Amperaż spawarki – czym jest i jak dobrać ten parametr do swoich potrzeb?

Autor
jak dobrać amperaż do spawania porady

Spawanie łukiem elektrycznym to zdecydowanie najpopularniejsza metoda łączenia metali wykorzystywana w przydomowych warsztatach czy piwnicach. Już po kilku sesjach bez problemów poradzi z nią sobie nawet początkujący majsterkowicz. Nie znaczy to jednak, że spawarki MMA czy spawarka migomat są przeznaczone jedynie dla amatorów – korzystają z nich także profesjonaliści czy zakłady pracy. Każdy jednak powinien dobierać sprzęt do swoich potrzeb. Chodzi nie tylko o wybór metody spawania – trzecią z popularnych technik jest praca w trybie TIG – ale również parametry konkretnego urządzenia. Do najważniejszych należy z pewnością amperaż, czyli natężenie prądu pracy.Amperaż to parametr, który określa moc spawarki. Od tej wartości zależą więc w sporym stopniu możliwości urządzenia. Czasami jednak zakup spawarki o zbyt dużej mocy może być nieopłacalne. By pomóc w uniknięciu problemów, zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące amperażu spawarki – sprawdź jak dobrać amperaż do spawania.

Co to jest amperaż i co zależy od tego parametru?

Amperaż spawarki to wartość, która określa maksymalny prąd spawania, z jakiego korzysta urządzenie. Jak łatwo się domyślić, parametr ten jest wyrażany w amperach. To jednostka z międzynarodowego układu SI, która wyraża liczbę elektrycznych ładunków elementarnych przepływających w czasie sekundy. Spawarki o różnym amperażu dostaniemy na przykład w sklepie Powermat; https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma.

Co to jest amperaż w praktyce? Amperaż wyznacza moc spawarki. Ten parametr ma zatem ogromny wpływ na to, do jakich celów będziemy mogli wykorzystywać sprzęt. Im większy amperaż, tym większy będzie zakres możliwości danej spawarki – stanie się ona więc bardziej uniwersalna. Natężeniem prądu spawania można bowiem sterować, wiąże się on z możliwym zakresem prądu.

Jak dobrać amperaż do spawania? Duży amperaż umożliwi również współpracę z elektrodami o dużej średnicy. A to droga do spawania grubszych powierzchni – nawet takich, których grubość przekracza 10 milimetrów. Jeżeli zatem naszym celem jest spawanie naprawdę potężnych elementów, warto dobrać do tego odpowiedni amperaż.

Jak dobrać amperaż do spawania – ile amper do domowego użytku, a ile dla profesjonalistów?

Przyglądając się rynkowi spawarek: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag, zauważymy na nim szeroki zakres amperażu poszczególnych urządzeń. Bardzo często jest on powiązany z ceną urządzenia. Najczęściej bowiem spawarki o największej mocy będą po prostu najdroższe. Do wyjątków należy sprzęt wielofunkcyjny, na przykład spawarki 3 w 1, które pozwalają na pracę techniką MMA, MIG MAG oraz TIG – czasami mają mniejszą moc, ale są wyceniane wyżej ze względu na swoją uniwersalność.

Budżetowa spawarka – ile amper dostaniemy za mniejsze pieniądze? Najtańsze są spawarki z wartością amperażu wyraźnie poniżej 200 A. Tego typu urządzenia z pewnością nie rzucą nas na kolana swoimi możliwościami. Będą nadawać się głównie do łączenia niewielkich kawałków metalu czy grubszych drutów. Nie spełnią zatem wymagań nawet średnio zaawansowanych majsterkowiczów. Dla nich zdecydowanie bardziej przydatna będzie spawarka z amperażem około 220 – 240 A. Taki sprzęt pozowli już na wykonanie większości prac, do których w domowych warunkach używa się spawarki. Złączymy nim nawet pokaźne kawałki blachy, popracujemy z grubymi kątownikami.

Jak dobrać amperaż do spawania? Czy jeszcze wyższa wartość maksymalnego prądu będzie jeszcze bardziej uniwersalna? Z pewnością tak, trzeba jednak rozważyć, czy do domowego użytku potrzebne będą spawarki o amperażu sięgającym 300 A. To urządzenia zdecydowanie mocniejsze, ale i droższe. Przede wszystkim jednak może się okazać, że z maksymalnych ustawień takiego sprzętu właściwie nie będziemy korzystać.

Inne ważne parametry spawarek

Skupiając się na tym jak dobrać amperaż do spawania, nie powinniśmy pomijać innych parametrów spawarki. Ważny jest cykl pracy, inaczej nazywany sprawnością spawarki. To wartość procentowa z 10 minut, która określa czas pracy urządzenia, w którym nie potrzebuje ono przerw. Sprawność w wysokości 70 procent oznacza siedem minut pracy i trzy minuty przerwy. Ponadto zwróćmy uwagę na pobór mocy, rodzaj zasilania czy też długość kabli. Ta ostatnia wartość bywa pomijana, a może w znaczący sposób wpłynąć na wygodę spawania.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wybierania sprzętu? Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując spawarkę MMA: https://www.gorlice.info.pl/2020/12/01/spawanie-metoda-mma-jak-prawidlowo-dobrac-sprzet/.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *