Jak czyścić lampy – poznaj kilka sprytnych sposobów!

Autor
jak czyścić lampy

Oświetlenie, oprócz funkcji praktycznych, spełnia także te dekoracyjne. Szczególnie jeśli postawimy na designerskie lampy. Na co dzień często zapominamy o ich sprzątaniu. Dobrze jest więc, w trakcie generalnych porządków, dokładnie je wyczyścić. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, będą nam służyć i wyglądać dobrze o wiele dłużej. Raz na tydzień wystarczy przetarcie ich ściereczką z mikrofibry. Co miesiąc jednak, powinniśmy poświęcić im o wiele więcej uwagi, aby wyglądały jak nowe przez wiele lat.

Aby klosze i abażury dłużej nam służyły, powinniśmy stosować się do poniższych wskazówek:

Kryształowy/szklany żyrandol

Odłączmy lampę od prądu i delikatnie zdejmijmy z sufitu. Najlepiej jeśli rozmontujemy wszystkie części, aby wszystkie wyczyścić osobno. Koniecznie wykręćmy żarówki przy demontażu żyrandola. Po wykręceniu, myjemy je przy pomocy zwilżonej wodą (z dodatkiem alkoholu) ściereczki.

Kryształy i szklane elementy, powinniśmy umyć w chłodnej wodzie z dodatkiem środka myjącego. Może to być nawet mydło czy płyn do mycia naczyń, ważne jest jednak, aby nie dodawać go zbyt dużo, ani aby woda nie była zbyt ciepła. Może to bowiem skutkować matowieniem szkiełek. Użyjmy delikatnej, miękkiej ściereczki, żeby nie pozostawić zarysowań. Po umyciu, dobrze jest wypłukać delikatne elementy w wodzie z odrobiną octu. Dzięki niej, uzyskamy efekt połysku i brak nieestetycznych zacieków.

Pozostałe części naszej lampy są zapewne metalowe, więc powinniśmy umyć je przy pomocy odpowiednich środków czystości. Chromowane elementy możemy czyścić wodą z mydłem, kute żelazo naftą, a mosiądz roztworem wody i spirytusu.

Lampa z materiału

Nowoczesne lampy coraz częściej wykonywane są z różnego rodzaju tkanin. Jak poradzić sobie z czyszczeniem takiego abażura? Po pierwsze, odłączamy zasilanie i zdejmujemy delikatnie lampę, wykręcając również żarówkę. Myjemy ją tak, jak zostało to opisane w przypadku lamp szklanych. Jeśli materiał abażuru na to pozwala, możemy śmiało wyprać go w pralce, jednak większość płóciennych lamp powinno się czyścić wilgotną gąbką zamoczoną w delikatnym płynie do mycia, nie wkładając ich pod bieżącą wodę i uważając aby nie powstały zacieki, szczególnie jeśli jest w ciemnym kolorze.

Abażurów wykonanych z pergaminu w żadnym wypadku nie wolno moczyć. Powinno się systematycznie wycierać je z kurzu, suchą szmatką lub miotełką, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń, można delikatnie wytrzeć je gumką do mazania.

Lampa drewniana

Drewniane elementy będą wyglądać jak nowe, jeśli użyjemy do czyszczenia i polerowania ich, preparatów z woskiem. Właściwa pielęgnacja, pozwoli nam cieszyć się ich oryginalnością przez długi czas.

Najważniejsza, w czyszczeniu wszelkiego rodzaju lamp, jest systematyczność. Jeśli przynajmniej raz w tygodniu, delikatną miotełką lub miękką szmatką odkurzymy nasze lampy, o wiele łatwiej będzie nam je umyć podczas generalnych porządków i o wiele dłużej będą nam służyć i dekorować nasze wnętrza.

1/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *