Prowadzenie bloga a krytyka w Internecie – czy i kiedy negatywne wyrażanie opinii jest dozwolone?

Autor
prowadzenie bloga

W obecnych czasach, coraz więcej wolnych chwil spędzamy przeglądając blogi znajdujące się w sieci, na których umieszczane są artykuły o rozmaitych treściach. Najczęściej zapoznajemy się z treścią tekstów o interesującej nas tematyce, w celu rozszerzenia swojej wiedzy w danym temacie. Posiadając znaczną ilość informacji z jakiejś dziedziny, możemy zdecydować się na prowadzenie bloga, na którym będziemy dzielić się z czytelnikami naszymi doświadczeniami, przeżyciami czy też emocjami. Większość osób obawia się jednak założenia własnego bloga z uwagi na krytykę innych użytkowników Internetu, którzy mogą umieszczać wpisy o negatywnym brzmieniu dotyczące udostępnianych przez nas tekstów. Zamiast się zamartwiać czy wyobrażać sobie różne scenariusze, warto poznać prawo. W Internecie nie wszystkie zachowania są dozwolone. Chcesz wiedzieć, jak prowadzić bloga, by uniknąć krytyki? Zastanawiasz się kiedy wyrażanie negatywnych opinii jest dozwolone, a kiedy można je uznać za hejt w Internecie? Przeczytaj opracowany przez nas tekst, znajdujący się poniżej!

Czym właściwie jest blog internetowy? Dlaczego jest narażony na hejt?

Zanim przejdziemy do tego, jak walczyć z hejtem występującym na blogach, zastanówmy się przez chwilę, dlaczego te portale są narażone na umieszczanie na nich negatywnych komentarzy. Jednak, aby móc uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź, najpierw rozważmy kwestię dotyczącą tego, czym właściwie jest blog? Otóż, z definicji blog jest rodzajem pamiętnika lub dziennika prowadzonego w sieci. Dawniej nasi przodkowie prowadzili prywatne zapiski w zeszytach bądź notatnikach, które ukrywali w taki sposób, aby nikt nie wiedział o ich istnieniu. Obecnie prowadzenie prywatnych zapisków wygląda nieco inaczej. Coraz więcej osób zakłada blogi pragnąc dzielić się z innymi użytkownikami sieci swoimi przeżyciami, uczuciami czy też emocjami. Nie brakuje tam także wniosków wyciągniętych z poszczególnych doświadczeń życiowych. Mogłoby się wydawać, że jest to całkiem sensowny pomysł, dzięki któremu osoby czytające takie wyznania mogą uczyć się na cudzych błędach czy też przeżyciach. Jednakże bardzo często artykuły umieszczane w sieci spotykają się z krytyką. Nie ma nic złego w negatywnym opiniowaniu tekstów blogowych, o ile są to komentarze konstruktywne, a nie wulgarne. Obrażanie autora, wytykanie jego błędów czy też wpływanie na jego negatywne samopoczucie może sprawić, że osoba ujawniająca swoje przeżycia w sieci poczuje się przytłoczona, zawstydzona, a nawet możliwe jest, że podpadnie w depresję. Dlatego też nie wszystkie komentarze są dozwolone na blogach.

Chcesz wiedzieć, co i kogo chroni prawo autorskie? Przeczytaj nasz artykuł!

Prowadzenie bloga – jakie treści można na nim zamieszczać?

Skoro już wiemy czym jest blog, zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie treści można na nim umieszczać. Przeglądając różne strony tego typu możemy zauważyć na nich przeważającą ilość tekstu. Jeśli nie chcemy być krytykowani przez utworzone zapiski, zastrzeżmy prawo do komentowania treści dodawanej na bloga. Wówczas komentarze będą trafiały do panelu, na którym prowadzony jest blog i tam będą oczekiwały na akceptację autora. Oczywiście wpis na blogu zazwyczaj nie składa się wyłącznie z tekstu. Mogą tam się znajdować obrazki, animacje, filmy czy też odnośniki do muzyki. Jak więc widać, nie tylko treści pisane dodawane na bloga są narażone na krytykę, ale tak naprawdę cała jego zawartość. Jakie wątki umieszczać na blogu, by zminimalizować ryzyko pojawienia się w komentarzu negatywnej opinii?

Teksty tworzone przez autora bloga

Pierwszą i najważniejszą zasadą związaną z prowadzeniem bloga jest tworzenie własnych autorskich treści. Całkowicie niedozwolone jest kopiowanie zapisków innych bloggerów, którzy są nieświadomi tego, że treści dodawane na naszego bloga są skopiowane z należącej do nich strony. Oczywiście, nawet w sytuacji, gdy takie zdarzenie będzie miało miejsce, użytkownik, który stał się ofiarą plagiatu nie powinien umieszczać na blogu innej osoby komentarzy o wulgarnej czy też obraźliwej treści. Wskazane jest zaznaczenie, że źródło skopiowanej treści znajduje się na innej stronie i prośba o modyfikację zapisu lub jego usunięcie. Jak więc widać, można w kulturalny sposób wypowiedzieć się na temat treści znajdujących się w sieci, bez obrażania kogokolwiek.

Interesują Cię zagadnienia związane z prawem? Poznaj bloga porady-prawne48.pl!

Prowadzenie bloga – autorskie zdjęcia i grafiki

Kolejną rzeczą przez jaką można stać się ofiarą hejtu w Internecie, jest dodawanie cudzych zdjęć oraz grafik, jako swoich. Jeśli nie chcemy zostać oskarżeni o kradzież własności intelektualnej, powinniśmy umieszczać na naszym blogu wyłącznie nasze autorskie zdjęcia oraz samodzielnie przygotowane grafiki. Wówczas nie ma możliwości, że ktoś oskarży nas o wykorzystanie należącej do niego własności na własny użytek. Jeśli jednak uznamy, że zdjęcie znajdujące się na stronie znanej bloggerki, idealnie pasuje do treści naszego artykułu, powinniśmy zapytać, jej o zgodę na publikację należącej do niej fotografii na naszym blogu. Jeśli z jakiś powodów kontakt z właścicielem innego bloga jest niemożliwy, wówczas możemy umieścić zdjęcie na naszym portalu, pod warunkiem, że oznaczymy źródło pochodzenia zdjęcia. W takiej sytuacji, widząc pojawiające się na naszym blogu negatywne komentarze, możemy kulturalnie odpowiedzieć, że nasze działania są zgodne z prawem. Jeśli jednak hejt przybierze formę niegrzecznych, wulgarnych i obraźliwych komentarzy, wówczas warto udać się na policję zgłosić próbę zniesławienia.

Zamieszczanie negatywnych komentarzy – czy jest legalne?

Wiele osób błędnie uważa, że umieszczanie negatywnych komentarzy w Internecie jest nielegalne. Każdy ma prawo do wyrażania własnej opinii, nawet tej która nie będzie cieszyła się aprobatą autora, o ile wypowiedź będzie kulturalna i na poziomie. Nie każdy musi zgadzać się z treścią umieszczoną w artykule blogowym. Zapewne znajdą się osoby posiadające znacznie szerszą wiedzę w danym temacie niż bloger tworzący wpis. Wówczas takie osoby, jeśli widzą nieprawidłowości w tekście, mają prawo go skrytykować. Jednakże powinny one pamiętać, aby negatywny komentarz był konstruktywny i kulturalny. Wszelkie próby obrażenia autora, czy treści zawierające wulgaryzmy są nielegalne.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *