Podeszwy butów do biegania. Jak dobrać je do nawierzchni?

Autor
buty do biegania w terenie

Bieganie należy do najprostszych i najbardziej naturalnych form ludzkiej aktywności. I choć każdy zaczyna biegać już jako małe dziecko, przez lata w Polsce niewielu ludzi decydowało się na takie treningi. W ostatnich latach moda na bieganie zdobywa jednak nad Wisłą kolejne przyczółki. Ten prosty, ale dający wiele satysfakcji sport nie wymaga skomplikowanego sprzętu ani miesięcy przygotowań. Wyjątkiem są buty. Salomon, Nike, Adidas, Saucony – marka ma w tym przypadku duże znaczenie. Biegówki muszą być komfortowe pod każdym względem i dobrze dopasowane do stopy, a tego nie gwarantują tani producenci. Wygoda ułożenia stopy to jednak nie wszystko. Buty do biegania muszą być dopasowane również do nawierzchni, po której biegamy. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, nawet buty Salomon Speedcross nie na każdym podłożu sprawią się równie dobrze. Jakie podeszwy do butów sportowych najlepiej nadają się na asfalt, a jakie do biegania w terenie czy po tartanie? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Buty do biegania – czy wystarczą buty sportowe?

Buty do biegania – podeszwa ma w nich kluczowe zadanie zapewnienia bezpieczeństwa kroku. Obuwie nie ma prawa się ślizgać nawet podczas ulewnego deszczu – nikt nie wie, kiedy pogoda się załamie!

Teoretycznie do biegania wystarczą zwykłe trampki czy adidasy z bazaru – podeszwa w butach sportowych nie pozwala się ślizgać. Nadadzą się nawet takie, które są przeznaczone na zajęcia w hali czy treningi na siłowni… prawda?

Niestety nie. Buty sportowe to niekoniecznie buty do biegania! Takie obuwie często tylko wygląda na przeznaczone dla sportowców. W rzeczywistości, zupełnie nie nadaje się do poważnej aktywności fizycznej.

Każdy, kto zaczyna regularnie biegać, zaczyna rozglądać się za bardziej profesjonalnym obuwiem. Zwykłe buty sportowe nie są bowiem przystosowane do przeciążeń, jakie działają na stopę w trakcie biegu na kilka lub kilkanaście kilometrów. Podeszwy do butów sportowych nie mają wystarczającej amortyzacji, aby gwarantować bezpieczeństwo oraz komfort kroku. Efekt biegania w takim obuwiu? Otarcia, odciski, pęcherze, czerniejące paznokcie i bóle stawów niemal gwarantowane. Nie o takie rezultaty biegania chodzi!

Buty do biegania – podeszwa. Jakie jest jej dokładne zadanie?

Podeszwy do butów sportowych przeznaczonych do biegania mają nie tylko zapobiegać poślizgowi. Mają wspierać układ ruchu w noszeniu ciężaru biegacza.

Buty dedykowane biegowym aktywnościom pozwalają zminimalizować ryzyko urazów i zapewniają zdecydowanie większy komfort na trasie. Ich głównym atutem jest amortyzacja, której najwięcej znajdziemy w modelach treningowych.

To właśnie amortyzujące buty do biegania – podeszwa wysoka, podbita dużą ilościa pianki – są przeznaczone dla początkujących. Amortyzowane treningówki są w dobre tym bardziej, że posiadają systemy dodatkowo stabilizujące piętę. W nich, początkujący biegacz może doskonalić technikę bez ryzyka przeciążeń stawów.

Dzięki tym właściwościom, bieganie staje się znacznie przyjemniejsze. Dobrym wyborem będą zwłaszcza modele Salomon – buty do biegania tej marki należą do najlepszych na rynku.

Podeszwy do butów sportowych – czy zawsze muszą mieć wysoką amortyzację?

Wraz z pokonywaniem kolejnych szczebelków na drabinie biegowego wtajemniczenia, można zdecydować się na bardziej wyspecjalizowane obuwie z mniejszą ilością amortyzacji. Po słabiej amortyzowane buty do biegania (podeszwa niższa na pierwszy rzut oka), sięgnąć można dopiero wtedy, kiedy będziemy mogli pochwalić się dobrze wypracowaną techniką biegu.

Przeszkodą w zakupie biegowego obuwia nie powinna być też cena. Najtańsze pary kosztują już od 150 złotych a i tak gwarantują większy komfort biegu niż klasyczne sportowe obuwie. Z czasem warto zainwestować w swoje biegowe obuwie większe fundusze. Kiedy treningi wejdą nam w krew, z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Buty do podstawa biegowych możliwości!

Buty do biegania – jaka podeszwa w zależności od terenu sprawdzi się doskonale?

Buty do biegania na różnych nawierzchniach

Oprócz odpowiedniej amortyzacji, prawidłowo dobrana podeszwa butów do biegania pozwala zachować dobrą przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni. Na rynku znajdziemy modele dostosowane do najchętniej uczęszczanych biegowych tras. Buty szosowe oraz trailowe (czyli do biegów terenowych) znacznie róznią się swoimi właściwościami – w tym konstrukcja podeszwy.

Bieganie po asfalcie – jakie podeszwy do butów sportowych?

Zdecydowanie najwięcej osób odbywa swoje treningi na asfalcie. To właśnie taką nawierzchnią pokryte są boczne drogi, alejki czy bulwary, na których najczęściej można spotkać biegaczy. Często osoby biegające w mieście są wręcz “skazane” na asfalt, bo to na takim twardym podłożu odbywa się też zdecydowana większość biegów masowych. Nic dziwnego, że buty do biegania po asfalcie dominuja w sklepach sportowych.

Szosowe buty do biegania – jaka podeszwa? W przypadku butów do biegania po asfalcie kluczowa jest wysoka amortyzacja. Na twardej nawierzchni nasze nogi muszą mierzyć się z największymi przeciążeniami, dlatego but powinien je nieco osłabiać. Z tego powodu obuwie do biegania po asfalcie posiada zwykle grubą, mocno amortyzowaną podeszwę, a nawet specyficzne poduchy.

Zewnętrzne podeszwy do butów sportowych powinny być wykonana z mieszanki gum odpornych na ścieranie, na które jest narażona na twardym podłożu.

Ważny będzie bieżnik – wgłębienia na podeszwie nie muszą być bardzo głębokie, ale jednak wyraźnie zaznaczone. Konstrukcja podeszwy butów sportowych ma za zadanie zapobiegać poślizgowi na gładkiej (często mokrej) nawierzchni. Nie powinno się więc biegać w butach z gładkim bieżnikiem, przeznaczonym na halę.

Uzupełnieniem mogą być siateczkowane przestrzenie na cholewce w okolicach podeszwy. Asfalt często bywa ciepły, dlatego na takim podłożu stopy najszybciej się przegrzewają, a siateczki pomogą w wentylacji. Buty do biegania po asfalcie sprawdzą się też na innych twardych podłożach, na przykład na kostce brukowej.

Buty do biegania – podeszwa w teren

Najprostsze terenowe ścieżki można znaleźć w miejskich parkach, oraz oczywiście w małych miejscowościach położonych w sąsiedztwie lasów i pól. Najtrudniejsze trailowe trasy to natomiast wysokogórskie szlaki, na których również nie brak biegaczy. Im trudniejszy teren, tym wyższy poziom treningowego zaawansowania jest potrzebny do ukończenia zakładanego dystansu. A jakie podeszwy do butów sportowych wybrać w ziemistą trasę?

Kluczowa będzie tutaj właśnie podeszwa, która musi zapewnić przyczepność w zdecydowanie trudniejszych warunkach niż buty na asfalt. Z tego powodu w butach do biegania w terenie znajdziemy znacznie bardziej agresywny, czyli głębszy bieżnik. Najdłuższe kołki są przeznaczone do biegania – w grząskim terenie, na kamieniste szlaki wybiera się nieco mniej rozbudowany bieżnik.

Podeszwa butów do biegania w terenie powinna być też stosunkowo twarda, by biegacz nie odczuwał tak bardzo napotykanych kamieni czy korzeni. Twarda podeszwa zminimalizuje także ryzyko uszkodzenia butów, większe niż na asfalcie. Powinna też posiadać dodatkową stabilizację, która pomoże na nierównym terenie. Pomocne będą rzeźbienia podeszwy, które zapobiegają przyczepianiu się do niej błota. Wielu producentów, takich jak Salomon, buty do biegania w terenie wyposażyło w specjalny system rowków. Dzięki nim, buty nie stają się ciężkie od przyklejonego błota.

Najlepsza przyczepnością cechują się podeszwy butów sportowych z szerokimi kolcami. Niestraszne im głębokie błoto i zbiegi po mokrej trawie. Jesli jednak biegacz ma na trasie kawałek asfaltu, przemierzenie go w kolczastym obuwiu jest katorgą dla stóp… Kolce to ostateczność, dla biegaczy trailowych poszukujących mocnych wrażeń w błocie po kolana.

Buty do biegania – jaka podeszwa na bieganie po tartanie?

Bieganie po tartanie to domena wyczynowych biegaczy. Zdecydowana większość amatorów sportu wybiera asfalt lub terenowe ścieżki. Tymczasem tartanowe bieżnie spotkamy niemal wyłącznie na lekkoatletycznych stadionach.

Jeśli jednak ktoś chce spróbować swoich sił na takiej nawierzchni, powinien wyposażyć się w specjalne buty. Do biegania po tartanie służą kolce. Już sama ich nazwa wskazuje na typ podeszwy, na której znajduje się właśnie kilka ostrych kolców. Znacznie różnią się od kolców terenowych – podeszwy do butów sportowych na tartan są bliższe piłkarskim.

Taka konstrukcja podeszwy pozwala na dynamiczne odbijanie się od nawierzchni. W butach do biegania po tartanie nie ma jednak żadnej amortyzacji. Dlatego nie nadają się do regularnych treningów dla amatorów, a wyłacznie do szlifowania tempa przez doświadczonych zawodników.

Podeszwy do butów sportowych na bieganie po piasku

Na bieganie po piasku mogą sobie zwykle pozwolić jedynie mieszkańcy nadmorskich miejscowości lub osoby, które mają w okolicy plażę nad jeziorem czy rzeką. Bieganie w takich warunkach wiąże się z większym wysiłkiem niż na twardym podłożu. Jakie buty wybrać na taką nawierzchnię? Najlepiej sprawdza się bieganie po piasku boso.

Jeśli jednak obawiamy się ewentualnych skaleczeń, na piasek nadają się też buty minimalistyczne. Podeszwy do butów sportowych minimalistycznych mocno różnią się od klasycznego obuwia do biegania.

Mają zerowy drop, czyli podeszwa na całej długości buta ma taką samą grubość. Do tego jest niemal pozbawiona amortyzacji i bardzo elastyczna. Takie buty ułatwiają natomiast pracę nad zmianą techniki biegu.


Buty do biegania – jaka podeszwa sprawdza się w zależności od terenu? Na asfalt należy wybierać podeszwy do butów sportowych z wysoka amortyzacją i przyczepnym bieżnikiem o umiarkowanej głębokości. Do treningów terenowych rusza się w butach z bieżnikiem głębokim, a na bieżnię tartanową w specjalnie przystosowanych do tego kolcach. Buty do biegania – podeszwa na piasek to z kolei buty minimalistyczne lub… całkowity brak obuwia!

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *