Orbitrek kontra rower stacjonarny. Na co się zdecydować?

Autor
orbitrek porady

Coraz więcej osób inwestuje w zakup sprzętu do ćwiczeń w domu. W końcu łatwiej dbać o sylwetkę i kondycję, kiedy gimnastyka i aktywność fizyczna nie wiążą się z uciążliwymi wyjazdami na siłownię. Jedne z najpopularniejszych przyrządów do domowych ćwiczeń to rower stacjonarny i orbitrek. Porady na temat zalet obu rozwiązań i pomoc w wyborze opcji dostosowanej do Twoich potrzeb znajdziesz w naszym tekście.

Wybieramy orbitrek – zalety

Rosnąca popularność zdrowego stylu życia sprawia, że coraz więcej osób wpisuje w wyszukiwarki internetowe hasło “orbitrek info”, by dowiedzieć się czegoś więcej o zaletach tego urządzenia. Orbitrek to połączenie cech kilku innych przyrządów do ćwiczeń, łączy bowiem na przykład część rozwiązań z roweru stacjonarnego z elementami znanymi z bieżni. Największą zaletą zajęć na orbitreku jest jednak angażowanie do ćwiczeń niemal całego ciała. W czasie treningu aktywowane są zarówno nogi, jak i ręce czy mięśnie korpusu. To pozwala na równomierne kształtowanie sylwetki.

Dodatkowo ćwiczenia na orbitreku nie przeciążą nadmiernie stawów, co jest częstą zmorą na przykład osób trenujących na bieżni. W przypadku tego urządzenia stopy cały czas mają kontakt z podłożem, co odciąża kostki i kolana. Treningi na orbitreku pomogą również nieco wyprostować sylwetkę, bo tylko przy prostej postawie da się je wykonywać. Powinny mieć także dobry wpływ na ogólną sprawność i koordynację.

orbitrek info

Wybieramy rower stacjonarny – zalety

Ćwiczenia cardio – to do nich przede wszystkim służy orbitrek. Zalety roweru stacjonarnego są nieco inne. W przypadku ćwiczeń na tym urządzeniu angażowane są przede wszystkim dolne partie ciała. To uniwersalny sprzęt do treningu, na którym często ćwiczą nawet osoby w podeszłym wieku. Rower stacjonarny pozwala na spokojną i zrównoważoną aktywność bez nadmiernego forsowania tempa, ale może być używany również do bardziej intensywnego treningu.

Ćwiczenia na rowerze dobrze wpływają na kondycję i wydolność. Przydadzą się osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, w czasie jazdy można bowiem spalić sporo kalorii. Nadają się także do rozgrzewki nóg przed bardziej intensywnym treningiem oraz jako zimowe przygotowania do sezonu na tradycyjnym rowerze.

Orbitrek czy rower stacjonarny – co wybrać?

Zalety orbitreków i rowerów stacjonarnych nieco się różnią. Ćwiczenia na orbitreku powinny spodobać się zwłaszcza tym, którzy mają niewiele czasu na trening – jednocześnie aktywują bowiem różne partie ciała. Rowery stacjonarne dobrze nadaje się z kolei do rozpoczęcia aktywności fizycznej lub powrotu do aktywności fizycznej. Ich atutem są też nieduże rozmiary, dzięki czemu zmieszczą się nawet w niewielkim mieszkaniu. Niektóre rowery można zresztą składać. Najprostsze urządzenia tego typu będą również tańsze niż orbitreki.

Bez względu na to, na jaki sprzęt do ćwiczeń się zdecydujemy, najważniejsze jest to, by ćwiczyć regularnie. Bez tego trudno będzie o efekty. Większość dostępnych na rynku orbitreków i rowerów stacjonarnych jest wyposażona w komputer. Dzięki temu możemy ustawić interesujący nas poziom trudności i obciążenia, jak również lepiej zaplanować trening.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *