Laptop – jak o niego zadbać? Praktyczne wskazówki

Autor
laptop na udach

Laptopy to urządzenia, które znaleźć możemy właściwie w każdym polskim domu. Dawniej na jedno mieszkanie przypadał często tylko jeden personalny komputer. Obecnie ciężko sobie wyobrazić, by nie było ich kilka, a to wszystko za sprawą “laptopowej rewolucji”. Jak każde urządzenie elektroniczne wymaga odpowiedniego użytkowania. Jak dbać o laptop? Porady, które przedstawiamy przydadzą się każdemu użytkownikowi!

Nie przegrzewaj laptopa

Źle funkcjonująca wentylacja to bardzo poważne zagrożenie dla laptopa. Jeśli zadania które wykonujesz, wymagają wysokich mocy przerobowych, laptop będzie sukcesywnie się nagrzewał. Jeśli wentylacja jest zepsuta lub zatkane zostały otwory, wówczas dojść może do przegrzania i w efekcie uszkodzenia podzespołów jak na przykład dysk, karta graficzna czy procesor. Naprawa może być droga, często po prostu nieopłacalna. 

Jeśli czujesz, że laptop jest gorący, albo pracuje zdecydowanie głośniej niż zwykle, wówczas nie zwlekaj, tylko sprawdź, czy udami, kocem albo pościelą nie zasłaniasz otworów wentylacyjnych. Wentylacja może być regularnie czyszczona za pomocą sprężonego powietrza. Taka sama zasada dotyczy oczywiście również komputerów stacjonarnych i gamingowych. O tym, jak stworzyć najlepsze miejsce do oddawania się grom, pisaliśmy już w artykule https://www.gorlice.info.pl/2021/03/23/monitory-gamingowe-i-inne-akcesoria-budujemy-stanowisko-dla-gamera/, do którego zapraszamy zainteresowanych!

Nie kładź napojów obok

Każdy zna osobę (lub jest nią sam), która musiała naprawiać laptopa z powodu jego zalania. Bardzo niebezpieczne jest stawianie napojów w bliskim otoczeniu laptopa. Praca lub rozrywka z kawą, herbatą czy napojem pod ręką… chwila nieuwagi i cała zawartość ląduje na komputerze. Jeszcze gorzej, gdy spożywamy alkohol, na przykład wino. Co robić w przypadku zalania laptopa? Po pierwsze odpiąć zasilanie, a jeśli mamy taką możliwość, również baterię. Konieczne może okazać się zaniesienie urządzenia do serwisu i to po pewnym czasie od wydarzenia. Płyn, który dostał się do środka nie musiał zepsuć laptopa, który działał nadal, jednak po upływie kilku tygodni, korozja zrobi to za niego.

Zadbaj o zasilacz

Kabel od zasilacza bardzo często ulega pęknięciu, dlatego staraj się nie używać go w wygiętej pozycji. Jeśli natomiast już dojdzie do jego uszkodzenia, wówczas zainwestuj w nowy. Po pierwsze zniszczony może doprowadzić do zwarcia i zniszczyć laptopa, a po drugie może być niebezpieczny dla człowieka i zwierząt. Wybierając nowy zasilacz, należy kupić tylko oryginalny, który będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenia.

Jak bezpiecznie otwierać laptop?

Bardzo częstym problemem jest uszkodzona klapa od laptopa. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy nie otwierają jej pośrodku, a chwytają za róg i ciągną, przykładając znacznie większą siłę. To prowadzi do uszkodzenia zawiasów. Podobnie wygląda sprawa z przenoszeniem go. Nie należy trzymać za klapkę, a dwoma rękami od spodu, tak aby nam nie wypadł.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli mamy problemy z technicznym aspektem działania laptopa, warto skorzystać z pomocy ekspertów w serwisie, albo przynajmniej oficjalnych działów obsługi klienta marki, z którą się związaliśmy zakupem urządzenia. Z pomocą przyjdzie nam także wyszukiwarka Google. Wystarczy, że wpiszemy w nią interesujące nas hasło, jak na przykład “jak wybudzić laptop z hibernacji” i dodamy markę naszego sprzętu, a powinniśmy otrzymać wiele odpowiedzi na to zapytanie.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Elektronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *