Wiskoza – czy można być eko, nosząc ubrania wiskozowe?

Autor
wiskoza

W ciągu kilku ostatnich lat bardzo dużą popularność zyskała wiskoza. Ubrania czy akcesoria wykonane z tego materiału są niezwykle przewiewne i idealnie odprowadzają wilgoć. Sprawdzą się zatem najlepiej wiosną oraz latem. Za co jednak najbardziej ceniona jest wiskoza? Materiał ten zachowuje swoje piękne barwy na bardzo długi czas. Podczas prania z tkaniny nie wypłukują się bowiem barwniki. Osoby, którym zależy na życiu w zgodzie z naturą, zastanawiają się jednak, czy nosząc ubrania wiskozowe możemy być eko. Postaramy się zatem odpowiedzieć na to jakże nurtujące pytanie. Sprawdź!

Tkanina naturalna czy syntetyczna – jaka jest wiskoza?

Większość z nas zastanawia się, jakim materiałem jest tak naprawdę wiskoza. Tkaniny celulozowe wytwarza się bowiem z naturalnych składników. Można by zatem rzec, że także i pozyskany z nich surowiec będzie ekologiczny. Niestety musimy pamiętać, że do produkcji włókien wiskozowych wykorzystuje się także inne półprodukty. Jednym z nich jest np. kwas siarkowy. Powszechnie zostało zatem przyjęte, że wiskoza jest materiałem sztucznym, jednak posiada wiele cech, które charakteryzują tkaniny naturalne, ponieważ to właśnie z nich powstaje. 

Z czego produkowana jest wiskoza?

Wiskoza produkowana jest z celulozy. Ta z kolei pozyskiwana jest z najróżniejszych gatunków drzew. Najpopularniejsze z nich to buk, dąb, sosna, świerk czy nawet i eukaliptus. Niestety same te składniki nie wystarczą. Aby nadać tkaninie odpowiednich właściwości, należy poddać ją obróbce. Dodatkowo poszczególne włókna pozyskamy jedynie wtedy, gdy wcześniej przygotowana masa zostanie odsączona, a wydobyty z niej płyn przelany do kwasu siarkowego. Dopiero po zakończeniu wszystkich etapów uzyskujemy gotową tkaninę. 

Chcesz wiedzieć więcej o wiskozie – zajrzyj do artykułu: Cała prawda o wiskozie, czyli co musisz wiedzieć o tej tkaninie?

Czy wiskozę można uznać za tkaninę ekologiczną?

Spór o to, czy wiskoza jest materiałem ekologicznym, trwa już wiele lat. Niektórzy uważają bowiem, że jest, ponieważ wytwarza się ją z naturalnych surowców. Przeciwnicy tego materiału upierają się jednak, że wykorzystywane podczas produkcji środki chemiczne zatruwają zarówno planetę, jak i pracowników fabryk. Jak jest naprawdę? Przede wszystkim zależy, w jakiej części świata produkowana jest wiskoza. Dużo mówi się bowiem o tragicznych warunkach pracy na terenie Azji. Nie będziemy spierać się z tym faktem. Warto jednak pamiętać, że np. w Europie, wszelkie fabryki przechodzą coraz to nowe modernizacje. Nowoczesne technologie mają za zadanie chronić nas oraz nasze środowisko. Produkcja wiskozy staje się zatem zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż było to jeszcze paręnaście lat temu. Nie oznacza to oczywiście, że jest ona całkowicie bezpieczna, jednak zmiany idą zdecydowanie w lepszym kierunku. 

Szukasz innych porad i ciekawych artykułów? Wejdź na http://www.puffa.pl/!

Na co zwracać uwagę kupując ubrania wiskozowe?

Można zatem przyjąć, że produkcja wiskozy staje się coraz to bardziej przyjazna dla środowiska, lecz nie jest aktualnie aż tak ekologiczna, jak wszyscy z nas by chcieli. Jeśli jednak jesteśmy świadomymi konsumentami, możemy sięgać po wyłącznie takie rodzaje wiskozy, podczas których produkcji do środowiska przedostaje się minimalna ilość zanieczyszczeń. Skąd jednak będziemy o tym wiedzieli? Przede wszystkim warto czytać metki wybieranych przez nas ubrań. Gdy znajdziemy na nich oznaczenie “Oeko-Tex Standard 100” możemy mieć pewność, że wiskoza jest niemalże wolna od substancji toksycznych. Znajdziemy w niej co prawda śladowe ilości chemikaliów, jednak o stężeniu niezagrażającym naszemu środowisku ani nam samym. 

Dlaczego polscy producenci tak chętnie sięgają po wiskozę?

Polscy producenci bardzo często wykorzystują wiskozę. Dlaczego? Przede wszystkim na ubrania wykonane z tego materiału jest bardzo duży popyt. Rośnie także świadomość konsumentów, którzy chętniej sięgają po rodzime produkty, niż te sprowadzane z dalekich zakątków świata. Do produkcji używane są wyłącznie wysokiej jakości tkaniny, które najczęściej posiadają wskazane wcześniej oznaczenie. Oznacza to, że nasza konsumpcja powoli skłania się do rozwiązań bardziej ekologicznych.

Czy wiskozę można poddać recyklingowi?

Warto pamiętać, że nosząc ubrania wiskozowe możemy być eko, pomijając już fakt, w jaki sposób jest ona produkowana. Musimy bowiem wiedzieć, że zużyty materiał możemy poddać recyklingowi. Jak to możliwe? Stare ubrania jesteśmy bowiem w stanie rozpuścić i przerobić na całkowicie nowe tkaniny. Oczywiście potrzebne są do tego specjalne sprzęty oraz nietoksyczne substancje, dzięki którym można odzyskać włókna celulozowe. Z tych z kolei produkowane są materiały 100% ekologiczne. Nosząc ubrania z wiskozy, pamiętajmy zatem, że specjaliści będą w stanie dać im drugie życie. 

Co jeszcze możemy zrobić ze starą odzieżą wiskozową?

Wiskoza nawet podczas długiego użytkowania zachowuje swoje właściwości. Oczywiście należy o nią odpowiednio dbać, tak aby nie rozciągnęła się, ani nie zmieniał swojego kształtu. Kupując ubrania wykonane z włókien celulozowych, jesteśmy zatem w stanie zmniejszyć konsumpcję. Gdy natomiast odzież zacznie się niszczyć bądź po prostu wiemy, że nie będziemy już w niej chodzić, warto pamiętać, by nadać jej drugie życie. Jeśli nie zdecydujemy się na oddanie jej do recyklingu, mamy jeszcze kilka innych możliwości. Jakich?

Źródło: https://carry.pl/odziez-damska/koszule-damskie/wiskozowa-koszula-wielokolorowy-FD-Z5-011

Oddajmy potrzebującym

Noszone ubrania wiskozowe, które wciąż wyglądają jak nowe, możemy przede wszystkim oddać potrzebującym. Wystarczy odnieść je we wskazane miejsce bądź samodzielnie znaleźć osoby, którym taka odzież przyda się bardziej, niż nam. Wiele sklepów organizuje także liczne akcje, podczas których zbierane są ubrania. Wystarczy zatem jedynie śledzić tego typu wydarzenia i podczas przeglądu szafy chwilę zastanowić się, czy nasza niegdyś ulubiona bluzka lub sukienka nie sprawi większej radości komuś innemu. 

Przeróbmy

Ubrania wiskozowe, które zdążyły się już nam znudzić, warto także nieco przerobić. Wystarczy znaleźć ciekawy pomysł i wykonać kilka poprawek krawieckich. Podczas samodzielnego szycia pamiętajmy jednak, że jest to dość delikatny materiał, dlatego lepiej używać cienkich nici oraz igieł. 

Wykorzystajmy na nowo

Stary materiał wiskozowy nie musi wylądować w koszu także z jednego bardzo ważnego powodu. Zużyte i zniszczone ubranie możemy bowiem wykorzystać np. podczas sprzątania. Wystarczy pociąć je na mniejsze kawałki, by uzyskać miękkie i delikatne ściereczki. Takie czyściki z pewnością przydadzą się nam podczas codziennych porządków. 

Źródło: https://sklep.amstii.pl/produkt/wiskoza-sukienkowa-jasny-pudrowy-roz/

Jak prać wiskozę, by być eko?

Wiskoza i wszelkie ubrania z niej wykonane wymagają prawidłowej pielęgnacji. Do prania najlepiej wykorzystać zatem delikatne środki piorące. Jeśli zależy nam na ochronie środowiska, najlepiej wykorzystać zatem ekologiczne proszki czy płyny. Jakie?

Ekologiczny proszek do prania

Do przygotowania domowego ekologicznego proszku do prania potrzebujemy jedynie trzech produktów. Wystarczy bowiem, że wymieszamy ze sobą szklankę sody kalcynowanej, szklankę boraksu oraz pół szklanki płatków mydlanych pozyskanych np. z szarego mydła. Dwa wcześniej wymienione składniki dostaniemy w każdym sklepie ekologicznym. Jak używać takiego proszku? Dwie łyżki stołowe mieszanki dodajemy do prania i gotowe!

Ekologiczny płyn do prania

Osoby, które wolą płyny do prania, powinny natomiast do wyżej przedstawionej mieszanki dodać ok. 2 litrów wody. Najlepiej delikatnie podgrzać ciecz, a następnie rozpuścić w niej wszystkie składniki. Do prania wlewamy ok. 200 ml takiego roztworu. Wiskoza wyprana w domowym płynie będzie niezwykle delikatna i miękka. 

Ekologiczne usuwanie ciężkich zabrudzeń

Boraks przyda się nam również do usuwania ciężkich plam z wiskozy. Wystarczy dodać do niego odrobinę wody, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Mieszankę nakładamy na plamę i delikatnie wcieramy. Następnie ubranie należy wyprać, oczywiście w letniej wodzie, ponieważ wiskoza nie lubi ciepła i rozwiesić na płasko, aż do całkowitego wyschnięcia. 

A może orzechy do prania?

Wśród ekologicznych środków do prania niezwykłą popularnością cieszą się również orzechy piorące. Pod ich łupiną znajduje się bowiem substancja, która w połączeniu z wodą nabiera właściwości oczyszczających i zmiękczających. Takie rozwiązanie będzie zatem idealne dla naszych wiskozowych ubrań, jednak pamiętajmy, by nie dodawać ich do prania zbyt dużo. 

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/orzechy-piorace-zastosowanie-czy-orzechy-pioraca-dzialaja-aa-eZZj-W7Tc-7dEG.html

Eko, czy nie eko? Jak to w końcu jest z tą wiskozą?

Na pytanie, czy wiskozę można uznać za tkaninę ekologiczną, powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Warto pamiętać, że do jej produkcji używane są środki chemiczne. Miejmy jednak na uwadze również fakt, że bardzo dużo zależy od nas samych. To właśnie my decydujemy, w jaki sposób pierzemy taką odzież oraz co robimy z nią, gdy ta przestanie być już nam potrzebna. 

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *