Praca robotników w nocy – uprawnienia, zakazy i potrzebne wyposażenie

Autor
Podstawowe wyposażenie pracy nocnej to odzież odblaskowa

Prace nie tylko wykonywane są w dzień. Zdarza się, że pewnego rodzaju naprawy można wykonać jedynie w nocy. Możesz spotkać się także z sytuacją, gdzie goni Cię termin i należy nadgonić pracę, której się podjąłeś. W takich sytuacjach zostają do wykorzystania jedynie godziny nocne. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że wykonywanie takich działań po zmierzchu wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem. Dlatego też podczas pracy po zmroku należy nosić ubrania odblaskowe.  Jednak jakie uprawnienia mają pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w godzinach nocnych? Jakie zakazy obowiązują pracodawcę oraz jakie wyposażenie pracy nocnej powinien Ci zapewnić? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie zadane pytania. Jednak zacznijmy od…

Co to znaczy praca nocna?

Termin ten jest określony przez Kodeks Pracy, który mówi, że praca nocna obejmuje 8 godzin i obowiązuje między godziną 21:00 a 7:00 rano. Możesz nazwać się osoba pracującą na nocną zmianę, jeśli co najmniej 3 godziny wchodzą w wyżej wymieniony przedział czasowy. Praca w godzinach nocnych nie może przekraczać 8 godzin, jeśli jest to zawód związany z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

Jaki czas odpoczynku Ci przysługuje?

Według Kodeksu Pracy, jeśli pracujesz w godzinach nocnych, to masz prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby. Prawo to powinno być przestrzegane w każdym środowisku pracy. Co więcej, masz także prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodnia. Jeśli te prawa są łamane w miejscu, gdzie jesteś zatrudniony, powinieneś to zgłosić. 

Potrzebne wyposażenie pracy nocnej

Jeśli wykonujesz zawód, gdzie możesz być narażony na niespodziewane wypadki oraz niebezpieczne sytuacje pracodawca ma obowiązek wyposażyć Cię w odpowiednią odzież. Ubrania odblaskowe – to właśnie o nich mowa. Zapewniają dobrą widoczność pracownika w nie tylko w dzień, ale i w nocy. Podstawowymi elementami są kurtki odblaskowe, które muszą spełniać podstawowe wymagania. Powinny być wykonane z dobrej jakości oddychającego materiału oraz wykazywać odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Dodatkowym atutem jest dużo kieszeni, w których możesz przechowywać akcesoria lub narzędzia. Spodnie odblaskowe także są ważne, ponieważ dopełniają ubiór każdego pracownika. Pamiętaj, że to Twój pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci odpowiednią odzież, dzięki której będziesz widoczny, bezpieczony oraz ochronisz swoje ubrania przed zniszczeniem.

Co przysługuje Ci za nocną zmianę? Nie tylko wyposażenie pracy nocnej, ale także inne benefity

Nocne zmiany rządzą się własnymi prawami. Musisz wiedzieć, że za pracę w takich godzinach przysługuje Ci prawo do dodatku do Twoje wynagrodzenia. Jest to minimum 20% godzinowej stawki, którą płaci Ci pracodawca. Dodatek dostajesz za każdą godzinę, która znajduje się w porze nocnej. Jest to stawka minimalna, więc to, jak wysokie wynagrodzenie otrzymasz zależy od tego kto Cię zatrudnia. Pamiętaj, że dodatek powinieneś dostać zawsze, kiedy pracujesz w godzinach 21:00-7:00. Nie ważne czy zdarza się to sporadycznie, czy tylko jedna godzina Twojej pracy znajduje się w tym przedziale. 

Kogo nie można zatrudnić na nocną zmianę?

Zgodnie z prawem jest kilka grup osób, które pod żadnym pozorem nie mogą zostać zatrudnione na nocną zmianę. Należą do nich pracownicy młodociani (ukończył/a 16 lat, ale nie przekroczył/a 18 roku życia) i kobiety w ciąży. Do tej grupy należy także włączyć osoby niepełnosprawne. Ich praca w porze nocnej jest dozwolona tylko i wyłącznie wtedy, gdy lekarz osoby niepełnosprawnej wniesie pisemny wniosek o zniesienie zakazu. Podobnie jest z osobami, które opiekują się dziećmi poniżej 4 roku życia. Ich praca na nocną zmianę dozwolona jest tylko wtedy, gdy osoba zainteresowana wyrazi na to pisemną zgodę. 

Jak widzisz praca na nocną zmianę wiąże się z obowiązkami nie tylko ze strony pracownika, ale także i pracodawcy. Jeśli jesteś świadkiem łamania prawa powinieneś to jak najszybciej zgłosić. Twój szef ma obowiązek zapewnić Ci ubrania odblaskowe, a także dodatek do wynagrodzenia. Pracodawca może zamówić odzież pracowniczą na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki. Znajdzie tam ubrania wykonane z materiałów, które nie będą krępowały ruchów pracowników, dzięki czemu poprawi się ich komfort pracy.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *