Jak rozpocząć przygodę z czytaniem książek?

Autor
co daje czytanie książek

Przez nieciekawy dobór lektur w liceum nigdy tak naprawdę nie zacząłeś czytać? A może sięgałeś po książki jako dziecko, ale z biegiem lat zabrakło już na nie czasu? Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie poszerza horyzonty, wzbogaca język i budzi w człowieku pokłady empatii. Sprawdź, co daje czytanie książek i jak się do niego zmotywować! 

Przydatne triki dla początkujących

Jak w czasach Netflixa i tzw. “łatwej rozrywki” zacząć rozpatrywać książki w kategorii dobrej zabawy? Jak w ogóle wiedzieć po jaką książkę sięgnąć, kiedy każdego roku ukazuje się w Polsce blisko trzydzieści tysięcy nowych pozycji? Oto kilka trików, które pozwolą Ci odnaleźć się na rynku czytelniczym i zakochać w czytaniu! 

Sięgaj po te gatunki, które lubisz

Przygody z czytaniem nie ma sensu zaczynać od klasyków literatury rosyjskiej jak Anna Karenina czy Lolita – szybko się zniechęcisz. Na pierwszy raz sięgnij po tematy, które Cię interesują. Zawsze lubiłeś seriale kryminalne? Świetnie, kryminały na papierze są jeszcze bardziej wciągające niż te na ekranie. Interesuje Cię II wojna światowa? Znakomicie! Napisano mnóstwo interesujących reportaży na ten temat. 

Nie zmuszaj się do czytania

Czytanie ma być przyjemnością, taką jak oglądanie seriali czy chodzenie do kina. Nie ma sensu ustalanie konkretnych godzin na czytanie, bo wtedy będzie kojarzyć Ci się z przykrą koniecznością. Zadbaj o odpowiedni nastrój, zaparz herbatę, wynieś telefon do drugiego pokoju, a natchnienie przyjdzie samo.

Szukaj inspiracji

Istnieje mnóstwo portali o książkach – np. polskie lubimyczytać czy zagraniczny goodreads, na których czytelnicy oceniają przeczytane książki i wyrażają swoje opinie na ich temat. Zapoznawanie się z wypowiedziami innych potrafi naprawdę zachęcić do sięgnięcia po książkę. Bardzo dobrym pomysłem jest także dołączenie do społeczności czytelników na YouTubie – istnieje mnóstwo kanałów, których autorzy bardzo interesująco opowiadają o książkach. Sprawdź choćby kanał Zaksiążkowanych, Doktor Book czy Bestselerek. 

Podejmij wyzwanie!

Jesteś osobą, którą motywują wyzwania? Ten trik jest dla Ciebie. Ustal sobie ilość czasu, którego możesz przeznaczyć na przeczytanie jednej książki. Dajmy na to, chciałbyś przeczytać wszystkie 384 strony Kruchego życia w tydzień. 384 podzielone na 7 daje w przybliżeniu 55 stron dziennie. Przeciętny Polak czyta około 1 stronę na minutę. Na Kruche Życie należałoby więc przeznaczyć mniej więcej godzinę czytania dziennie, żeby skończyć ją w tydzień. Podejmujesz wyzwanie?

Zaprzyjaźnij się z technologią 

Jeśli na czytanie w ciągu dnia masz po prostu niewiele czasu, koniecznie spróbuj e-booków. Trzymanie w ręku tabletu na pewno nie jest tak przyjemnym doznaniem jak przewracanie pachnących, kredowych stron, ale znacznie poręczniej jest go nosić przy sobie. Tym sposobem możesz czytać w komunikacji miejskiej, czekając na wizytę u lekarza czy w przerwach na kawę.

Jeśli masz problemy z koncentracją, jedz dużo orzechów – wpływają pozytywnie na pracę naszego mózgu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o orzechach pekan!

Od jakich książek zacząć czytać? TOP 5

Oczywiście, nie da się podać jednej konkretnej książki, która spodoba się absolutnie każdemu i zachęci do czytania nawet najbardziej opornych. Każdy z nas ma inny gust i preferencje. Istnieją jednak pozycje na tyle uniwersalne, że warto wspomnieć o nich jako o najlepszych na początek przygody. Oto najlepsze książki dla osób, które nie lubią czytać.

co daje czytanie książek
1. J.K. Rowling – Harry Potter

Chyba nie ma osoby na świecie, która nie słyszałaby o Harrym Potterze. Czytelniczy fenomen jest wiecznie żywy, nawet 23 lata po premierze pierwszego tomu. Ogromna część dzisiejszych młodych dorosłych zakochała się w książkach właśnie dzięki tej serii i dorastała razem z Harrym, Ronem i Hermioną. Choć przeznaczone dla dzieci i młodzieży, będą świetną rozrywką także dla dorosłych. Pełne uniwersalnych wartości, ze świetnie nakreślonymi postaciami i szczyptą angielskiego humoru, przenoszą nas do szkoły magii i czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie tytułowy bohater przez 7 tomów toczy walkę ze złem, poznaje siebie, a także nieocenioną moc miłości i przyjaźni. Lektura obowiązkowa!

2. Markus Zusak – Złodziejka książek

Złodziejka książek to powieść, która rozgrywa się w Niemczech podczas II wojny światowej. Jej główną bohaterką jest dziewczynka Liesel Meminger, a narratorem sama Śmierć. Poznajemy historię Liesel w momencie, gdy trafia do domu państwa Memingerów i zaprzyjaźnia ze swoim przybranym ojcem, który uczy ją czytać. Wzruszająca opowieść o miłości, przyjaźni, odwadze i poświęceniu, napisana w przepiękny, przejmujący sposób. Historia zostaje z czytelnikiem jeszcze długie miesiące po odłożeniu jej na półkę. 

3. Daniel Keyes – Człowiek o 24 twarzach 

Coś dla osób, które myślą, że dobrze odnalazłyby się w literaturze faktu i reportażach. Człowiek o 24 twarzach to bardzo rzetelnie opisana historia Billy’ego Milligana, który istniał naprawdę i w którego ciele żyły 24 osoby. Osoby, nie osobowości, co sam wyjątkowo często podkreślał. Osoby te wyraźnie różniły się między sobą temperamentem i cechami charakteru, niektóre miały angielski akcent, inne paliły papierosy, jeszcze inne potrafiły dźwigać ogromne ciężary. Sam Billy nie zdawał sobie sprawy ze swojej choroby do momentu, w którym jedna z żyjących w nim osób popełniła przestępstwo, a aresztowany Billy nie potrafił odpowiedzieć na pytanie jak to się stało. Przejmująca historia o ogromnej i wciąż nieodkrytej sile ludzkiego umysłu. Warta przeczytania!

4. Stieg Larsson – Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet #Millenium 

Teraz coś dla fanów kryminałów. Opowieść o szwedzkim dziennikarzu, Mikaelu Blomkviście, który zostaje zatrudniony przez emerytowanego biznesmena w celu rozwikłania tajemnicy zniknięcia jego bratanicy Harriet. Wydarzenie miało miejsce ponad 40 lat wcześniej i mogłoby się się wydawać, że zostało powiedziane już wszystko, co było do powiedzenia. Ale czy na pewno? W rozwikłaniu zagadki Blomkvistowi pomaga intrygująca hakerka Lisbeth Salander i razem tworzą parę nie do pokonania. Szwedzki thriller z krwi i kości, od którego nie sposób się oderwać. Jeśli po przeczytaniu ostatniego zdania będziesz żałować, że tak szybko się skończył – spokojnie, czekają na Ciebie jeszcze dwa kolejne tomy przygód Mikaela i Lisbeth, napisane przez Stiega Larssona. 

5. Taylor Jenkins Reid – Siedmiu mężów Evelyn Hugo 

Gdyby Evelyn Hugo istniała naprawdę, żyłaby w złotej erze Hollywood i była jej najjaśniejszą gwiazdą. Poznajmy ją w momencie, gdy kończy 70 lat i decyduje się na spisanie swojej biografii, do czego potrzebuje młodej dziennikarki imieniem Monique. Dzieli historię swojego barwnego życia na siedem części, uwzględniając w niej wszystkich swoich siedmiu mężów. Niesamowicie wciągająca i napisana prostym językiem opowieść o podążaniu za marzeniami – idealna na długie jesienne wieczory. 

Co daje czytanie książek?

co daje czytanie książek
Pogłębienie wiedzy i wzbogacenie słownictwa

Najbardziej oczywista oczywistość. Nie jesteśmy w stanie zapamiętać każdej książki co do słowa, ale wszystko, co nasz umysł uznał za wartościowe, w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty. Badania dowiodły, że ludzie, którzy czytają regularnie, wypadają lepiej w testach na inteligencję, mają również znacznie większy zasób słownictwa. Łatwość wypowiadania się i elokwencja to cechy, które niewątpliwie pomagają zarówno w budowaniu pewności siebie, jak i w karierze zawodowej. Warto także iść o krok dalej i doskonalić swoje umiejętności języków obcych poprzez czytanie książek w językach innych niż ojczysty. 

Poprawa pamięci

Regularne czytanie i zagłębianie się w nową historię wymaga zapamiętania całego szeregu informacji – od historii głównych bohaterów, po ich przyzwyczajenia, ulubione kolory i daty urodzin. Jeśli czytamy książki fantastyczne, często musimy poznać funkcjonowanie całego nowego świata, wykreowanego przez autora. W ten sposób, przy pomocy połączeń nerwowych, w mózgu powstają nowe ślady pamięciowe, przez co w naturalny sposób ćwiczymy naszą pamięć.

Uspokojenie i poprawa snu

To, co daje nam czytanie książek, to bez wątpienia relaks. Nie ma drugiej tak skutecznie odprężającej czynności jak czytanie. Naukowcy dowiedli, że czytanie obniżyło poziom stresu u 68% badanych, wygrywając tym samym z słuchaniem muzyki (62%) i wyjściem na spacer (42%). Nawet kilkanaście minut przed spaniem spędzonych z książką pozwala się wyciszyć i poprawić jakość snu. W tym przypadku lepiej sprawdzą się książki tradycyjne niż e-booki – jasne światło ekranu daje raczej sygnał do wstania, nie zaśnięcia.

Ćwiczenie myślenia analitycznego

Za każdym razem, czytając książkę, staramy się domyślić, jakie będzie jej zakończenie zanim dojdziemy do ostatniej strony. Takie zgadywanie jest niczym innym jak treningiem myślenia analitycznego, kształceniem umiejętności wyciągania wniosków z ukrytych aluzji i sugestii. 

Rozwijanie empatii

Badania holenderskich naukowców dowiodły, że poruszające powieści zwiększają w czytelnikach zdolność odczuwania empatii. Warunkiem koniecznym było emocjonalne zaangażowanie w czytaną opowieść. 

Korzyści płynące z czytania książek można mnożyć i mnożyć. Niewątpliwie, wypracowanie w sobie nawyku sięgania po książki w najmłodszych latach rozwija wyobraźnię i gwarantuje posiadanie pasji na resztę życia. Jednak nigdy nie jest za późno, by zacząć! Wiesz już, co daje czytanie książek. Jeśli zainteresowała Cię któraś z wyżej wymienionych pozycji, nie czekaj – księgarnie są otwarte do późnych godzin wieczornych.

4.2/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *