Granit we wnętrzach

Autor
Granit we wnętrzach, jako blat kuchenny

Granit to materiał bardzo popularny w ostatnich latach, zarówno jeśli chodzi o budownictwo, jak i wykończenia wnętrz, czy branżę pogrzebową. Jest bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości mechaniczne. Pomimo tego, że jego obróbka bywa bardzo trudna, to jednak wciąż cieszy się sporym powodzeniem. Jego twardość sprawia, że jest bardzo wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Kolorystyka granitu

Granit może występować w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Jego różne gatunki mogą występować w różnych odcieniach szarości, bieli, różu czy brązu. Bardzo atrakcyjny i warty uwagi jest granit ciemny – czarny, granatowy czy ciemnobrązowy. W tej wersji często pojawia się we wnętrzach domów i mieszkań. Szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się kuchenne blaty wykonane z granitu, właśnie w ciemnych odcieniach. Prezentują się elegancko i nowocześnie, zwłaszcza we współcześnie urządzonych wnętrzach. Jasny granit bywa wykorzystywany nieco rzadziej, jednak stosuje się go przy wykańczaniu parapetów lub jako dekoracyjne elementy elewacji budynku.

Gatunki granitu, jakie warto znać

Jednym z gatunków granitu, o jakim trzeba wspomnieć, jest granit Impala. Jest to odmiana, której cechą charakterystyczną jest ciemna, głęboka barwa i ponadprzeciętna twardość. Ten rodzaj granitu pochodzi z RPA. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian granitu, wykorzystywana na polskim rynku. Szczególnie często stosowana przy wykonywaniu blatów kuchennych, gdzie daje oszałamiający efekt.

Warto także zwrócić uwagę na granit Star Galaxy. Podobnie jak poprzednik, także wyróżnia się mocną barwą. Jednak posiada jeszcze jedną, szczególną cechę – złote drobiny, które nadają mu szlachetnego i eleganckiego charakteru. Można go wykorzystać przy produkcji blatów kuchennych, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, jak również przy tworzeniu dekoracyjnych płytek, przydatnych przy urządzaniu innych domowych pomieszczeń.

Wiele kopalń wydobywających granit położonych jest w pobliżu Strzegomia. To właśnie od tego miasta wziął swoją nazwę granit strzegomski. Jest szczególnie warty uwagi ze względu na bogatą i zróżnicowaną gamę kolorystyczną. Granit strzegomski występuje zazwyczaj w różnych odcieniach szarości upstrzonej ciemnymi śladami. Bardzo często ten rodzaj granitu wykorzystywano do tworzenia pomników i budynków.

Cena granitu

Ceny granitu bywają bardzo różne w zależności od barwy, jaką przybiera skała. Podczas gdy cena za popularne odcienie oscyluje zazwyczaj w granicach dwustu złotych za metr kwadratowy, to za bardziej luksusowe odmiany trzeba zapłacić nawet ponad dwa tysiące złotych. Oczywiście, tyle wynosi sam koszt zakupu płyty. W zależności od jej przeznaczenia, koszt należy powiększyć o jej obróbkę w profesjonalnym zakładzie kamieniarskim. Trzeba mieć też świadomość tego, że zakupiona płyta nigdy nie zostanie wykorzystana w całości. Zawsze pozostaną elementy, które zwyczajnie się wyrzuca.

Podsumowując, granit i granitowe elementy są bardzo popularne w urządzaniu wnętrz. Trzeba jednak przygotować się na to, że jego wykorzystanie wiąże się z dość wysokimi kosztami. Efekt końcowy bywa jednak naprawdę zachwycający i z pewnością tego wart.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *