Artykuły blogowe – jak publikować zgodnie z prawem?

Autor
artykuły blogowe

Coraz większa ilość osób postanawia założyć własnego bloga. Jest to rodzaj elektronicznego dziennika bądź pamiętnika udostępnianego w sieci. Posiadając bloga można dzielić się z innymi użytkownikami sieci swoimi zainteresowaniami, pasjami, przeżyciami czy też doświadczeniami. Mnóstwo osób poszukuje rozmaitych informacji w Internecie, tak więc mogą oni trafić także na naszego bloga. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie treści zamieszczane na należącej do nas stronie mogą zostać odebrane przychylnie przez innych użytkowników. Hejt w Internecie jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Już nie tylko dzieci uczęszczające do szkół są na niego narażone, ale także i osoby upubliczniające swoją wiedzę, emocje czy doświadczenia na blogach. Użytkownicy skrupulatnie przyglądają się umieszczanym w sieci wpisom, sprawdzając, czy są one zgodne z prawem. Zastanawiasz się, czy blog, który prowadzisz jest legalny? Chcesz wiedzieć jakie artykuły blogowe umieszczane na tego typu stronach są zgodne z prawem? Zostań z nami i przeczytaj do końca tekst przygotowanego przez nas artykułu!

Tworzenie treści – jak pisać artykuły blogowe zgodnie z prawem?

Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie treści możemy legalnie umieszczać na naszym blogu. Przede wszystkim niewskazane jest publikowanie niecenzurowanych wątków. Takie wpisy mogą spotkać się z nie lada krytyką ze strony osób, które je czytają. Dodatkowo poprzez takie działanie zapewne zniechęcimy do siebie czytelników i tym samym sprawimy, że nie chętnie będą zapoznawali się z umieszczanymi przez nas na blogu artykułami. Publikując teksty na stronie internetowej zwróćmy także uwagę na prawo autorskie. Wszystkie treści udostępniane na naszym blogu, powinny być tworzone i opracowywane przez nas samych. W przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o plagiat. Jak zatem pisać artykuły blogowe zgodnie z prawem?

Zastanawiasz się czy wzorowanie się na istniejącym logo jest zgodne z prawem? Przeczytaj nasz artykuł!

Opracowuj autorskie wpisy

Jeśli chcemy mieć pewność, że publikowane przez nas wpisy nie naruszają cudzej własności intelektualnej, powinniśmy opracowywać je samodzielnie, bazując na własnej wiedzy, doświadczeniach oraz emocjach. Skąd jednak czerpać informacje, jeśli czujemy, że te nam znane są niewystarczające? Najprostszym sposobem jest czytanie. Warto zapoznawać się z treścią artykułów zamieszczanych w czasopismach, magazynach, innych artykułach blogowych czy też w książkach. Jednak należy pamiętać, aby nie przepisywać zawartych tam zdań słowo w słowo. Takie działanie jest określane mianem plagiatu. Nawet w niewielkiej skali, jednak to wciąż plagiat. Dlatego też, aby mieć pewność, że przygotowywane przez nas treści są wyłącznie naszego autorstwa, zrezygnujmy z inspirowania się innymi, dostępnymi materiałami w momencie pisania i bazujmy na wcześniej pozyskanej wiedzy, którą w każdej chwili możemy uzupełnić o nowe wiadomości.

Informuj o źródłach cytatów

Kolejną ważną kwestią jest umieszczanie w treści tekstów cytatów. Stanowią one podmiot praw autorskich i powinny rozpoczynać się oraz kończyć cudzysłowem. Dodatkowo jeśli autor przytaczanych przez nas słów jest nam znany, należy umieścić wzmiankę dotyczącą tego, że to właśnie od tej osoby wywodzą się owe słowa. Cytowanie cudzych sentencji nie jest zabronione, warto jednak pamiętać, aby były to jedynie elementy wzbogacające nasz artykuł, pokazujące, że posiadamy obszerną wiedzę i szerokie horyzonty literackie, a nie stanowiły jego zasadniczą część.

Chcesz być na bieżąco z wszystkimi nowinkami prawnymi? Śledź bloga porady-prawne48.pl!

Jeśli parafrazujesz czyjeś słowa, umieść taką informację

Bardzo często spotykanym zabiegiem w wielu artykułach blogowych jest parafrazowanie cudzych słów. Mogłoby się wydawać, że modyfikacja składni zdania nie będzie uznawana za plagiat, jednak jeśli osoba czytająca taki tekst, zauważy, że przytoczone słowa nie są naszego autorstwa, tekst nie zostanie dobrze odebrany. Nigdy nie wiemy, kto trafi na nasz artykuł i postanowi zapoznać się z jego treścią. Dlatego też parafrazując słowa znanych osób, warto umieścić taką informację w tekście. Wówczas nasz artykuł będzie odebrany jako profesjonalny.

Dodawanie multimediów wzbogacających treść wpisu – jak zrobić to legalnie?

Bardzo często zapoznając się z treścią artykułów znajdujących się na rozmaitych blogach, możemy zauważyć, że są one wzbogacone różnymi multimediami. W zależności od tematyki i możliwości, autorzy dodają do swoich treści rozmaite zdjęcia, infografiki, filmy, a nawet fragmenty piosenek. Warto jednak wiedzieć, że pobierając zdjęcia z Internetu i umieszczając je w swoim artykule, mogą one być objęte prawem autorskim. Jak więc w sposób legalny dodawać fotografie, grafiki czy filmy do wpisów, których zadaniem jest wzbogacenie publikowanej treści?

Umieszczaj na stronie grafiki i filmy własnego autorstwa

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na umieszczenie w treści wpisu różnych rodzajów multimediów jest dodanie tych naszego autorstwa. Jeśli interesujemy się podróżami i odwiedzamy wiele pięknych zdjęć, możemy publikować przy artykułach fotografie, które sami wykonaliśmy. Oczywiście filmy także możemy nagrywać samodzielnie i dzielić się nimi z innymi użytkownikami Internetu. Takie zachowania są dozwolone i mogą mieć pozytywny wpływ na odbiór danego artykułu, ale także i całego bloga. Wówczas czytelnik wie, że autor tekstu posiada wiedzę w danym temacie popartą własnymi doświadczeniami, co wzbudza w nim jeszcze większe zaufanie do treści publikowanych na blogu.

Dodawaj informacje o pochodzeniu cudzych zdjęć, piosenek czy filmów

Jeśli znaleźliśmy w sieci zdjęcie, które bardzo nam się podoba lub zaciekawił nas film umieszczony w Internecie, to możemy wykorzystać te multimedia, do wzbogacenia naszego artykułu pod pewnym warunkiem. Jest nim oznaczenie pochodzenia danej twórczości, które określa, że to nie my jesteśmy jej autorami. Najlepiej zamieścić taką informację opracowując artykuły blogowe w panelu administracyjnym bloga, tuż pod umieszczonymi dziełami. Wtedy każdy kto odwiedzi naszego bloga, bez cienia wątpliwości będzie wiedział, że dane zdjęcie, film czy piosenka nie jest naszego autorstwa. Takie zachowanie będzie wyglądało profesjonalnie i także wpłynie na zdobycie zaufania, użytkowników zapoznających się z tworzonymi przez nas treściami.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *