Najciekawsze szlaki rowerowe w południowej Polsce

Autor
rowery małopolska

Południowa Polska to region górzysty i pofałdowany. Pełno tu pięknych widoków oraz malowniczych szlaków, po których można spacerować, mając dziką przyrodę na wyciągnięcie ręki. Na południu kraju znajdują się jednak również liczne ścieżki rowerowe. Gorlice, Zakopane, Wisła – w pobliżu tych miast można natknąć się na wielu miłośników jazdy na dwóch kółkach. Poznaj z nami najciekawsze trasy rowerowe w południowej Polsce.

Gdzie się wybrać na rowery? Małopolska i jej szlaki

Wiele ciekawych tras prowadzi przez Małopolskę. Z perspektywy roweru można podziwiać między innymi panoramę Tatr, Beskid Niski czy przełom Dunajca. Najwyższe polskie góry świetnie będzie widać z trasy prowadzącej w pobliżu Zakopanego. Wyprawa rozpoczęta w Kirach, czyli części wsi Kościelisko, z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia. Trasa liczy prawie 40 kilometrów, obejmuje przejazd przez podhalańskie lasy czy Chochołów, wieś pełną zabytkowych budynków. Najbardziej atrakcyjny, choć również męczący, będzie podjazd pod Gubałówkę. Wysiłek wynagrodzi jednak efektowna panorama Tatr. Potem można zjechać do Kościeliska.

Rowery – Gorlice, przełom Dunajca

Rowerem warto przejechać również przez Beskid Niski. Wokół Gorlic można wybrać się na przykład szlakiem łemkowskich zabytków. Pętla o długości prawie 45 kilometrów wiedzie przez kilka miejscowości w okolicy, w których można podziwiać zabytkowe świątynie – Sękową, Owczary czy Małastów. W drodze powrotnej do Gorlic przejedziemy przez Szymbark ze skansenem zabytkowych budynków. Trzeba być gotowym na kilka podjazdów, ale piękne widoki pozwolą o nich zapomnieć. Przez ziemię gorlicką prowadzą również między innymi Rowerowy Szlak Naftowy oraz Winny Szlak Rowerowy.

Na rowerze można się też wybrać na wyprawę przełomem Dunajca. Najlepiej wyjechać z Krościenka nad Dunajcem i udać się w kierunku Grywałdu, a potem, przez Sromowce Niżne, dojechać nad spektakularny przełom rzeki. Można go pokonać na rowerze, trzeba tylko na pewien czas wyjechać na słowacką stronę Pienin. Potem powrót przez Szczawnicę do Krościenka – całość liczy 34 kilometry.

ścieżki rowerowe gorlice

Rowerem po Beskidzie Śląskim

Górskie ścieżki Beskidu Śląskiego to raj dla miłośników rowerów enduro oraz MTB. Szlaki dla siebie znajdą tam jednak również ci, których interesuje nieco mniej ekstremalna i wyczerpująca jazda. Przez Beskid Śląski prowadzi bowiem fragment wciąż rozwijanej Wiślanej Trasy Rowerowej. W założeniu ma ona liczyć około 1200 kilometrów i przebiegać wzdłuż Wisły, łącząc Beskidy z Morzem Bałtyckim. W Beskidzie Śląskim można się nią przejechać, rozpoczynając wycieczkę w Wiśle, czyli rodzinnej miejscowości Adama Małysza. Stamtąd przez Ustroń dojedziemy do Skoczowa. To odcinek o długości 21 kilometrów, którego spora część prowadzi szutrowymi drogami tuż nad brzegiem największej polskiej rzeki.

Trasy rowerowe – Podkarpacie

Urokliwe ścieżki rowerowe oferuje również województwo podkarpackie. Jedną z krótkich, choć ciekawych tras, jest odcinek łączący miejscowości Dębowiec i Folusz w powiecie jasielskim. Szlak liczący niespełna 10 kilometrów prowadzi po Pogórzu Jasielskim, w całości po odcinkach asfaltowych. Można z niego podziwiać Beskid Niski, a po drodze mija się między innymi cmentarz z I wojny światowej. W Dębowcu znajduje się zabytkowy kościół oraz sanktuarium Matki Bożej, a w okolicach Folusza można obejrzeć zabytkowe łemkowskie kapliczki. Jeszcze bardziej naturalne krajobrazy zobaczymy w Bieszczadach, gdzie ciekawe trasy rowerowe prowadzą między innymi z Baligrodu, Woli Michowej czy Leska.

Na rowerze przydaje się odzież odblaskowa. Więcej informacji o niej w kolejnym artykule: Odzież odblaskowa. Jak prawidłowo o nią zadbać?

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *