Gimnastyka w domu – zrzuć zbędne kilogramy na wiosnę

Autor
gimnastyka w domu

Wiosna to czas, w którym wiele osób mobilizuje się do rozpoczęcia treningów. Słońce, coraz wyższa temperatura i zieleń wokół sprawiają, że zaczynamy myśleć o tym, by jak najlepiej przygotować się na lato, gdy ubrania odsłaniają znacznie więcej naszego ciała niż zimą. Panowie często stawiają więc na ćwiczenia na biceps w domu, panie zaczynają aerobik. Jakie ćwiczenia należy jednak wybrać, by gimnastyka w domu zaowocowała jak największą liczbą zrzuconych kilogramów?

Gimnastyka w domu na odchudzanie – najważniejsze zasady

Bez względu na to, jaki jest cel naszych treningów, najważniejsza zasada jest niezmienna: najlepsze efekty przynoszą regularne ćwiczenia. Proces odchudzania wymaga od nas systematycznego spalania kalorii, a przerwanie treningów grozi szybkim powrotem niechcianych fałdek na brzuchu lub w innych miejscach.

Druga reguła to przestroga: z treningiem nie można przesadzać. Przetrenowanie lub zbyt szybkie narzucenie sobie dużych obciążeń to prosta droga do kontuzji. Jeśli wracamy do aktywności fizycznej po długiej przerwie, na początek wystarczy 30 minut ćwiczeń co drugi dzień. Dopiero z czasem zwiększymy obciążenia.

W znalezieniu motywacji do treningów i bardziej efektywnym spalaniu kalorii mogą pomóc także przyrządy do ćwiczeń. Może się przydać nawet zwykła skakanka, pomogą także stepper czy orbitrek. Efekty po miesiącu mogą być dzięki temu widoczne lepiej niż po ćwiczeniach bez przyrządów.

Gimnastyka w domu – najskuteczniejsze ćwiczenia

Nawet bez żadnych dodatkowych pomocy można jednak spalać kalorie, a w konsekwencji chudnąć w domowym zaciszu. Oto kilka sprawdzonych ćwiczeń.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Jedną z kluczowych partii ciała, na którą zwracają uwagę osoby odchudzające się, jest brzuch. To właśnie tam często zalegają niechciane kilogramy. Skutecznym ćwiczeniem na mięśnie brzucha są klasyczne brzuszki, a także ich różne wariacje. Alternatywą są ćwiczenia wykonywane z poziomu tak zwanej deski, czyli prostej linii ciała opierającego się na dłoniach i palcach stóp. Z takiej pozycji można podciągać kolana, na przemian, do klatki piersiowej. Trzy serie po kilka powtórzeń powinny być wystarczającą dawką ruchu.

Ćwiczenia na pośladki i uda

Trening mięśni brzucha warto uzupełnić o ćwiczenia pośladków i ud. Można je wykonać, leżąc na ziemi. Ręce należy ułożyć wzdłuż ciała, a nogi ugiąć tak, by tworzyły kąt prosty. Następnie unosimy pośladki, by stworzyć linię prostą z resztą tułowia. Z tej pozycji prostujemy nogę i wytrzymujemy przez kilkanaście sekund. Potem druga noga i jeszcze raz od nowa. Kilka takich serii z pewnością wydatnie pomoże w spalaniu nadmiarowych kalorii.

Poszukujesz motywacji do odchudzania? Odwiedź: lubie.com.pl

Rozciąganie i krążenia

W odchudzaniu pomagają dynamiczne ćwiczenia. Dlatego warto postawić na klasyczne rozciąganie klatki piersiowej czy różnego rodzaju wymachy rąk, a także skippingi. Ważne, by zmęczyć organizm. Jeśli kończysz trening bez potu na czole, to znaczy, że nie do końca przyłożyłeś się do ćwiczeń. Nie zapominaj też o rozciąganiu przed i po treningu – dzięki temu zadbasz o mięśnie rąk i nóg oraz dodatkowo zabezpieczysz je przed urazami.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *