Jaka wiertarka do domu – z udarem czy bez udaru?

Autor

Wiertarka to jedno z przydatniejszych narzędzi w domu. Umożliwi wiercenie otworów pod kołki montażowe, wykonywanie odwiertów w różnego rodzaju materiałach, a wyposażając się w specjalny osprzęt, pozwoli przeprowadzać drobne prace szlifierskie. Jednak kupując to urządzenie, niezbędne będzie zastanowienie się nad ważną kwestią, jaką jest to czy sprzęt będzie posiadać funkcję udaru czy nie. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Co to jest funkcja udaru i dlaczego wyposaża się w nią niektóre wiertarki?

Udar to niezwykle przydatna funkcja, dzięki której wiertarka nie tylko obraca wiertłem, lecz również wykonuje nim ruchy posuwisto–zwrotne. Umożliwia to znacznie efektywniejszą pracę, ponieważ wiertło nie tylko rozwierca materiał roboczy, lecz także dodatkowo go podkuwa i skrusza. Jest to szczególnie przydatne podczas wiercenia w cegle i kamieniu, a także ścianach zbudowanych z żelbetu. W połączeniu z dobrej klasy wiertłem wiertarka udarowa będzie w stanie kilkukrotnie przyśpieszyć proces wykonywania otworów.

Specyficznym rodzajem udaru jest także funkcja skuwania spotykana w młotowiertarkach z uchwytem SDS+. Dzięki specjalnemu systemowi mocowania wiertła oraz mechanizmowi udarowemu taka wiertarka może wprawiać zamocowany osprzęt zarówno w ruch obrotowy z udarem, jak również sam ruch posuwisto-zwrotny. Umożliwia to montaż dłuta oraz prace związane ze skuwaniem lub wyburzaniem.

Wiertarka marki Bosch

Wiertarka udarowa – definicja uniwersalności

Sprzęt umożliwiający pracę zarówno z włączonym, jak i wyłączonym udarem będzie w stanie uporać się z większością wyzwań, jakie można spotkać na placu budowy. To właśnie dlatego wiertarka udarowa jest tak bardzo popularna wśród domowych majsterkowiczów. W zamian za jednorazowe wydanie pieniędzy otrzymuje się wysoce wszechstronne urządzenie, którym będzie można wykonywać otwory w praktycznie każdym materiale, jak również szybko uporać się z wierceniem w twardych ścianach.

Dobrym tego przykładem może być uniwersalna wiertarka udarowa Bosch GSB 550. Została ona wyposażona w wydajny silnik elektryczny o mocy 550 W, który pozwala jej wiercić otwory o średnicy  dochodzącej do 13 mm w betonie, 25 mm w drewnie oraz 10 mm w stali konstrukcyjnej. Włączenie lub wyłączenie mechanizmu udarowego odbywa się poprzez przesunięcie selektora umieszczonego na górnej części obudowy wiertarki.

Parametry te sprawią, że wiertarka udarowa Bosch GSB 550 w okamgnieniu poradzi sobie z wykonywaniem otworów w ścianach zbudowanych z cegły lub bloczków betonowych. Jednak do wiercenia w ścianach zbudowanych z żelbetu lub innych twardych materiałów warto wyposażyć się w wiertarkę udarową Bosch GSB 24-2 jest ona w stanie wygenerować do 25% więcej cyklów udarowych w ciągu minuty, dzięki czemu wiertło będzie efektywniej „wgryzać się” w obrabiany materiał.

Wiertarka od marki Bosch

Do czego przyda się wiertarka bez udaru?

Czy do domowego majsterkowania wiertarka bez udaru w ogóle ma sens, skoro narzędzia udarowe są tak bardzo uniwersalne? Krótko mówiąc – tak, chociaż odpowiedź na to pytanie jest nieco skomplikowana. Wiertarka bez udaru jest znacznie prostsza w budowie, ponieważ nie posiada w sobie mechanizmu odpowiadającego za generowanie udaru. Zredukowana liczba ruchomych mechanizmów oznacza dłuższą żywotność sprzętu, a także znacznie mniejszą wagę. Dzięki temu operowanie wiertarką bez udaru jest prostsze i mniej męczące, co ułatwia wielogodzinną pracę.

Należy jednak pamiętać, że wiertarka bez udaru kompletnie nie nadaje się do wiercenia w ścianach. Nawet wykonywanie nią otworów w lekkich materiałach takich jak gazobeton czy pustaki ceramiczne sprawiać będzie dużo problemów.

Kto zatem powinien kupić wiertarkę bez udaru? Przede wszystkim majsterkowicze, którzy często pracują w drewnie oraz stali konstrukcyjnej. Niska waga takiego sprzętu ułatwi precyzyjne nawiercanie materiału oraz idealne wycentrowanie wiertła. Ze względu na mniejsze wymiary niektórych modeli (przykładowo Bosch GBM 6 RE) wiertarka bez udaru sprawdzi się również podczas prac związanych z serwisowaniem maszyn i pojazdów.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *