Sprzedaż internetowa, a opodatkowanie i VAT – jak prawidłowo rozliczyć swój sklep online?

Autor
sprzedaż internetowa

Niewątpliwie, w ostatnich latach, sprzedaż internetowa dynamicznie się rozwinęła. Dlatego właśnie, tak wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie biznesu właśnie w Internecie. Z takim działaniem, wiąże się wiele kwestii prawnych oraz podatkowych, które to nieco różnią się od tych obowiązujących przy tradycyjnej formie sprzedaży.

Przede wszystkim – podatek dochodowy

Przy prowadzeniu sprzedaży internetowej obwiązuje nas ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej ustawy, za datę powstania przychodu określa się dzień, w którym nastąpiło wydanie rzeczy lub wykonanie usługi. Wówczas, faktura sprzedaży powinna być wystawiona nie później niż dzień od daty powstania przychodu. W przypadku zamówienia, które będzie realizowane w późniejszym czasie i objęte zaliczką, nie będzie konieczności jego opodatkowania. Natomiast, jeśli zamówienie zostało opłacone od razu, to w takim razie podlega ono pełnemu opodatkowaniu i jest jednym z kluczowych warunków do jego realizacji.

Jak poprawić widoczność strony w Google? – Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Podatek VAT

Jeśli prowadzona jest sprzedaż internetowa wysyłkowa, otrzymanie zapłaty jeszcze przed wysyłka towaru wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku podatku VAT kluczowa będzie data uzyskania danej kwoty. W myśl tej zasady, charakter zapłaty (zaliczka, przedpłata) nie ma tu większego znaczenia. Podatek VAT wystawiany jest w momencie otrzymania pełnej należności.

Jeśli sprzedawca umożliwia wysyłkę towaru „za pobraniem”, to data sprzedaży jest określana w nieco odmienny sposób. Za moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu VAT wskazuje się dzień dostawy towaru do kupującego. Tak więc, sprzedawca przy tej formie wysyłki nie określa daty sprzedaży na fakturze VAT, ponieważ w większości przypadków nie jest ona znana.

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Zwolnieniu z podatku VAT podlegają przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali sprzedaży opodatkowanej większej niż 200 000 zł. Jeśli wspomniana kwota zostanie przekroczona, to przedsiębiorcy zabierane jest prawo do zwolnienia z podatku VAT. Należy mieć na uwadze, że zwolnienie to nie dotyczy podatników prowadzących usługi w branży jubilerskiej, prawniczej oraz doradczej. Ponadto, podatnicy zajmujący się dostawą wyrobów z metali szlachetnych lub importem towarów i usług także należą do grupy tych nie objętych zwolnieniem podatkowym VAT.

Księgowość – prowadzić samemu czy z pomocą biura rachunkowego?

Prowadząc księgowość własnej firmy, dobrze ją powierzyć specjalistom z biura rachunkowego. Dlaczego? Przede wszystkim w ten sposób minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu podczas rozliczania się z fiskusem. Dodatkowo, profesjonalne biuro rachunkowe będzie oferować nam najlepsze rozwiązania podatkowe, wpływające na lepszą sytuację finansową firmy.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *