Jaki softshell na rower, jaki w góry, a jaki na co dzień?

Autor
jaki softshell w góry? przede wszystkim z kapturem

Jest wygodny, chroni przed chłodem i wiatrem, zapewnia odpowiednią wentylację ciała. Do tego jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, można go ozdobić wybraną grafiką czy logotypem firmy. Softshell, bo o nim mowa, to element ubioru, który w ostatnich latach przebojem podbił polski rynek. Szczególnie cenią go wszyscy miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu, ale może być on również elementem ciekawych stylizacji. Jaki softshell wybrać do konkretnego rodzaju aktywności? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy!

Softshell na co dzień i jego zalety. Na co zwrócić uwagę?

Softshellami najczęściej określa się kurtki wykonane w bardzo charakterystyczny sposób. Jest połączeniem dwóch rodzajów tkanin. Wewnątrz znajdziemy miękką i lekką warstwę ocieplającą. Stanowi ją zwykle polar lub fleec. To ona w dużym stopniu dba o termoregulację ciała.

Warstwę zewnętrzną stanowi natomiast materiał o gęstym splocie, który powinien wyróżniać się także elastycznością. Najczęściej jest wykonany z poliestru, często z dodatkiem innych syntetycznych włókien. Ta powłoka dba o wytłumianie powiewów wiatru, zapewnia także oddychalność kurtki. To ona chroni nas w razie niepogody.

Taka wiedza jednak nie wystarczy, by odpowiednio zdecydować, jaki softshell będzie nam potrzebny. Warto sprawdzić, czy kurtka ma membranę. Dzięki niej będzie odporna na przemakanie, ale materiał straci nieco na przepuszczalności. Liczy się oczywiście także grubość materiału. Z tym nie warto przesadzać zwłaszcza wtedy, gdy zamawiamy kurtki z nadrukiem, które mogą być dodatkowo obciążone naszywkami.

Uważnie przyjrzyjmy się też przeszyciom. Dobrze, gdy szwy są solidne, ale także w miarę niewidoczne. To znak solidnej roboty. Niezwykle ważny jest także krój – softshell jest elastyczny, ale nie może być zbyt ciasny. To ważne na przykład wtedy, gdy szukamy softshelli do pracy. Więcej o takich kurtkach roboczych przeczytasz na https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/jakie-kurtki-na-budowe-sprawdza-sie-najlepiej.

Jaki softshell na rower i do sportowych aktywności?

My skupimy się jednak na softshellach przeznaczonych do innych aktywności. Taka kurtka to bowiem świetny strój na rower w chłodniejsze dni. Sprawdza się w tej roli znakomicie, łączy bowiem ochronę przed wiatrem z wentylowaniem organizmu i odprowadzaniem potu. Przyda się zresztą również do biegania czy innych aktywności na zewnątrz.

Jaki softshell na rower będzie najlepszy? Taki o wysokim wskaźniku przepuszczalności powietrza. Ten parametr informuje, ile gramów pary wodnej wyparuje z metra kwadratowego materiału w ciągu doby. Im więcej, tym lepiej. Spocone ciało na rowerze może bowiem skończyć się lodowatymi dreszczami na plecach.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne. Softshelle na rower powinny je posiadać, najlepiej na plecach. Kurtka powinna być też maksymalnie lekka. Przydadzą się funkcjonalne kieszenie. Na rowerze te na bokach nie są szczególnie przydatne. Lepiej sprawdzają się kieszenie na piersiach i na plecach. Warto postawić też na jaskrawe ubrania, które zwiększą naszą widoczność na drodze.

Jaki softshell w góry? Tam przyda się nie tylko kurtka

Kurtka tego typu od kilku lat pozostaje także jednym z podstawowych elementów górskiego wyposażenia. Jaki softhell w góry wybrać? Zdecydowanie model z membraną. Dzięki temu będziemy przygotowani na zmianę pogody, o którą na wysokościach łatwiej niż na nizinach. Przed wilgocią powinny chronić dodatkowe zabezpieczenia przy suwakach i szwach.

Taki softshell ochroni nas przed deszczem, ale przede wszystkim przed wiatrem. Warto mieć go ze sobą w górach właściwie o każdej porze roku. Najlepiej wybierać kurtki, które da się łatwo złożyć – tak, by nie zajęły zbyt wiele miejsca w plecaku. Softshell w góry obowiązkowo powinien mieć również kaptur.

Softshelle w górach nie ograniczają się jednak do kurtek. Z tego samego materiału produkowane są górskie spodnie, idealne na wycieczki zwłaszcza jesienią i wiosną. W sklepach z odzież górską znajdziemy także softshellowe rękawice.

2.3/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *