Dzika przyroda w okolicach Gorlic

Autor
Gorlice okolice atrakcje turystyczne

Beskid Niski i Pogórze Karpackie wyróżniają się wyjątkowo malowniczymi krajobrazami, którymi szczycą się Gorlice, okolice. Atrakcje turystyczne tych terenów to między innymi zabytki oraz ścieżki rowerowe – Gorlice są otoczone szlakami turystycznymi. To jednak również obszar, na którym wciąż znajdują się oazy dzikiej przyrody. Gdzie można ją podziwiać? Jakie rzadkie zwierzęta i rośliny tam występują? Nie trzeba wpisywać w wyszukiwarkę haseł w stylu “info Gorlice przyroda” – odpowiedzi przynosi nasz przewodnik po naturalnych atrakcjach tych okolic.

Miejsca chronione

Ziemia gorlicka leży w obrębie dwóch krain geograficznych – Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego. To górzyste tereny, które w południowej części są w sporej mierze porośnięte lasami. Ich fragmenty zostały objęte prawną ochroną w postaci rezerwatów i parku narodowego.

Magurski Park Narodowy

Działa od 1995 roku. 10 procent powierzchni Magurskiego Parku Narodowego leży na terenie powiatu gorlickiego – w gminach Lipinki i Sękowa. To wyżynny teren pełen tradycyjnej roślinności i malowniczych potoków, przez który prowadzą szlaki turystyczne. Na terenie MPN rozpoznano niemal 800 gatunków roślin, z których spora część jest objęta ścisłą ochroną. Występuje tam też blisko 200 gatunków zwierząt. 

Rezerwaty

Częścią tak zwanej otuliny Magurskiego Parku Narodowego jest rezerwat przyrody Kornuty w gminie Sękowa. Powstał przede wszystkim po to, by dbać o przyrodę nieożywioną – skały z piaskowca magurskiego. Największe z nich mają wielkość 10 metrów. Dodatkowe atrakcje zapewniają też tamtejsze jaskinie szczelinowe. Najbardziej imponująca z nich, Jaskinia Mroczna, imponuje korytarzami o długości 200 metrów.

Innym ważnym obszarem chronionym w tych okolicach jest rezerwat Jelenia Góra. Pomaga on chronić języcznik zwyczajny. To rzadki gatunek paproci, który porasta ten teren. Rezerwat sytuuje się w miejscowości Szymbark. W pobliżu znajduje się też jeziorko osuwiskowe zwane Beskidzkim Morskim Okiem.

Gorlice i okolice – charakterystyczne zwierzęta

Ziemię gorlicką – zwłaszcza jej południową część – zamieszkuje sporo gatunków zwierząt. Najbardziej imponujące są niedźwiedzie brunatne, które czasami pojawiają się na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Wśród dużych drapieżników, które można spotkać na południu powiatu gorlickiego, znajdują się też objęte ochroną rysie i wilki. Ponadto w tej okolicy żyją duże zwierzęta roślinożerne, takie jak łosie czy jelenie. Rzadkie ptaki pojawiające się na tym obszarze to między innymi bocian czarny oraz orlik. Charakterystycznym gatunkiem jest również nietoperz – podkowiec mały. Polska czerwona księga zwierząt określa go jako silnie zagrożonego wyginięciem.

Wyjątkowe rośliny w powiecie gorlickim

Oprócz wymienionego wyżej języcznika zwyczajnego, w okolicach Gorlic można spotkać jeszcze kilka ciekawych roślin. Rośnie tam między innymi kolejna efektownie wyglądająca paproć, pióropusznik strusi, objęta w Polsce częściową ochroną od ponad 70 lat. Turyści przemierzający szlaki turystyczne ziemi gorlickiej zobaczą również zapewne wawrzynek wilczełyko, dziewięćsił bezłodygowy, storczyki oraz efektownie kwitnące tojady.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *