Pranie plecaka – 5 skutecznych sposobów

Autor
pranie plecaka w pralce nie zawsze jest bezpieczne

Bez plecaka ani rusz. Z pewnością pod takim stwierdzeniem podpiszą się wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich. Ale nie tylko oni. Plecaki to jeden z najbardziej komfortowych sposobów przenoszenia podręcznego bagażu. Dlatego często zabieramy je do pracy czy na zakupy. Częste wykorzystywanie tych przedmiotów ma jeden nieprzyjemny skutek – plecaki się brudzą. Wcześniej czy później trzeba więc zdecydować się na pranie plecaka.

Niektórzy obawiają się jednak o stan plecaka po wizycie w pralce. No właśnie – czy to w ogóle bezpieczne? Jak wyprać plecak w pralce, by wyszedł z tej “operacji” bez szwanku? A może lepiej prać ręcznie? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pranie plecaka i wywabianie najczęstszych plam.

Jak wyprać plecak ręcznie?

Ręczne czyszczenie faktycznie jest bezpieczniejsze niż pranie plecaka w pralce. Warto się na nie decydować przede wszystkim przy modelach z dużą liczbą niewielkich elementów, które mogą się uszkodzić w bębnie pralki. Inaczej niedługo możemy zacząć zastanawiać się, jak naprawić zamek czy inną część plecaka.

Jak wyprać plecak ręcznie? Najpierw trzeba go dokładnie opróżnić. Później najlepiej umieścić go w dużej misce lub wannie i delikatnie zwilżyć. Zabrudzone fragmenty należy wyczyścić gąbką z dodatkiem płynu do płukania bądź mycia naczyń. Po zabiegu plecak należy opłukać i wysuszyć w przewiewnym miejscu. Jeśli zabrudzenia nie zeszły za pierwszym razem, należy powtarzać czynność do skutku.

Jak prać plecak? Sposoby na usuwanie najtrudniejszych plam

O ile plecaki używane przez dorosłych zwykle po takim zabiegu będą już czyste, o tyle niejeden plecak szkolny będzie wymagać nieco bardziej wymyślnych metod czyszczenia. Dzieci przez nieuwagę mogą bowiem pobrudzić bagaż długopisem czy jedzeniem. Problemy może sprawić także zaschnięta guma do żucia. 

Jak wyczyścić plecak szkolny z tuszu po długopisie?

Plamy z tuszu są jednym z najczęstszych problemów z plecakami szkolnymi. Zwykły płyn do płukania raczej sobie z nimi nie poradzi. Sposobem na ich wywabienie może być jednak sok cytrynowy. Najlepiej wycisnąć go bezpośrednio z cytryny i zamoczyć w nim gąbkę. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto wysuszyć plamę, zbierając tusz papierem.

Jeśli sok cytrynowy nie pomaga, można spróbować go zastąpić alkoholem. Po namoczeniu w nim gąbki delikatnie nawilżamy plamę, a po kilku minutach próbujemy ją zetrzeć. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy alkohol nie wywabi plecaka.

Jak wyprać plecak szkolny, by usunąć tłuste plamy?

Problemem mogą być także tłuste plamy po jedzeniu. Jak wyprać plecak szkolny, by sobie z nimi poradzić? Rozwiązaniem może być talk. Należy posypać nim plamę, przykryć całość kawałkiem papierowego ręcznika i dociążyć – na przykład książką. Tłuszcz powinien wsiąknąć w proszek.

Jak usunąć z plecaka resztki gumy do żucia?

Przyklejane gdzie popadnie gumy do żucia to spory problem w szkołach. Co jeśli jedna z nich przyklei się także do plecaka? W przypadku świeżej gumy warto umieścić plecak na parę godzin w zamrażarce – oczywiście w foliowej torbie. Po zamarznięciu gumę będzie można łatwo zeskrobać.

Jeśli guma jest już sucha i twarda, od razu trzeba spróbować skrobania. Jeśli pozostaną po niej jakieś plamy, powinien wywabić je ocet. 

Pranie plecaka w pralce – o tym trzeba pamiętać

Czasami nawet zaangażowanie najbardziej wymyślnych metod nie będzie jednak w stanie pomóc w wyczyszczeniu wszystkich zabrudzeń. Trzeba będzie wówczas spróbować innych sposobów. A dokładniej – urządzeń.

Jak prać plecak w pralce? Zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdziemy je na metce. To z niej dowiemy się, czy pranie tego modelu w pralce jest w ogóle dopuszczalne. Jeśli tak, przed praniem należy dokładnie pozamykać wszystkie kieszenie i komory opróżnionego plecaka. Do prania nie wolno używać wybielaczy. Warto ustawić najmniejszą możliwą temperaturę i najniższe obroty bębna. Pranie plecaka w pralce powinno być jednak traktowane jako ostateczność.

0.7/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *