Przeprowadzka – jak się spakować?

Autor
Przeprowadzka - pakowanie się

Kupno domu, wynajem mieszkania – niezależnie od przyczyny przeprowadzki, może nam ona sprawić wiele kłopotów. Niekończące się pakowanie pudeł i kartonów, bałagan, zagubione i uszkodzone rzeczy. To tylko niektóre z wyzwań, które nas czekają. Jak przygotować się do tego wydarzenia aby uniknąć chaosu, zniszczeń i stresu?

Parę miesięcy przed

Przygotowania do przeprowadzki warto zacząć o wiele wcześniej, niż na kilka dni przed. Powinniśmy przygotować grube kartony, mocną taśmę i markery, a także folię bąbelkową. Najlepiej rozpocząć od posortowania rzeczy. Dobrze jest zaplanować, które sprzęty, meble i ubrania będą nam potrzebne “na już” w nowym miejscu. Wtedy będziemy mogli przejrzeć i spakować całą resztę o wiele wcześniej. Gotowe pudła możemy schować na strych, do komórki lokatorskiej lub piwnicy, do momentu samej przeprowadzki.

Jeszcze lepszym pomysłem będzie wynajęcie przechowalni typu self-storage. Możemy wynająć dokładnie tyle miejsca, ile będzie nam potrzebne do przechowania danej ilości kartonów, a nawet mebli. Dzięki temu, zwolnimy miejsce do swobodnego sortowania i pakowania ważniejszych rzeczy. W magazynie takim, przechowamy praktycznie wszystko. Od sprzętów po ubrania, czy zastawy stołowe. Czas wynajmu jest elastyczny, a boksy dopasowane wielkością do potrzeb. Nie musimy także martwić się bezpieczeństwem, ponieważ możemy liczyć na monitoring 24/7 i kontrolę dostępu. Wszystkie pomieszczenia mają stałą temperaturę i nie dochodzi do nich wilgoć, tak jak ma to miejsce w piwnicach czy na strychach.

Dwa tygodnie przed

Warto rozplanować posiłki tak, aby pozbyć się większości zapasów żywnościowych z szafek i zamrażarki. Nie ma sensu, przewozić wśród sprzętów dodatkowych pudełek, szczególnie tych ciężkich (np. zgrzewki mleka, wody, opakowań makaronów) czy mogących się rozsypać i zabrudzić resztę rzeczy (np. cukier, mąka, dżemy).

Dobrym pomysłem jest zapakowanie pościeli i ubrań w worki próżniowe. Będą wtedy zajmowały o wiele mniej miejsca i będziemy mieć pewność, że nie zniszczą się podczas przewożenia. Ponadto, warto również zająć się posortowaniem i zabezpieczeniem najważniejszych dokumentów. Każdego dnia powinniśmy spakować choć jeden karton, jednocześnie pamiętając o odpowiednim ich zabezpieczeniu.

Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź nasz artykuł „4 najważniejsze kwestie przy podpisywaniu umowy deweloperskiej„!

Warto pamiętać

Nie przewozimy śmieci

Czas zbliżającej się przeprowadzki jest najlepszym momentem na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z domu. Jeśli nie używaliśmy czegoś przez ostatni rok, to istnieje naprawdę niewielka szansa, że jeszcze się nam to przyda.

Ubrania na wieszakach

Sukienki czy płaszcze, wiszące na wieszakach, najlepiej zapakować w worki, w których zrobimy otwór na przeciągnięcie haczyka, a dół zabezpieczymy gumką recepturką. Po przewiezieniu, wystarczy że rozwiesimy ponownie ubrania w szafie i pościągamy worki.

Etykiety

Podpisujmy kartony, aby podczas przewożenia można było zwrócić szczególną uwagę na rzeczy delikatne. Dzięki temu także, o wiele sprawniej, uda nam się rozpakować w poszczególnych pomieszczeniach odpowiednie pudła.

Bagaż podręczny

Do jednego czy dwóch kartonów, ewentualnie walizki, spakujmy rzeczy, które będą nam niezbędne pierwszego dnia w nowym miejscu. Podstawowe kosmetyki, ubranie, ładowarka do telefonu, kubek i talerzyk. Warto także przygotować narzędzia, potrzebne podczas rozpakowywania (np. nożyczki, śrubokręt), a także worki na śmieci i ręczniki papierowe.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *