Turystyka w gminie Uście Gorlickie

Autor
Gorlice atrakcje turystyczne

Niezwykłe wody mineralne, stadniny koni i pozostałości po dawno minionych wydarzeniach. Gorlice i okolice to rejon ciekawych atrakcji turystycznych i w gminie Uście Gorlickie również ich nie brakuje. A wszystko to tuż przy granicy. Przedstawiamy najciekawsze miejsca, które powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający te tereny.

Gmina Uście Gorlickie – położenie

Dojazd samochodem z Gorlic do Uścia Gorlickiego zajmuje około pół godziny. Gmina znajduje się na południe od miasta nad Ropą – obejmuje 19 miejscowości, kilka z nich od południa graniczy ze Słowacją. To miejsce, w którym łączą się kultury i religie – na terenie gminy mieszka sporo osób pochodzenia łemkowskiego, działają tam wspólnoty rzymskokatolickie, greckokatolickie, protestanckie, a także prawosławne.

Gmina Uście Gorlickie – turystyka

Wodne atrakcje w Wysowej-Zdrój

Z Wysowej wypływa Ropa, największa rzeka ziemi gorlickiej. Miejscowość jest jednak zdecydowanie bardziej znana ze źródeł wód mineralnych, które znają nie tylko Gorlice. Atrakcje turystyczne miejscowości to również mający początki w XVII wieku Park Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych oraz Park Wodny z basenami. Wysowa uzyskała status uzdrowiska, na jej terenie znajdują się hotele i sanatoria. Obecnie pozyskiwane w niej wody mineralne można zakupić na terenie całego kraju.

Stadnina koni Gładyszów

Hucuły to rasa niedużych, ale bardzo silnych i wytrwałych górskich koni. Są jednak przy tym cierpliwe i łagodne, stąd bywają wykorzystywane do hipoterapii. Ośrodek “Gładyszów” w Regietowie w gminie Uście Gorlickie jest największą w Polsce stadniną tych koni. W Regietowie przez cały rok można uczestniczyć w różnych wydarzeniach związanych z tymi zwierzętami – efektownym Dniem Koniarza połączonym ze spędem hucułów, pokazami konnymi czy nawet operą, której spektakle już dziewięciokrotnie były wystawiane na terenie stadniny.

Cerkwie w Kwiatoniu

W leżącym na terenie gminy Kwiatoniu stoją dwie cerkwie, obie pod wezwaniem świętej Parasekwy. Młodsza świątynia, wybudowana w latach 30. XX wieku, służy wyznawcom prawosławia. Z punktu widzenia amatorów zabytków znacznie ciekawiej prezentuje się jednak cerkiew greckokatolicka, wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. To drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej, z wieżą o pochyłych ścianach – trzy części cerkwi są zwieńczone trzema dachami z cebulastymi baniami. W 2013 roku wraz z innymi świątyniami ziemi gorlickiej znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W okolicach Uścia Gorlickiego znajduje się jeszcze kilka zabytkowych cerkwi, między innymi w Brunarach, również uwzględniona na prestiżowej liście.

Cmentarze z I wojny światowej

Podobnie jak inne okoliczne tereny, gminę Uście Gorlickie również przeorała I wojna światowa. Front wschodni pozostawił tu trwałe ślady, wśród których dzisiaj najbardziej widoczne są cmentarze wojenne. Spoczywają na nich między innymi żołnierze polegli w czasie bitwy pod Gorlicami w 1915 roku, służący w armii austro-węgierskiej, ale też rosyjskiej. Na terenie gminy znajduje się 13 takich nekropolii rozmieszczonych w dziewięciu miejscowościach. Aż trzy znajdują się w Gładyszowie.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *