Czym różni się leczenie stomatologiczne u dzieci od tego u dorosłych?

Autor
leczenie stomatologiczne

Wizyty w gabinetach stomatologicznych nie należą do najprzyjemniejszych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zazwyczaj udajemy się do klinki dentystycznej w momencie, gdy zaczynamy borykać się z bolącym zębem. Niewielka ilość osób pamięta oraz ma czas na cykliczne odwiedzanie stomatologa oraz wykonywanie kontrolnych zdjęć panoramicznych, pozwalających lekarzowi na sprawdzenie, w jakim stanie są poszczególne zęby. Regularne chodzenie na kontrole dentystyczne może zaowocować bieżącym leczeniem zębów, które nie uległy całkowitemu zepsuciu, przez co nie ma konieczności zatruwania znajdujących się w nich kanalików. Każdy pacjent powinien być jednak traktowany przez lekarza indywidualnie, gdyż przypadłości z jakimi zgłaszamy się do specjalisty mogą być naprawdę rozmaite. Od diagnozy w dużej mierze zależy to, jakie czynności lekarz wykona, by uśmierzyć nasz ból oraz czy konieczne będzie korzystanie ze środka znieczulającego, takiego jak Lignocainum Jelfa. Warto wiedzieć, że dzieci udające się do dentysty zazwyczaj borykają się z innymi problemami niż dorośli. Czym zatem różni się leczenie stomatologiczne u dzieci od tego u dorosłych? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Wizyta osoby dorosłej u dentysty – co najpierw?

Jeśli od dawna nie odwiedzaliśmy kliniki dentystycznej i postanowiliśmy udać się do tego miejsca, ponieważ odczuwamy ból zęba, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wykonać, jest zrobienie zdjęcia panoramicznego zębów. Posiadając taką klisza bądź płytę CD, na której znajduje się zdjęcie rentgenowskie, wybrany przez nas lekarz już na pierwszej wizycie będzie mógł stwierdzić, które zęby wymagają leczenia. Dzięki temu będziemy także wiedzieli, jak poważne ubytki powstały w naszych trzonowcach od ostatniej wizyty u stomatologa oraz będziemy mogli oszacować koszty leczenia. Warto także poszukać odpowiedniego specjalisty zamiast umawiać się na wizytę do tego, który ma swój gabinet tuż za rogiem naszego miejsca zamieszkania. Najlepiej przeszukać różne strony internetowe i fora stomatologiczne, które pomogą określić nam, jaki standard usług oferuje dany dentysta. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie opinii umieszczonych w wizytówce Google lub recenzji znajdujących się w mediach społecznościowych.

Leczenie próchnicy – na czym polega?

Próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie gromadzące się w jamie ustnej. Za jej przyczyną twarde tkanki zęba stopniowo ulegają odwapnieniu i rozpadowi. Dlatego też, warto odwiedzać regularnie gabinety stomatologiczne, gdyż wcześnie wykryta próchnica może być leczona z wykorzystaniem metody remineralizacji, która polega na nałożeniu na oczyszczone miejsce w zębie związków fluoru. Dzięki nim jony wapniowe, fluorkowe oraz fosforanowe ponownie wypełniają uszkodzone miejsce w zębie. Oczywiście, aby uzyskać zamierzony efekt, konieczne jest wykonanie zabiegu kilkukrotnie. Kolejną metodą leczenia próchnicy jest plombowanie. Warto wiedzieć, że zębina nie jest tak odporna na uszkodzenia jak szkliwo, gdyż jest to tkanka miękka. Dlatego też jeśli lekarz zauważy w naszym zębie dziurkę, poda nam środek znieczulający np. Lignocainum, następnie usunie chorą tkankę, przy pomocy wiertła, aby móc umieścić w miejscu ubytku wypełnienie stałe, czyli plombę.

Leczenie kanałowe – tylko wtedy, kiedy to konieczne

Brak cyklicznych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba spowodowanego nieleczoną próchnicą. Wówczas jedyną metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Zazwyczaj lekarze nie przystępują do takiego zabiegu bez zaaplikowania wcześniej znieczulenia, jakim może być np. preparat Citocartin. Leczenie kanałowe bez podania środka znieczulającego byłoby bardzo bolesne. Lekarz bowiem musi oczyścić kanały ze znajdujących się w nich tkanek i bakterii, gdyż tylko wtedy taki zabieg będzie skuteczny i sprawi, że ból zęba ustąpi. Po usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej, precyzyjnym oczyszczeniu kanałów oraz ich osuszeniu, dentysta może szczelnie zamknąć kanały umieszczając w nich wypełnienia stałe.

Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia endodontycznego? Przeczytaj nasz artykuł „Leczenie kanałowe od A do Z – co warto o nim wiedzieć?„, z którego dowiesz się, kiedy i dlaczego należy przeprowadzić taki zabieg!

Wizyta dziecka u dentysty – od czego zacząć?

Zanim udamy się z dzieckiem do stomatologa, niezwykle istotną kwestię stanowi wybór odpowiedniego lekarza. Najlepiej, żeby wybrany przez nas specjalista miał świetne podejście do dzieci i nie wystraszył malucha już na pierwszej wizycie. Jeśli udamy się do lekarza, który będzie potrafił wywołać na twarzy dziecka uśmiech sprawiając, że przerażenie towarzyszące maluchowi wchodzącemu do kliniki zniknie, będziemy mieć pewność, że wybraliśmy właściwego dentystę. Od pierwszej wizyty zależy to, jak pociecha będzie postrzegała stomatologów. To czy zostaną obalone mity związane z wizytą w gabinetach dentystycznych w dużej mierze, zależy od podejścia lekarza do małych dzieci.

Jak wybrać odpowiedniego dentystę dla malucha?

Przede wszystkim, wybranie odpowiedniego dentysty należy zacząć od sprawdzenia opinii innych pacjentów dotyczących poszczególnych lekarzy. W tym celu możemy np. wejść na stronę Znany lekarz, na której pacjenci wystawiają oceny lekarzom, u których odbyli wizytę. Znajdziemy tam wielu specjalistów, którzy zajmują się leczeniem ząbków dziecięcych. Jeśli wybrany przez nas lekarz nie posiada tam profilu, wówczas możemy utworzyć wątek na forum regionalnym i czekać na odpowiedzi osób, które odbyły leczenie u danego lekarza.

Wizyta adaptacyjna – warto o niej pamiętać

Jeśli już wybraliśmy odpowiedniego lekarza dla naszego malucha, najwyższy czas umówić pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy jednak, że podczas takiego spotkania lekarz nie powinien wykonywać żadnych poważnych zabiegów, które mogłyby wywołać u dziecka ból. Wizyta adaptacyjna ma na celu oswojenie malucha z nowym miejscem, sprzętami, jakimi posługuje się dentysta, oraz z samym specjalistą, którego dziecko w pierwszej chwili może się bać. Po takim spotkaniu zobaczymy także, jakie podejście do dziecka ma wybrany przez nas lekarz i będziemy mogli podjąć decyzję związaną z leczeniem ząbków malucha w tym właśnie gabinecie.

A czy wiecie czym różnią się poszczególne elementy wyposażenia gabinetów stomatologicznych? Jeśli nie, dowiedz się tego tutaj – „Do czego służą wiertła i wiertarki stomatologiczne? Poznaj rolę kątnic, prostownic i turbin! 

Leczenie zębów u dziecka – jak przebiega?

Leczenie próchnicy u dziecka niewiele różni się od leczenia jej u osoby dorosłej. W zębach mlecznych dentysta także musi oczyścić trzonowca z powstałej próchnicy, a następnie umieścić w nim wypełnienie stałe. Zasadniczą różnicą między zębami mlecznymi a stałymi jest poziom zmineralizowania tkanek. Zęby dzieci są zdecydowanie mniej zmineralizowane, co powoduje znacznie szybsze rozprzestrzenienie się próchnicy i tym samym zniszczenie zęba. Warto wiedzieć także, że jeśli zajdzie taka potrzeba, maluchowi także może zostać podane znieczulenie. Musi to być jednak preparat przeznaczony dla dzieci w określonym wieku. Jednym z najbezpieczniejszych środków rekomendowanych do stosowania w jamie ustnej dziecka jest Ubistesin. Od chwili zaaplikowania znieczulenia, do momentu jego działania upływa od 1 do 3 minut. Zazwyczaj preparat ten działa około 45 minut. Dlatego tez może być stosowany podczas przeprowadzania zabiegów mających na celu wyleczenie ząbka malucha.

Potrzebujesz więcej informacji o zdrowiu? Wejdź na: www.sukceskobiety.pl

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *