Kiedy obowiązkowo należy udać się do dentysty?

Autor
kiedy isc do dentysty koniecznie

Dbanie o idealny stan uzębienia powinno być dla każdego z nas priorytetem. Nieleczone zęby mogą bowiem stać się przyczyną wielu problemów. Niestety większość z nas bardzo często zwleka z wizytami u stomatologa. Przeważnie tłumaczymy takie zachowanie brakiem czasu czy też wręcz panicznym lękiem przed dentystą – niepotrzebnym, bo każdy sklep stomatologiczny oferuje świetne znieczulenia. Są jednak sytuacje, kiedy to do stomatologa powinniśmy udać się wręcz obowiązkowo. Kiedy iść do dentysty? Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany i chcesz zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem!

Co ile chodzić do dentysty? Kontrolnie raz na pół roku

Kiedy do dentysty? Zanim będzie za późno! Na wizytę do dentysty należy udać się przynajmniej raz na pół roku. Dlaczego? Specjaliści zalecają bowiem, aby właśnie co ok. 6 miesięcy kontrolować stan swojego uzębienia. Wtedy też lekarz oceni, czy wszystkie zęby są zdrowe lub wykona odpowiednie leczenie. Do tego sprawdzi, czy na płytce nie osadza się kamień nazębny, który może powodować uciążliwe zapalenie. W razie konieczności wykona kompleksową higienizację lub też zleci wykonanie prześwietlenia. Jeśli nasza dentofobia jest naprawdę duża, warto przed kontrolą wejść np. na https://tech-dent.pl/category/stomatologia i zapoznać się z preparatami oraz akcesoriami dentystycznymi, a także ich zastosowaniem. Po co? Będziemy wtedy wiedzieć, czego możemy się spodziewać podczas wizyty u dentysty i lęk powinien być nieco mniejszy. 

Dzięki wszystkim tym czynnościom będziemy mieć pewność, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku. Niekiedy może także zalecić nam stosowanie jakichś konkretnych preparatów do higieny jamy ustnej. Sklep stomatologiczny to oczywiście miejsce, gdzie nie brak tego typu środków. Może zatem okazać się, że po takiej wizycie dostaniemy w prezencie odpowiedni produkt lub też chociaż jego próbkę. 

Kiedy iść do dentysty? Gdy poczujemy nawet najmniejszy ból!

Większość z nas nie lubi chodzić do dentysty. Przez to zwlekamy z wizytą nawet w sytuacji, gdy zęby zaczynają nas dość mocno boleć. Jest to oczywiście bardzo duży błąd. Aby zapobiec skomplikowanemu leczeniu, należy umówić się do stomatologa od razu, gdy pojawi się jakikolwiek dyskomfort. Wtedy szybciej uporamy się ze swoim problemem.

Leczenie zębów przed planowanym zabiegiem

Na kontrolę do stomatologa powinniśmy również udać się wręcz obowiązkowo, gdy w najbliższym czasie planowany jest u nas jakiś zabieg, np. chirurgiczny. Dlaczego wizyta u dentysty jest konieczna? W psujących się zębach niestety nie brakuje wszelkiego rodzaju bakterii oraz zanieczyszczeń. Te mogą niestety spowodować zakażenie czy inne niezbyt przyjemne konsekwencje. Zaleca się zatem wyleczyć wszystkie zęby przed operacją lub inną interwencją medyczną. 

Przed dłuższym wyjazdem

Wizyta u stomatologa powinna znaleźć się na naszej liście rzeczy do zrobienia, jeśli w najbliższym czasie udajemy się na dłuższy wyjazd, szczególnie poza granice naszego kraju. Nikt z nas nie chciałby przecież zmagać się z bólem zęba przez cały ten czas czy też szukać specjalisty w obcym miejscu. Lepiej zatem profilaktycznie odwiedzić przed wyjazdem swojego dentystę i nie musieć później przejmować się swoim uzębieniem. 

Wizyta u dentysty przed założeniem aparatu ortodontycznego

Proste zęby to marzenie prawie każdego z nas. Większość decyduje się zatem na założenie aparatu stałego – to także moment kiedy trzeba iść do dentysty. Aby rozpocząć leczenie ortodontyczne, konieczne jest bowiem wyleczenie wszystkich zębów oraz wykonanie prześwietlenia. Do tego ważna jest higienizacja oraz ewentualne usunięcie np. ósemek. Jeśli więc planujemy założyć aparat na zęby, najpierw zadbajmy o to, by było to możliwe. Dopiero później skonsultujmy się z ortodontą. 

Do dentysty najlepiej iść zanim cokolwiek zacznie nas boleć. Potrzebujesz przekonujących argumentów? Znajdziesz je tutaj: https://www.gorlice.info.pl/2020/08/17/nie-lecz-zapobiegaj-3-powody-ktore-przekonaja-cie-do-odwiedzenia-gabinetu-stomatologicznego/.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *