Monitory gamingowe i inne akcesoria – budujemy stanowisko dla gamera

Autor
Monitory gamingowe i inne akcesoria - jakie wybrać

W świecie wirtualnym zwycięstwo zależy w dużym stopniu od refleksu i umiejętności gracza, ale także od wydajności sprzętu komputerowego. Komputer, monitor i akcesoria powinny wyróżniać się konkretnymi parametrami, ale też zapewnić wysoki komfort i ochronę wzroku. Jak stworzyć idealne stanowisko gamingowe?

Stanowisko dla gracza

Pokój czy kącik gracza wymaga starannego zaplanowania – musi znaleźć się w nim wygodne biurko, ergonomiczny fotel gamingowy, wydajny komputer z odpowiednią kartą graficzną, monitor gamingowy, a także szereg akcesoriów. W zależności od potrzeb, upodobań i gatunku ulubionych gier są to klawiatura, joystick albo gamepad, klawiatura, myszka czy słuchawki.

Biurko i fotel dla gracza

Biurko dla gracza. Biurko i fotel to kluczowe wyposażenie, bo zapewnią wygodę przez wiele godzin. Odpowiednie biurko powinno mieć regulację wysokości blatu – dobrze, jeśli będzie on na wysokości około 70 cm, ale osoby wysokie będą się garbić, dlatego opcja regulowania jest tak ważna dla prawidłowej postawy. Dużym plusem będą także wpusty na kable i gniazda, które pozwolą podłączyć poszczególne sprzęty.

Fotel gamingowy. Czas na wybór wygodnego fotela gamingowego, który będzie prawidłowym podparciem dla kręgosłupa i ramion. Zapobiegnie to nieprawidłowościom sylwetki czy bólom pleców. Zwróć uwagę na zakres regulacji, a także sprawdź, jakie jest maksymalne obciążenie danego modelu.

Wydajny monitor gamingowy

Monitory gamingowe występują w szerokim wyborze, ale jest kilka parametrów, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę – jak przekątna ekranu, rodzaj matrycy, rozdzielczość (najlepszym wyborem będą obecnie monitory 4K), czas reakcji matrycy (1 ms albo 0,5 ms), częstotliwość odświeżania obrazu (144 Hz albo 240 Hz), funkcje ochrony wzroku, technologie wspomagające synchronizację obrazu jak na przykład AMD Freesync lub Nvidia G-Sync.

Konkretny monitor do grania należy dobrać w zależności od ulubionych gier i naszych preferencji. Miłośnicy strzelanek zainwestują w monitor 4K o proporcji obrazu 16:9, co zapewnią dobrą kontrolę nad akcją i pozwolą omieść wzrokiem wszystko, co się dzieje. Format 21:9 umożliwi szybko przygotowywać się do manewrów podczas wyścigów samochodowych.

Monitory gamingowe - jak zbudować stanowisko gamera

Wybrane akcesoria dodatkowe

Biurko, fotel, komputer i monitory gamingowe to absolutna podstawa – warto wybrać też inne gadżety, które podniosą komfort grania.

Myszka. Jednym z elementów kącika gamingowego jest myszka – musi być precyzyjna, najlepiej bezprzewodowa. Jej rozdzielczość powinna wynosić co najmniej 1800 DPI. Komfort gry poprawią też m.in. antypoślizgowa obudowa i przyciski do szybkiej konfiguracji.

Klawiatura. Dobra klawiatura sprawia, że wiele przydatnych funkcji mamy pod ręką, dba o znacznie lepszą precyzję i szybkość reakcji. Dobra ergonomia procentuje zwycięstwami. Trzeba też zastanowić się, jaki profil, kształt i wysokość będą odpowiednie i wygodne.

Słuchawki. Zapewnią wysokiej jakości efekty dźwiękowe, pozwolą też na sprawną komunikację z innymi graczami podczas rozgrywek online. Ważne, by były lekkie i wygodne, a także generowały doskonałą jakość dźwięku.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *