Siłownia w domu – jaki sprzęt wybrać?

Autor
siłownia w domu czy warto

Chcesz regularnie ćwiczyć, a denerwują Cię kolejki na siłowni? Rozwiązaniem będzie urządzenie własnej sali do ćwiczeń. Nie chodzi wcale o rozkręcanie wielkiego biznesu, a raczej o komfort i spokój w czasie codziennych ćwiczeń. Po paru miesiącach niedużych oszczędności zakup podstawowego sprzętu nie powinien być wielkim problemem, zalety siłowni w domu dostrzeżesz natomiast bardzo szybko. W jaki sprzęt ją wyposażyć? Podpowiadamy!

Siłownia w domu – czy warto?

Siłownia w domu ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Skupmy się jednak na jej zaletach. Pierwszą, wbrew pozorom, są oszczędności. Co prawda zakup sprzętu wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, ale w perspektywie kilkunastu miesięcy zwróci się z nawiązką, zwłaszcza w przypadku osoby, która regularnie kupuje karnet na siłownię. Sala do ćwiczeń w domu czy garażu to także oszczędność czasu, który straciłbyś na dojazd i czekanie w kolejce na zajęte przez innych przyrządy. We własnej siłowni możesz też ćwiczyć w ciszy i spokoju. A jeśli brakuje towarzystwa, zawsze można zaprosić do wspólnych treningów znajomą czy znajomego.

Siłownia w domu – jak zrobić?

Własną siłownię w domu trzeba odpowiednio zaplanować. Istotny jest chociażby wybór miejsca, w którym ustawimy sprzęt. Najłatwiej będzie przeznaczyć do tego celu osobne pomieszczenie nieco na uboczu, by ćwiczeniami nie przeszkadzać innym domownikom. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji oraz o tym, by w razie wypadku można było łatwo wezwać pomoc.

Sprzęt do domowej siłowni

Przy urządzaniu siłowni najważniejszy jest jednak sprzęt, jaki się w niej pojawi. Nie warto jednak celować we wszystkie wymyślne urządzenia znane z salonów fitness czy wielkich sieci siłowni – wystarczy skupić się na kilku podstawowych przyrządach.

Podstawowy sprzęt

Żadne miejsce do ćwiczeń nie obejdzie się bez sztangi. W wyposażeniu domowej siłowni powinien pojawić się więc gryf, najlepiej prosty, o długości 150 centymetrów. Do obciążenia trzeba zakupić talerze – jeśli nie celujemy w rekordy w podnoszeniu ciężarów, wystarczą takie o łącznym ciężarze około 100 kilogramów. Do ćwiczeń ze sztangą niezbędne będą również stojaki oraz ławeczka.

Mięśnie rąk pomogą z kolei ukształtować hantle, najlepiej z możliwością zmiany ciężaru. Drążek zamontowany na ścianie ułatwi rozwinięcie mięśni pleców oraz ramion. Dobrym uzupełnieniem treningu będą ćwiczenia z użyciem ekspandera. W rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających po treningu pomoże mata treningowa.

Sprzęt dodatkowy

Podstawowa wersja domowej siłowni pozwoli nam na wykonywanie nawet kilkunastu ćwiczeń wzmacniających różne partie ciała. Z czasem można pomyśleć o dodatkowym sprzęcie, takim jak ławeczka do brzuszków, rower stacjonarny czy orbitrek. Zalety każdego z tych przyrządów są niezaprzeczalne, ale większość mięśni, które angażują w czasie treningu, można wyćwiczyć na podstawowych urządzeniach.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *