Turystyka w gminie Moszczenica

Autor
Gorlice atrakcje turystyczne

Moszczenica to mała wiejska gmina w położona w powiecie gorlickim. Podobnie jak Gorlice i okolice miasta, wyróżnia się jednak wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Na tych malowniczych terenach nie brakuje atrakcji turystycznych. Przedstawiamy miejsca w gminie Moszczenica, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Gmina Moszczenica – położenie

Gmina Moszczenice, oddalona od Gorlic o kilkaaście kilometrów, zajmuje teren zaledwie 37,6 kilometrów kwadratowych. Sporą część tego obszaru stanowią lasy. Gmina składa się z dwóch miejscowości – Moszczenicy i Staszkówki, które łącznie zamieszkuje niespełna pięć tysięcy osób. To teren wchodzący w skład powiatu gorlickiego, z geograficznego punktu widzenia stanowi on jednak część Pogórza Ciężkowickiego. Moszczenica leży w dolinie Moszczanki, dopływu Ropy.

Turystyka w gminie Moszczenica

Historyczne pamiątki i piękna przyroda – to dwie najważniejsze cechy, którymi wyróżniają się Gorlice. Atrakcje turystyczne gminy Moszczenica również wchodzą w skład tych dwóch kategorii.

Kaplica Chrystusa w Ciemnicy

To drewniana kaplica z cmentarza w Moszczenicy, która na obecne miejsce została przeniesiona ze starej nekropolii. Jej powstanie datuje się na 1680 rok. Budowniczy jej pokrył jej ciany i dach gontem. Wnętrze kaplicy jest poświęcone Męce Pańskiej – znajduje się w niej liczący ponad 300 lat obraz Chrystusa w Ciemnicy oraz rzeźba Chrystusa u słupa z XVIII wieku, wykonana w stylu barokowym. To jedyny tego typu zabytek w polskich Karpatach. Kaplica z Moszczenicy wchodzi w skład Szlaku Architektury Drewnianej wytyczonego w województwie małopolskim.

Cmentarze wojenne

Podobnie jak inne okoliczne miejscowości, gmina Moszczenica znacznie ucierpiała w trakcie I wojny światowej. Zwłaszcza na terenie Staszkówki swoje wyraźne piętno odcisnęła ofensywa wojsk austro-węgierskich i pruskich na pozycje rosyjskie, czyli bitwa pod Gorlicami z 1915 roku. Spłonął wówczas między innymi XV-wieczny kościół z drewna modrzewiowego.

Dziś o tamtych tragicznych wydarzeniach przypominają cztery cmentarze wojenne położone na terenie Staszkówki i jeden w Moszczenicy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest nekropolia oznaczona numerem 118. Jej centralną część stanowi pomnik złożony z czterech górujących nad okolicą Staszkówki pylonów. Kamienne budowle liczą 15 metrów wysokości, nad dwoma znajdują się miecze. Na dwóch kolejnych tego elementu brakuje, ponieważ prace budowlane porzucono jeszcze przed ukończeniem cmentarza, w październiku 1918 roku. Powód? Rozpad monarchii austro-węgierskiej, której urzędnicy zlecili wykonanie cmentarza.

Szlaki turystyczne

Gmina Moszczenica to przede wszystkim obszar rolniczy, ale na tym terenie nie brakuje również dzikiej przyrody, zwłaszcza w lasach. Okoliczne pola oraz pogórzańskie krajobrazy można podziwiać w czasie przemierzania szlaków turystycznych, które wiodą przez Staszkówkę i Moszczenicę. Można tam znaleźć spacerowe ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, ale też pojeździć na rowerze. Gminę przecina bowiem Winny Szlak Rowerowy. Łączy on tereny związane z handlem winem, który w średniowieczu był żywy w okolicach Gorlic.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *