flex. To trwałe metody, które wytrzymają nawet sto i więcej prań. Znacznie prostsze będzie usunięcie tzw. prasowanek, którymi czasami zdobimy bluzy we własnym zakresie.

Wśród innych popularnych metod znakowania ubrań znajduje się sublimacja, haft komputerowy czy naszywki. Te ostatnie często zdobią zwłaszcza robocze bluzy z odblaskami.

Jak usunąć nadruk z bluzy za pomocą środków chemicznych?

W przypadku najsolidniejszych nadruków potrzebne będzie zaangażowanie środków chemicznych. Profesjonalne chemikalia są drogie – w domowych warunkach najlepsze efekty może dać spirytus medyczny, rozpuszczalnik oraz zmywacze do kleju i paznokci.

Jak usunąć nadruk z bluzy? Zaczynamy od sprawdzenia, jak wybrany środek działa na tkaninę. Należy nanieść płyn na niewielki skrawek bluzy w mało widocznym miejscu. Jeśli materiał zacznie się odbarwiać, trzeba będzie zrezygnować.

Jeśli nie, bluzę trzeba namoczyć w gorącej wodzie. Wysoka temperatura pomoże rozciągnąć włókna materiału. Spirytus lub rozpuszczalnik nakładamy wacikiem na lewą stronę bluzy. Po kilku chwilach odwracamy ubranie i zaczynamy delikatnie szczotkować je szczotką z miękkim włosiem. Pomocny może okazać się też pilnik.

Ważne, by wykonywać te czynności bardzo uważnie i nie uszkodzić materiału. Resztki kleju można usunąć zmywaczem, pomoże także pranie z płynem do płukania.

Jak usunąć nadruk z bluzy metodami mechanicznymi?

Nadruki i napisy na bluzach można także usuwać bez udziału chemikaliów. Alternatywnym sposobem jest użycie wysokiej temperatury z wykorzystaniem żelazka. Na nadruk nakładamy wówczas papier do pieczenia. Pod spód nadruku warto włożyć ręcznik.

Na papier kładziemy rozgrzane żelazko. Po krótkim prasowaniu znaczna część grafiki powinna się odkleić. Resztę można zeskrobać nożem lub pilnikiem. W razie potrzeby można powtórzyć zabieg, zwiększając temperaturę. Ta metoda daje najlepsze efekty przy nadrukach z folii flex.

Drugi sposób wykorzystuje niską temperaturę. Bluzę należy złożyć tak, by nadruk znajdował się na wierzchu, i włożyć na kilka, a nawet kilkanaście godzin do zamrażarki. Nadruk powinien zacząć pękać, będzie łatwiej podważyć go nożem czy nożyczkami.

Nadruk na bluzach można usunąć także przy wykorzystaniu suszarki lub stacji parowej. To rozwiązanie dla materiałów, których nie można podgrzać żelazkiem. Ciepłe powietrze ułatwi usunięcie napisów i grafik ostrym narzędziem.

Nadruk na bluzach. Niektórych grafik nie da się usunąć

Nie zawsze jednak znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak usunąć nadruk z bluzy. NIektórych grafik nie da się bowiem odkleić czy zdrapać. Tak będzie na przykład z tymi wykonanymi sublimacją. Ta metoda, stosowana w przypadku jasnych bluz poliestrowych, polega bowiem na wnikaniu barwnika we włókna tkaniny.

Dyskusyjne jest też mechaniczne usuwanie haftu komputerowego. Można spróbować go odpruć, podobnie jak naszywkę. Materiał pod takim elementem może jednak być odbarwiony, dobrze więc umieścić w tym miejscu nowy nadruk.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *