Podatek od kryptowalut – czy można go nie płacić?

Autor
podatek

W minionych latach zasady odprowadzania podatku od kryptowalut nie były ściśle określone i przez to wywołały spore zamieszanie, zakrawając nawet o hejt w Internecie. Wiele osób operujących cyfrową walutą zastanawiało się, czy kryptowaluty w ogóle można uznać za cyfrowe pieniądze. Krążyły przesłanki, według których wirtualny pieniądz miał być traktowany jako dar ziemi nie mający nic wspólnego z opodatkowaniem. Stąd też wyniknęło spore zamieszanie dotyczące rozliczania cyfrowej waluty, na co Ministerstwo Finansów kompletnie nie było przygotowane. Jak obecne wygląda sytuacja dotycząca odprowadzania podatków od wirtualnego pieniądza? Czy podatki od kryptowalut są obowiązkowe, czy też wręcz przeciwnie? Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Kryptowaluty – krótka definicja wirtualnego pieniądza

Nie każdy z nas wie, co właściwie kryje się pod tajemniczym pojęciem kryptowaluty. Otóż, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, mianem tym określa się prawo majątkowe. Ma to niezwykle ważne znaczenie w odniesieniu do transakcji opłacanych przy pomocy cyfrowej waluty oraz odprowadzania od nich podatku.  Takie działania powinno jasno i precyzyjnie określać prawo. W Internecie, jednak przez dłuższą chwilę nie można było znaleźć jednoznacznych informacji dotyczących opodatkowania kryptowalut. Jak jest obecnie?

Chcesz wiedzieć, jakie formy reklamy najlepiej sprawdzają się w kampaniach outdoorowych? Przeczytaj nasz artykuł!

Wymiana kryptowalut – zwolniona z opodatkowania czy nie?

Osoby operujące kryptowalutami przez długi czas zastanawiały się, czy wymiana posiadanego cyfrowego pieniądza na inną wirtualną walutę musi być opodatkowana. Patrząc kilka lat wstecz, temat ten wzbudzał niemałe kontrowersje. Dopiero po określeniu uwarunkowań prawnych związanych z kryptowalutami, można bez obaw stwierdzić, że taka operacja jest neutralna podatkowo. W tym samym czasie, została także wprowadzona stawka podatku wynosząca 19%. Czego dotyczy ta liczba? Otóż, odnosi się ona do wymiany e-pieniądza na gotówkowy środek płatniczy, usługę lub prawo majątkowe, które nie ma nic wspólnego z cyfrowym pieniądzem.

Dochód pochodzący z obrotu kryptowalutami, na który nałożony został 19-procentowy podatek, zdefiniowano w taki sposób, że tego typu operację uznaje się za różnicę pomiędzy przychodami, a kosztami pochodzącymi z uzyskania e-pieniądza. Dzięki temu kryptowaluty nie muszą być łączone z pozostałymi rodzajami dochodów, wpływających na konto podatnika.

Czy przychód z kryptowalut można określić przychodem z zysków kapitałowych?

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, dotyczącymi opodatkowania wirtualnej waluty, przychód pochodzący z transakcji wykonywanych za pomocą kryptowalut jest określany mianem przychodu z zysków kapitałowych. Obowiązują jednak pewne wyjątki od tej reguły, które warto znać. Przede wszystkim regulacje te nie dotyczą wymiany międzywalutowej dotyczącej wirtualnej gotówki i środków płatniczych, wymiany kryptowalut na kryptowaluty oraz uczestniczenia w tego typu transakcjach w charakterze pośredniczącym.

Interesują Cię zagadnienia dotyczące prawa? Odwiedź porady-prawne48.pl!

Kryptowaluty w zeznaniu podatkowym – ich obecność jest konieczna

Przepisy obowiązujące od pierwszych dni stycznia 2019 roku nakazują, by w zeznaniu podatkowym uwzględniać każdą operację wykonywaną przy pomocy kryptowalut. Dotyczy to zarówno transakcji wykonywanych przy pomocy wirtualnej waluty, jak i zakupu innego rodzaju cyfrowego pieniądza. Nie jest wykluczone, że podczas transakcji wykonywanych za pomocą kryptowalut, nie odczujemy swego rodzaju strat. Wówczas taki stan może przechodzić z roku na rok. Bardzo ważną informacją jest także fakt, że właściciele posiadający działalność gospodarczą nie mogą finansować powstałych z kryptowalut strat zyskami z innej działalności.

Dochód z kryptowalut – jak się ma w odniesieniu do daniny solidarnościowej?

Czym jest danina solidarnościowa? Mowa tutaj o podatku od najbogatszych. Osoby, których roczny dochód jest większy niż 1 mln, powinny zapłacić podatek wyższy o 4%. Podobnie wygląda sytuacja jeśli weźmiemy pod lupę kryptowaluty. Analogicznie, w stosunku to realnych pieniędzy, jeśli dochód z wirtualnej gotówki na przestrzeni roku wyniesie więcej niż 1 mln, wówczas do odprowadzanego od e-pieniądza podatku należy doliczyć 4%.

Podatek od kryptowalut – co warto wiedzieć?

Kryptowaluty, które w jakikolwiek sposób były wykorzystywane, czy to poprzez handel nimi, czy też zakupy realizowane z ich pomocą, podlegają opodatkowaniu. Obecnie, w bardzo łatwy sposób można dokonać rozliczenia z fiskusem. Po przeprowadzeniu jakichkolwiek czynności, w których udział brały kryptowaluty, konieczne jest rozliczenie PIT 38. Kiedy jesteśmy zwolnieni z opodatkowania wirtualnych walut? Tylko wtedy, gdy wymieniamy jedną kryptowalutę na drugą. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się wymienić kryptowalutę na inną realną walutę, jaką jest np. euro, złotówka czy też dolar, wówczas obowiązkowe będzie rozliczenie takiej transakcji.

Waluta wirtualna uzyskała status prawa majątkowego, z tego też tytułu podlega opodatkowaniu równemu 19%. W rozliczeniu należy uwzględnić jedynie wartość dochodu. Podobnie jak podczas składania deklaracji podatkowej od zysków z realnych pieniędzy, tutaj także należy wyliczyć podatek od różnicy transakcji wszystkimi e-pieniędzmi, które były wykonywane w przeciągu roku podatkowego. Należy także pamiętać, że konieczność uiszczenia opłaty podatkowej trzeba zrealizować do końca kwietnia danego roku.

Warto wiedzieć, że przychodami zyskanymi dzięki kryptowalutom, mogą być wymiany e-pieniędzy na środki płatnicze, towary lub inne usługi. Z tego względu należy mieć na uwadze, że opodatkowaniu podlega operacja zamiany bądź sprzedaży. Momentem uzyskania przychodu jest data uwzględniona na rachunku bankowym dotyczącym giełdy kryptowalut.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *